Pomóż dziecku polubić szkołę

Pomóż dziecku polubić szkołę
Pójście do szkoły to dla kilkuletniego dziecka wkroczenie do zupełnie nowego, nieznanego świata. Dlatego trzeba je odpowiednio przygotować, aby umiało się w nim odnaleźć i dobrze funkcjonować.

Aby dziecko poczuło się dobrze w roli ucznia, rodzice muszą wyrobić w nim zainteresowanie szkołą i nauką. To ważne, bo dziecko dotąd większość swoich zainteresowań i celów realizowało w domu lub w jego pobliżu. Do tego zawsze z kimś - z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem lub nianią. Teraz nie tylko musi radzić sobie ze wszystkim samodzielnie, ale jeszcze w nieznanym sobie środowisku. Pozytywny stosunek do szkoły można w dziecku wyrobić, trzymając się kilku podstawowych zasad.

Zobacz: Nowy rok szkolny - okres zmian i stresu

Pamiętaj o tych zasadach

1. Rodzic musi sam mieć pozytywne nastawienie do szkoły. Postawa rodziców ma ogromny wpływ na postawę dziecka wobec szkoły, nauczycieli, poszczególnych przedmiotów. Jeśli rodzic będzie powtarzał, że nie lubił jakiegoś konkretnego przedmiotu, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że dziecko będzie do tego przedmiotu źle nastawione i także nie będzie go lubiło.

2. Te dzieci, które są przekonane, że dzieciństwo to czas całkowitej beztroski, na ogół czują niechęć do szkoły i szkolnych obowiązków. I nie chodzi tu tylko o szkołę, ale o wszystko, co w jakikolwiek sposób przypomina pracę - sprzątnięcie zabawek, ułożenie książeczek na półkach. Takie dzieci mogą lubić przedszkole, ale szybko zniechęcają się do szkoły, ponieważ muszą tam wykonywać określone zadania. Dlatego warto dziecko zachęcać do wykonywania nawet drobnych czynności domowych - podlewania kwiatów, sprzątania własnego pokoju, układania gazet czy butów w przedpokoju. W ten sposób uczymy dziecko odpowiedzialności i pracowitości. Pamiętajmy, aby obowiązki były trwałe, nie jednorazowe. I nigdy nie zapominajmy o pochwale.

3. Ucz dziecko w domu wierszyków, śpiewaj z nim piosenki, maluj i rysuj. Zawsze gdy opowiesz mu bajeczkę, zadaj kilka pytań dotyczących treści. Zawsze tłumacz niezrozumiałe słowa i nie trać nigdy cierpliwości w objaśnianiu świata.

4. Zapisz siebie i dziecko do miejskiej, osiedlowej lub gminnej biblioteki. Wspólne wybieranie książeczki na pewno zachęci dziecko do czytania.

5. Czytaj dziecku przed snem - codziennie, przez 20 minut.

Czy wiesz, że: Fobia szkolna to też nerwica

6. Sprawdź, jaka atmosfera panuje w szkole. Gdy nauczyciel ma dobry kontakt z dziećmi, wykazuje się empatią, jest spokojny i zrównoważony, a w dodatku ciekawie prowadzi lekcje, dziecko powinno polubić szkołę. Jeśli nauczyciela nudzi jego praca, faworyzuje pewnych uczniów, uczy w sposób szablonowy i nieciekawy, skutek będzie oczywisty - dziecko nie będzie lubiło szkoły.

7. Szczególnie ważnym wyznacznikiem, czy uczeń lubi szkołę jest stosunek dziecka do nauczyciela. Ważne jest to zwłaszcza w pierwszych klasach szkoły podstawowej, ale nie tylko. Dziecko, które nie lubi nauczycieli, nie będzie lubiło szkoły.

Zobacz: Odrzucenie przez rówieśników groźne dla ucznia - jak pomóc dziecku

Dorota Mamińska

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA