Nowy sklep

już ON-LINE

Podstępna chlamydioza

Zapalenie szyjki macicy, zapalenie cewki moczowej, spojówek czy odbytnicy – wszystkie one mają wspólny mianownik. Są nim prowadzące do zakażenia chlamydie – podstępne i często bardzo długo niezauważalne.

Spis treści

chlamydioza,36993.html">Chlamydioza jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Jest przyczyną zakażeń dróg moczowo-płciowych oraz zakażeń okołoporodowych noworodków.

Choroby kobiecych narządów

Chamydioza może nie dawać żadnych objawów nawet przez kilka lat. Często o chorobie dowiadują się kobiety bezskutecznie starające się o dziecko, ponieważ na skutek stanów zapalnych przy chlamydiozie tworzą się zrosty, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Ponadto zainfekowana śluzówka macicy jest mniej zdolna do przyjęcia zarodka oraz prawidłowego zagnieżdzenia go w jamie macicy, co jest niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży.

Sprawdź: Komu zagraża rak szyjki macicy i jak można mu zapobiec?

U kobiet zakażenie Chlamydia trachomatis najczęściej występuje pod postacią:
- zapalenia szyjki macicy,
- zapalenia cewki moczowej,
- zapalenia spojówek,
- zapalenia odbytnicy.

Zobacz również: Zapalenie gruczołu Bartholina​

 

Reklama

Objawy

Blisko połowa przypadków zakażeń przebiega bezobjawowo, w związku z czym zarażona kobieta może nie zdawać sobie sprawy z choroby i zakażać dalej. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa. W trakcie rutynowego badania ginekologicznego lekarz, widząc stan zapalny w pochwie oraz na szyjce macicy, pobiera wymaz i wysyła go do laboratorium.
Co ciekawe, mimo że chlamydioza jest chorobą przenoszoną drogą płciową, może się objawić nie tylko w okolicach narządów płciowych, ale także jako zapalenie spojówek.

Śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy to typowy objaw zakażenia chlamydiami u kobiet. Charakterystyczne dla tego schorzenia są śluzowo-ropne upławy, które kobieta może sama zaobserwować na bieliźnie, niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Podczas badania ginekologicznego lekarz obserwuje odczyn zapalny szyjki macicy.

Najczęstszym powikłaniem chlamydiowego zapalenia szyjki macicy jest zapalenie przydatków, które objawia się u kobiet wysoką gorączką oraz bardzo bolesnym podbrzuszem.

Zapalenie cewki moczowej charakteryzuje się skąpą wydzieliną z cewki, która może być przejrzysta lub mlecznobiała, surowicza, czyli o wodnistej konsystencji, lub śluzowa. Wydzielinie tej mogą – choć nie muszą – towarzyszyć zaburzenia oddawania moczu, np. ból przy oddawaniu moczu czy częste parcie na pęcherz.

Najczęstszym powikłaniem w przypadku zapalenia cewki moczowej jest zespół Reitera, który charakteryzuje się jednoczesnym występowaniem zapalenia stawów, spojówek oraz zmian śluzówkowo- skórnych, które pojawiają się ok. 4 tygodni po zapaleniu cewki moczowej. Uważa się, że oczne i stawowe objawy zespołu są reakcją alergiczną wywołaną przez zakażenie.

Sprawdź: Chlamydia pneumoniae - diagnostyka, objawy i leczenie

W większości przypadków zapalenie odbytnicy przebiega bezobjawowo. Niektórzy cierpią z powodu bolesnych skurczów, które dają uczucie częstego parcia na stolec, bólu przy oddawaniu stolca lub bólu w okolicy odbytu. U niektórych chorych mogą również wystąpić upławy z odbytu, a na stolcu może pojawić się krew lub ropa.

W takiej sytuacji pacjentka powinna być leczona przez lekarza proktologa, który zaproponuje odpowiednią antybiotykoterapię.

W zapaleniu spojówek wywołanym chlamydiami często (choć nie zawsze!) zajęte jest jedno oko. Charakterystyczny jest silny obrzęk spojówki oraz wydzielina śluzowo-ropna z oka. Zapalenie spojówek wywołane chlamydiami występuje często w skojarzeniu z zapaleniem szyjki macicy lub cewki moczowej. Może ono być następstwem bezpośredniego zakażenia wydzieliną z organów płciowych, może też dochodzić do zakażenia pośrednio, np. na pływalniach (zapalenie spojówek kąpielowe).

Zobacz: 10 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową

Czytaj też: Chlamydia równie groźna jak rzeżączka

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy badasz swoje piersi?

  Tak, wykonuję samobadanie

  Tak, chodzę na mammografię

  Tak, wykonuje samobadanie i chodzę na mammografię

  Tak, chodzę na USG

  Nie, nigdy nie badałam swoich piersi