Polacy jedzą za mało owoców i warzyw. Akcja „Pora na pomidora” powraca!

W związku z regularnym spadkiem spożycia warzyw i owoców w Polsce ubiegłoroczna kampania „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” wystartowała ponownie na początku lipca. Kampania zachęca Polaków do częstszego spożywania rodzimych owoców i warzyw i zwraca uwagę na ich walory zdrowotne i smakowe. 

Z badań przeprowadzonych przez agencję Inquiry wynika, że tylko 15% mężczyzn i 23% kobiet sięga po owoce i warzywa kilka razy dziennie. Jedynie raz w tygodniu robi to 3 i 4% odpowiednio kobiet i mężczyzn. Najczęściej Polacy jedzą te produkty zaledwie raz dziennie lub prawie codziennie – tak deklaruje 52% kobiet i 58% mężczyzn.

Zobacz: Warzywa w puszce - zdrowe czy niezdrowe? Dietetyk odpowiada

Żywienie Polaków

- Większość Polaków nie stosuje się do zaleceń żywieniowych, które mówią o spożywaniu codziennie kilku porcji warzywno-owocowych. Oznacza to, że wciąż nie mamy wyrobionych w społeczeństwie pozytywnych nawyków żywieniowych – mówi Agnieszka Falba, dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, inicjator kampanii „Pora na pomidora”.

Organizatorzy kampanii na swojej stronie internetowej informują o korzyściach płynących z regularnego spożywania różnych owoców i warzyw – nie tylko pomidora.

Piszą m.in. o roli marchwi, dyni, moreli, papryki i pomidorów w profilaktyce miażdżycy i opiewają działanie betakarotenu zawartego w tych produktach.

Zwracają również uwagę na znaczenie grejpfrutów w walce z osteoporozą, która (po chorobach układu krążenia i nowotworach) zajmuje trzecie miejsce wśród najczęstszych chorób dotykających Polaków. Grejpfruty zmniejszają utratę wapnia oraz magnezu z tkanki kostnej. Zdaniem organizatorów chorzy na osteoporozę powinni również wspierać się produktami zawierającymi witaminę K: szpinakiem, sałatą, brukselką i brokułami.

Również czosnek, dzięki dużej zawartości prozdrowotnych substancji, jest jednym z najcenniejszych warzyw pod względem zdrowotnym – przekonuje Poranapomidora.com. Szczególnie diabetycy powinni o nim pamiętać w codziennej diecie.

Sprawdź: Jak obrać i jeść mango? Zalety i właściwości egzotycznego owocu

Pora na pomidora

W ubiegłym roku w ramach akcji „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich owoców i warzyw” w różnych miastach Polski odbywały się akcje happeningowe w ramach trasy koncertowej Lata z Radiem. Ich uczestnicy mogli częstować się pysznymi, polskimi pomidorami oraz wypuścić w niebo czerwony balon symbolizujący pomidora.

W tym roku pierwszy piknik odbył się w ubiegłą sobotę 21 lipca w Stegnie. Kolejne (w Wałczu, Słupsku, Zamościu i Jeleniej Górze) – już wkrótce.

Sprawdź: Warzywa w każdym posiłku - jak to zrobić?

Sprawdź: Jak działają przyprawy, owoce i warzywa? Rozpoznaj po kolorach

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA