Polacy wybierają tańsze leki

Starszy niż rok
Ponad 85 procent sprzedawanych w Polsce leków to preparaty odtwórcze, czyli tanie, lubiane przez pacjentów i NFZ generyki.
 

Generyki stanowią 65 proc. polskiego rynku farmaceutycznego. Większość z nich – 66 proc. – jest wytwarzana w Polsce.

Przewaga leków odtwórczych nad oryginalnymi wyróżnia Polskę na tle innych państw europejskich. W Niemczech generyki stanowią ponad 41 proc. wszystkich leków (23 proc. w ujęciu wartościowym), natomiast w Czechach – odpowiednio 55 proc i 32 proc. W całej Europie generyki pod względem ilościowym stanowią prawie 50 proc. wszystkich leków wydawanych pacjentom.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Generyki - leki bliźniaki

Generyk to lek, który zawiera tę samą czynną substancję leczniczą co produkt oryginalny. Dlatego może być jego zamiennikiem. Do sprzedaży można go dopuścić po wygaśnięciu w Unii Europejskiej odpowiednich patentów chroniących lek oryginalny. Na ogół obowiązują one przez 20 lat, ale mogą być przedłużone o kolejne 5 lat po uzyskaniu tzw. dodatkowych świadectw ochronnych.

Producent leku generycznego nie musi powtarzać testów na zwierzętach ani badań klinicznych, niezbędnych do zarejestrowania nowego preparatu.

Dopuszczenie do sprzedaży leku generycznego zależy od tego, czy jest on biorównoważny z lekiem oryginalnym. Chodzi o ty, czy wszystkie składniki czynne tak samo wchłaniane są przez organizm po podaniu w tej samej dawce i postaci.

Zobacz: Leki na przeziębienie, które nie działają. Jak wybierać?

Skąd ta niska cena?

Po wygaśnięciu patentu na dany lek i rozpoczęciu produkcji leków odtwórczych przez wielu wytwórców, ich cena spada zwykle od 20 do 80 proc.

Dzięki lekom generycznym pacjenci mają większy dostęp do tanich preparatów. Korzysta na tym również Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż zmniejszają się koszty refundacji farmaceutyków.

Źródło: PAP

SZO

Czytaj też: Leki generyczne - jak kupić tańszy lek

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA