Polacy nie potrzebują seksu?

Starszy niż rok
Polacy są zadowoleni ze swego życia seksualnego, głównie dlatego, że - jak wykazują najnowsze badania - mają w tym względzie niewielkie oczekiwania – powiedział prof. Zbigniew Lew-Starowicz
 

W zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu raporcie "Seksualność Polaków 2011" 68 proc. badanych Polaków deklarowało, że ma satysfakcjonujące życie seksualne. Podobnie wypadły badania opublikowane przez prof. Zbigniewa Izdebskiego w 2005 r. Tego samozadowolenia nie potwierdzają jednak opinie seksuologów.

Nie wypada źle mówić o seksie

Według prof. Lwa-Starowicza, w dobrym tonie jest wypowiadanie się pozytywnie o swym życiu intymnym, nawet wtedy, gdy nie jest ono w pełni udane. Co w ogóle znaczy "udane życie seksualne"? Wielu mężczyzn za satysfakcjonujące uważa już choćby to, że uprawiają seks. A z tym nie zawsze zgadzają się kobiety. I to one częściej są niezadowolone z kontaktów seksualnych.

Polki chcą więcej

„Polki są coraz bardziej wymagające i mają większe oczekiwania. Tymczasem mężczyźni wbrew stereotypom wcale nie zawsze mają ochotę na seks. Coraz częściej się zdarza, że niektórzy z nich czują się zmuszani do seksu, co jeszcze niedawno było nie do pojęcia. Choć i tu trzeba zadać sobie pytanie: co znaczy być zmuszanym do seksu? Niektórzy mężczyźni mogą czuć się przymuszani, bo w tym czasie wolą oglądać np. mecz piłki nożnej” – podkreślił prof. Lew-Starowicz.

Jego zdaniem, w najbliższym czasie, z powodu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego, może się powiększyć grono mężczyzn mniej zainteresowanych seksem. „Panowie szczególnie boleśnie odczuwają utratę pracy, na ich zainteresowanie seksem negatywnie wpływa samo ryzyko bezrobocia” – dodał seksuolog.

Przepracowanie i zmęczenie negatywnie odbija się także na zainteresowaniu seksem wśród kobiet. Z badań wynika, że co czwarta z nich często nie ma ochoty na zbliżenie. „Ale są też kobiety wysokoenergetyczne, które intensywnie pracują i zajmują się dziećmi oraz domem, a mimo to nie cierpi na tym ich popęd seksualny” – podkreślił prof. Lew-Starowicz.

Zobacz: Seks to zdrowie. 7 faktów medycznych, które warto znać

Co przeszkadza w seksie?

Przyznał, że wiele osób odczuwa różnego rodzaju zaburzenia seksualne. Z raportu „Seksualność Polaków 2011” wynika, że aż 56 proc. badanych w wieku 15-59 lat przyznało, że w swym życiu napotkało przeszkody, które utrudniły im odbycie stosunku. Najczęstszą przyczyną było zmęczenie i stres.

„Niestety, Polacy najczęściej szukają porady na swe dolegliwości w internecie. Dopiero jak ich tam nie znajdą, udają się do specjalisty” – zauważył prof. Lew-Starowicz.

PAP, bg

Czytaj też: Polacy w sypialni – rutyna czy fantazja?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA