Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Pojemnik na soczewki i akcesoria do szkieł kontaktowych

Pojemnik na soczewki to niezbędne akcesorium do ich przechowywania. Samo posiadanie soczewek i noszenie ich nie wystarcza. Aby spełniały właściwą rolę, korygowały wzrok i zabezpieczały oczy trzeba zakupić pojemnik i inne dodatkowe akcesoria do szkieł kontaktowych. Tym bardziej, że służą nie tylko do przechowywania soczewek, ale także do ich czyszczenia. Producenci prześcigają się w produkcji przeróżnych akcesoriów i warto je poznać.
Pojemnik na soczewki i inne akcesoria
źródło:123RF
Spis treści

Soczewki kontaktowe powinny charakteryzować się pewnymi parametrami, aby były skuteczne i wygodne. Zawsze trzeba o tym pamiętać, dokonując zakupu. To idealna metoda korekcji wad wzroku. Jakie są wady i zalety soczewek kontaktowych?

Wiele osób często zamienia korekcję okularową na korekcję miękkimi soczewkami, ponieważ daje ona większy komfort użytkowania i lepszy efekt estetyczny. Jednocześnie soczewki zapewniają takie samo bezpieczeństwo stosowania i ostrość widzenia.

Ale nie wystarczy tylko dobrać odpowiednie i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania. Bezwzględną koniecznością jest zakup pojemnika na soczewki i innych akcesoriów do szkieł. Tylko wtedy soczewki są zabezpieczone i gwarantują bezpieczne użytkowanie. 

Reklama

Pojemnik na soczewki 

Prawidłowa pielęgnacja soczewek wymaga również stosowania pojemnika na soczewki. Zakup i ich dobór to dopiero pierwszy krok. Następnym są zakupy niezbędnych akcesoriów do systematycznej higieny soczewek. Jednym z ważniejszych elementów jest pojemnik na soczewki. Aby szkła kontaktowe zachowały wszystkie swoje właściwości przez cały okres użytkowania, ogromne znaczenie ma pielęgnacja i przechowywanie. 

Takie płyny:

 • nawilżają, 
 • odkażają, 
 •  czyszczą, 
 • usuwają osady białkowe i tłuszczowe z soczewek. 

Przechowywanie we właściwie wyczyszczonym pudełku zapewnia dopiero całkowitą ochronę soczewek. Brak dbałości o pojemniki powoduje mętnienie, matowienie i skażenie soczewek drobnoustrojami. Na dnie nieoczyszczonych komór bardzo szybko zbiera się osad, w którym rozmnażają się nawet drobnoustroje chorobotwórcze.

Pojemniki na soczewki są optymalnie małe i lekkie, można je nawet swobodnie nosić w torebce czy aktówce.  

Reklama

Pojemniki na soczewki - czyszczenie

Pojemniki na soczewki są produktem wymagającym szczególnej higieny. Czyszczenie soczewek wielokrotnego użytku to zaledwie kilka minut. To bardzo ważny element higieny i dbałości o same produkty, ale także zabezpieczanie oka. Ogromne znaczenie ma także higiena pojemnika. 

Jak czyścić pojemnik?

 • opróżnić pojemnik ze starego płynu do pielęgnacji soczewek,
 • wypłukać pojemnik, pamiętając, iż nie wolno do jego czyszczenia stosować wody z kranu, a tylko płyn do dezynfekcji, 
 •  pozostawić pojemnik do wyschnięcia, najlepiej na czystym i suchym papierowym ręczniku,
 • umieszczać pojemnik do wyschnięcia do góry nogami, 
 • poczekać aż do całkowitego wyschnięcia pojemnika,
 • nigdy nie wycierać zwykłymi ściereczkami z materiału,
 •  nie zakręcać niedoschniętych komór pudełka,
 • po wyschnięciu wlać nowy płyn do pojemnika. 

Zastosowanie tych zasad minimalizuje ryzyko zakażenia. Niestety pojemniki na soczewki są dużym źródłem skażenia drobnoustrojami i umieszczanie soczewek w źle umytych pojemnikach grozi przeniesieniem zanieczyszczeń i samych drobnoustrojów na same soczewki. 

Reklama

Wymiana pojemnika do soczewek

Pojemniki do soczewek wymagają wymiany. Niekiedy użytkownicy często o tym zapominają. Czasami nawet używają tego samego pojemnika przez kilka lat. Producenci wskazują na konieczność wymiany tego akcesorium średnio po miesiącu użytkowania, a maksymalnie po trzech miesiącach. 

Warto stosować pewną zasadę, aby nie zapominać o wymianie pojemników na soczewki: jeden nowy płyn – jeden nowy pojemnik. Właściwa dbałość o nie to istotna część procesu ochrony zdrowia oczu. Te produkty wyposażone są w systemy antybakteryjne. Ale nie oznacza to, iż jeden pojemnik może być stosowany w nieskończoność. Regularna wymiana pojemnika jest bardzo ważna. 

Na rynku można zakupić pojemniki na soczewki kontaktowe z jonami srebra. Zapewniają one dokładniejszą dezynfekcję powierzchni wszystkich soczewek. 

Reklama

Akcesoria do soczewek kontaktowych 

W asortymencie produktów optycznych, oprócz pojemników na soczewki, można znaleźć akcesoria do soczewek kontaktowych, niezbędne do ich prawidłowego użytkowania. 

Należą do nich:

●      pęsety do zdejmowania soczewek kontaktowych- duże i małe, z silikonowymi końcówkami, szczególnie delikatne dla miękkich soczewek, 

●      przyssawki do soczewek- pomagają w aplikacji soczewek twardych, wystarczy ścisnąć cześć przyssawki w kształcie pałeczki i stroną w kształcie dysku przyssać produkt,

●      krople do nawilżania soczewek- odświeżają i nawilżają soczewki, nie zaburzając widzenia, przeznaczone dla osób długo pracujących przy komputerze lub przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach,

●      płyny do pielęgnacji soczewek - nawilżają, odkażają, czyszczą, usuwają osady białkowe i tłuszczowe,

●      lusterka do wymiany soczewek- niewielki rozmiar i kształt pozwalają na posiadanie tego niezbędnego produktu zawsze przy sobie,

●      pojemniki na soczewki z lusterkiem-na jednej ze ścian opakowania może znajdować się także lusterko, które jest elementem połączonym z pojemnikiem,

●      etui na pojemniki do soczewek-to niewielkie opakowania, kształtem przypominające etui na okulary, które zapewniają wygodne przenoszenie soczewek,

●      płyny antybakteryjne i żele do mycia rąk- pozwalają zdezynfekować dłonie niezależnie od okoliczności, nawet bez użycia wody i bezpiecznie pielęgnować soczewki,

●      tabletki enzymatyczne do odbiałczania soczewek- skutecznie usuwają białka, tłuszcze czy inne zanieczyszczenia na soczewkach i mogą być używane wraz z płynami wielofunkcyjnymi.

Reklama

Pojemniki na soczewki w aptece

Gdzie  kupić pojemnik na soczewki?Jednym z takich miejsc jest apteka, w których obecnie jest ich bardzo szeroki asortyment. Te produkty pozwalają nie tylko utrzymywać soczewki w odpowiednim stanie, a także stanowią swoiste niebanalne, barwne gadżety. Przybierają różne kształty i formy. Swoim wyglądem nawiązują do zwierząt (hipopotamy, świnki czy misie) lub wielu innych produktów (na przykład francuskich makaroników). 

Pojemniki na soczewki można znaleźć w każdej aptece. Uwagę przykuwa bardzo różnorodna kolorystyka, od jasnych i stonowanych barw po kolory żywe i jaskrawe (czerwienie, żółcie, pomarańcze czy fiolety). Wszystkie te pojemniki posiadają odpowiednie oznaczenie stron, aby w prosty sposób odróżniać lewą soczewkę od prawej. 

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Soczewki kontaktowe
Soczewki kolorowe zerówki i korekcyjne: wzory. Gdzie kupić?
Oko z kolorową soczewką
Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie warto wybrać?
Podobne artykuły
Soczewki całodobowe
Jakie są zalety i wady soczewek całodobowych?
Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych
Dobór szkieł
Jakie szkła do okularów wybrać dla wysokiej wady wzroku?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe progresywne
Soczewki kontaktowe progresywne: czym są szkła multifokalne?
Pojemnik na soczewki i inne akcesoria
Pojemnik na soczewki i akcesoria do szkieł kontaktowych

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!