Polakom brakuje witaminy D3

Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego, od poczęcia do późnej starości. Niestety przy obecnym, nowoczesnym stylu życia, powszechne stają się jej niedobory i konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnianie przy pomocy preparatów wit. D3.
Polakom brakuje witaminy D3
Źródło: 123RF

Spis treści

Podczas międzynarodowej konferencji „Witamina D 3– minimum, maximum, optimum”, która odbyła się w Warszawie w połowie października, poruszono m.in. temat niedoboru tej witaminy w Europie Środkowej i możliwości jakie niesie suplementacja. Badanie populacyjne przeprowadzone przez dr hab. n. med. Pawła Płudowskiego w 2014 roku wykazało, że blisko 90 procent dorosłych Polaków cierpi na niedobory witaminy D3. Podobnie jest w Europie Zachodniej, np. w Niemczech.

Czym grozi niedobór witaminy D3

Wyniki badań z ostatnich lat dokumentują wiele korzyści wynikających z działania witaminy D3 na organizm człowieka na wszystkich etapach jego życia. Do niedawna deficyty witaminy D3 łączono najczęściej z ryzykiem rozwoju krzywicy. Obecnie postrzega się go jako ważny dodatkowy czynnik ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: choroby nowotworowe, choroba sercowo-naczyniowa, nadciśnienie tętnicze, schorzenia autoimmunologiczne, choroby i zaburzenia metaboliczne, choroby infekcyjne wynikające z obniżonej odporności oraz wiele zaburzeń neurodegeneracyjnych. Wzrastająca liczba dowodów korzystnego działania witaminy D3 na organizm człowieka stała się podstawą do opracowania i opublikowania w roku 2013 Środkowoeuropejskich zaleceń dotyczących profilaktyki niedoborów witaminy D3.

„Od kilku lat powtarzamy, że profilaktyka niedoboru witaminy D3 powinna zostać włączona do priorytetów lekarzy, pracowników opieki zdrowotnej oraz twórców polityki zdrowotnej -  mówi dr hab. n. med. Paweł Płudowski. - Zasady suplementacji witaminą D3, zarówno w Polsce jak i innych krajach, wciąż są rygorystycznie przestrzegane jedynie w pierwszych miesiącach życia, a później witamina D3 nie jest podawana lub jest podawana sporadycznie. Naturalną konsekwencją tej sytuacji jest konieczność ciągłego uświadamiania społeczeństwu, ale także środowisku medycznemu, jaką rolę odgrywa witamina D3 w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego”.

Wspólne działanie lekarzy różnych specjalności

Wagę niedoboru witaminy D3 w organizmie zauważa coraz więcej autorytetów lekarskich. Wszechstronne działanie tej witaminy oraz jej wpływ na poszczególne narządy sprawił, że w konferencji wzięli udział lekarze wielu specjalizacji: endokrynolodzy, alergolodzy, diabetolodzy, reumatolodzy, dermatolodzy czy onkolodzy - łącznie kilkudziesięciu wybitnych wykładowców z całego świata. Diamentowym sponsorem konferencji  była firma Unipharm, producent preparatu Vitrum D3.

Zobacz: Witamina D ochroni płuca palacza

Sprawdź: Witamina D nie tylko dla dzieci

Ewa Tol

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!