Podstępny atak pyłków – dlaczego dochodzi do uczulenia?

Starszy niż rok
Wiosna nie wszystkim kojarzy się ze wspaniałym widowiskiem barw i kolorów – dla alergików rozpoczął się bowiem czas zmagania się z uciążliwym katarem i dusznościami, które skutecznie zmniejszają zachwyt nad najpiękniejszą z czterech pór roku.
 

Bujny rozwój roślinności oznacza, że powietrze jest już pełne pyłków otaczających nas roślin wiatropylnych. Pyłki te dostają się do naszych dróg oddechowych wraz z każdym oddechem, wywołując u wielu nadwrażliwych osób uciążliwy katar sienny. Katar ten inaczej nazywany jest gorączką sienną, nieżytem pyłkowym lub alergicznym nieżytem nosa. Istotą tej choroby jest uczulenie na pyłki, czyli alergizacja organizmu.

Alergia

Według definicji alergia (z greckiego: allos – inny, ergos - praca, reakcja) oznacza zmienioną reaktywność układu odpornościowego (immunologicznego) organizmu na różne obce substancje nazywane alergenami (np. pyłki roślinne). Do rozwoju reakcji alergicznych niezbędna jest aktywacja układu immunologicznego, a zwłaszcza limfocytów, granulocytów kwasochłonnych, komórek tucznych oraz przeciwciał, czyli immunoglobulin klasy E (IgE).

Zobacz też: „Porozmawiajmy o..." - czy możemy zapobiegać pogłębianiu się alergii?

Rozwój reakcji uczuleniowej jest złożony i częściej dotyczy osób z predyspozycją genetyczną do atopii, czyli nadwrażliwości. Większe ryzyko uczulenia mają też osoby, których oboje rodzice cierpią na alergię. Pierwszy kontakt z alergenem uczula organizm na ten alergen, ale nie daje objawów alergicznych. Dopiero powtórne zetknięcie się z tym alergenem poprzez pokarm, drogi oddechowe, przez skórę lub błony śluzowe inicjuje reakcję uczuleniową. Alergia na pyłki zaliczana jest do tzw. I typu alergii, nazywanej też typem anafilaktycznym lub zależnym od IgE, dlatego że reakcja uczuleniowa rozwija się bardzo szybko po kontakcie z alergenem (nawet w ciągu kilkunastu minut!). Jest to bowiem typ alergii zależnej od przeciwciał IgE, które stanowią istotę większości chorób alergicznych, w tym i alergicznego nieżytu nosa.

Nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą dotykającą przede wszystkim ludzi młodych i może występować rodzinnie. Przyjmuje dwie postacie: sezonową lub całoroczną. Postać sezonowa alergicznego nieżytu nosa ujawnia się najczęściej w okresie od kwietnia do czerwca (kiedy powietrze obfituje w pyłki traw i drzew, a także w zarodniki pleśni i grzybów) oraz późnym latem (kiedy pylą chwasty). Postać całoroczna tego schorzenia związana jest natomiast z uczuleniem na alergeny domowe: kurz, roztocza, sierść psa, pierze itp. 

Czy wiesz, że: Alergia jest piętnem cywilizacji

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa zaczyna się stopniowo lub nagle. Wkrótce mamy do czynienia z napadowym kichaniem i uczuciem zatkanego nosa, co jest związane z obrzękiem błony śluzowej nosa. Towarzyszy temu obfita, wodnista wydzielina z nosa, pojawić się też może suchy, męczący kaszel lub duszności. Często alergicznemu nieżytowi nosa towarzyszy alergiczne zapalenie spojówek, którego głównym objawem jest uczucie świądu, a także przekrwienie lub obrzmienie spojówek oraz łzawienie. Nasilenie objawów zależy od ilości alergenu, czyli składnika uczulającego, z którym chory się zetknął i indywidualnej wrażliwości. Choroba bardziej dokucza w pogodne, wietrzne dni. Natomiast po obfitym deszczu, kiedy atmosfera oczyszczona jest z pyłków, chorzy czują się lepiej.

Nieleczony lub źle leczony alergiczny nieżyt nosa potrafi być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej, która może pojawi się w późniejszym okresie choroby. Na podstawie licznych badań wiemy, że proces ten dotyczy około połowy chorych z alergicznym nieżytem nosa, a u 75% dzieci chorych na astmę oskrzelową obserwuje się współwystępowanie alergicznego nieżytu nosa. Alergiczny nieżyt nosa usposabia również do rozwoju zapaleń ucha środkowego, rozwoju polipów nosa lub infekcji dolnych dróg oddechowych.

Poznaj: 5 sposobów na alergie

Zobacz: Domowe sposoby na alergię

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA