Półpasiec w leczeniu reumatyzmu

Grupa najbardziej skutecznych leków stosowanych w leczeniu chorób reumatycznych niesie ze sobą zwiększone ryzyko zachorowania na półpaśca. Europejscy badacze sugerują, że lepszym rozwiązaniem będą odpowiednie szczepienia. Problem dotyczy leków z grupy anty-TNF, związanych z tzw. czynnikiem martwicy guza.
 

Leki z grupy anty-TNF są skutecznymi medykamentami w leczeniu różnych chorób reumatycznych, jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenia stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów. Wcześniejsze badania sugerowały, że leki te mogą zwiększać ryzyko zachorowań na różne postacie raka, w tym raka skóry. Najnowsze badania wskazują z kolei, że mogą powodować zwiększoną podatność pacjenta na różne infekcje.

Przyczyny półpaśca

Testy prowadzone przez Helen Che i jej zespół z francuskiego Hôpital Lapeyronie ujawniły, że stosowanie leków anty-TNF zwiększa ryzyko zachorowania na półpaśca, wywoływanego przez wirus varicella (zoster). W badaniach tych uwzględniono również wcześniejsze prace na ten temat, których wyniki publikowane były w latach 2006–10.

Efektem prowadzonych analiz było stwierdzenie, że pacjenci chorzy na reumatyczne schorzenia zapalne, leczeni przy użyciu leków z grupy anty-TNF, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowań na półpaśca. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wynosi aż 75% w porównaniu z pacjentami poddanymi kuracji innymi lekami.

Czytaj też: Alergia sprawcą reumatyzmu?

Leczenie

Dane pokazują, że obecna liczba zachorowań na półpaśca wśród pacjentów leczonych lekami anty-TNF waha się od 5% w Niemczech do ponad 20% w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem uczonych i lekarzy niezbędne jest monitorowanie pacjentów poddanych terapii środkami z grupy anty-TNF w celu jak najszybszego diagnozowania pierwszych objawów i symptomów półpaśca. Ich zdaniem powinien pojawić się również odpowiedni program szczepień.

Zastosowanie leków z grupy tzw. antagonistów TNF znacznie przyczynia się do ograniczenia aktywności wielu chorób. Dla przykładu, w reumatoidalnym zapaleniu stawów leki modyfikowały przebieg choroby, zmniejszając jej dokuczliwość, czego nie udało się uzyskać w podobnym zakresie przy pomocy innych środków. Co więcej, stwierdzono także, że leki takie zmniejszają dynamikę zmian radiologicznych w stawach, a więc zmian stwierdzanych na podstawie badań.

Zobacz: Jeden wirus, który powoduje dwie choroby

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA