Polacy w sypialni – rutyna czy fantazja?

Obchodzony 7 czerwca Międzynarodowy Dzień Seksu - w 2003 roku ustanowiła go Rada Tradycji Unii Europejskiej - to dobra okazja, aby przyjrzeć się życiu seksualnemu Polaków. Jak wynika z badań, rzeczywistość na ogół nie dorównuje naszym marzeniom i oczekiwaniom. Ale dobrze, że takie marzenia i fantazje mamy.

Spis treści

Odpowiedź na pytanie o życie seksualne nie każdemu przychodzi łatwo. Ogranicza nas wstyd, względy religijne, obyczajowe, niechęć do mówienia o swoim życiu osobistym i intymnym. Ale na pewno obecnie jest lepiej niż 40 lat temu, gdy jedyną dostępną pozycją na ten temat była kultowa dziś książka Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania", a pytanie innych o ich życie seksualne uznawane było za tabu. Dzisiaj można już pytać i na uzyskanie odpowiedzi liczyć, nawet jeśli nie każdy zdobędzie się w tej sprawie na całkowitą szczerość.

Seks to zdrowie. 7 faktów medycznych, które warto znać

14 minut raz w tygodniu

Z badania „Seksualność Polaków 2011” wynika, że 71% Polaków w wieku 15-49 lat współżyje przynajmniej raz w tygodniu, z czego 43% mężczyzn i 38% kobiet dwa-trzy razy w tygodniu, a 5% mężczyzn i 4% kobiet codziennie. Średnia liczba zadeklarowanych partnerów seksualnych to 4,28, a przeciętna liczba stałych związków (trwających ponad pół roku) to dwa. Średnia długość stosunku, zgodnie z badaniem z 2011 r., wynosiła 13,9 minuty. To mniej niż 10 lat wcześniej – wtedy twierdziliśmy, że kochamy się 18 minut. "Żyjemy szybciej, w ciągłym biegu, mamy coraz mniej czasu, za to coraz więcej obowiązków i stresu. Odbija się to również na naszym życiu intymnym, bo nerwy czy zmęczenie potrafią skutecznie ochłodzić temperaturę w sypialni, a także wpłynąć na sprawność seksualną" – komentuje dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach.

Co czwarta kobieta niezadowolona

Jak natomiast wygląda nasza satysfakcja z życia intymnego? Z badań, które przeprowadziła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta wynika, że wśród przepytanych pań między 20. a 39. rokiem życia średnio co czwarta kobieta nie jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. Wśród kobiet w wieku 40-49 lat do niezadowolenia przyznało się 31% pań, a wśród tych po pięćdziesiątce niemal połowa. Czytaj: Falstart w łóżku, czyli przedwczesny wytrysk

Reklama

Trochę wstydu, dużo kompleksów

Tych ostatnich mamy sporo, bo z badań wynika, że tylko cztery na 100 kobiet uważa się za atrakcyjne, natomiast aż 84% pań skorzystałoby z szansy poprawienia czegoś w swoim wyglądzie, gdyby zaistniała taka możliwość. Jednak przełamanie bariery wstydu dla wielu nie jest łatwym zadaniem, bo „defekty” nie dotyczą tylko wyglądu zewnętrznego, ale też okolic intymnych. "Część pań jest z ich wyglądu niezadowolona, przez co zdarza im się unikać współżycia, a w trakcie stosunku odczuwać wstyd i stres, co negatywnie wpływa na doznania. Warto też wspomnieć o tych kobietach, u których okolice intymne zmieniły się po porodzie, powodując, że odczuwanie przyjemności spadło praktycznie do zera" - mówi dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak, specjalistka ginekologii estetycznej. I dodaje: "Na szczęście dziś coraz częściej i głośniej mówi się o ginekologii estetycznej, która pozwala leczyć dolegliwości okolic intymnych i zwiększa przyjemność czerpaną z życia seksualnego. Z tego typu zabiegów korzysta coraz więcej pań."

Sam musisz podjąć inicjatywę

Kolejnym problemem, który dotyczy naszego życia seksualnego, jest wkradająca się do sypialni rutyna. Po kilku latach w większości związków namiętność przygasa – to zupełnie normalna sprawa. A jednak do seksualnych fantazji przyznaje się ponad 80% Polaków i prawie tyle samo Polek. Problem tylko z tym, że zdecydowana większość badanych chciałaby, aby to ta druga strona była bardziej pomysłowa i to ona inicjowała nowości. Zdaniem specjalistów czekanie na podjęcie inicjatywy przez partnera jest błędem - zamiast narzekać, trzeba znaleźć w sobie odwagę i samemu zrobić pierwszy krok. Niestety to niełatwe, bo wielu osobom nawet szczera i otwarta rozmowa z partnerem o swoich seksualnych potrzebach wciąż sprawia sporo kłopotu.

Czytaj również: Wegetarianie mają lepszy seks!

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->