Porażenie Bella (nerwu twarzowego) - objawy, leczenie i przyczyny

Porażenie Bella to samoistny paraliż twarzy, który objawia się defektami w obrębie mięśni mimicznych. Są to między innymi zaburzenia czucia, unieruchomienie mięśni, obniżenie kącika ust czy ślinotok. Paraliż Bella leczy się, podając chorym glikokortykosteroidy (kortykosteroidy). Ponadto kluczowa jest rehabilitacja, w tym fizykoterapia oraz regularne ćwiczenia mięśni mimicznych.
Męska twarz z niedowładem
Źródło: 123RF

Spis treści

Porażenie Bella obejmuje siódmy nerw czaszkowy. Składa się on z trzech rodzajów włókien mięśniowych:

 • czuciowych,
 • ruchowych,
 • przywspółczulnych.

Szacuje się, że na chorobę Bella cierpieć może od 20 do nawet 40 osób na 100 tysięcy pacjentów.

Porażenie Bella

Paraliż Bella to porażenie nerwu twarzowego. Wyróżnia się dwa rodzaje porażenia. Ośrodkowe to uszkodzenie nerwu w mózgowiu. Charakteryzuje się ono tym, że chory odczuwa dolegliwości po stronie przeciwnej w stosunku do miejsca, w którym znajduje się uszkodzony nerw. Ponadto porażenie obejmuje jedynie dolną połowę twarzy.  

Natomiast porażenie Bella obwodowe to porażenie jest wynikiem uszkodzenia włókien nerwu twarzowego. W tym przypadku u chorego można zaobserwować objawy po stronie uszkodzenia nerwu i na całej jej powierzchni.

Objaw Bella

Objawy paraliżu Bella to przede wszystkim:

 • deformacja twarzy,
 • zaburzenia czucia twarzy,
 • niezdolność do zamknięcia oka,
 • niezdolność do marszczenia czoła,
 • niezdolność do unoszenia brwi,
 • obniżenie kącika ust,
 • nagłe wygładzenie skóry twarzy,
 • ślinotok,
 • częściowa ograniczona zdolność do odczuwania smaków.

Zobacz też: Zapalenie nerwu trójdzielnego (neuralgia) - objawy i leczenie

Porażenie nerwu twarzowego Bella - u kogo?

W większości przypadków paraliż Bella obejmuje jedną stronę twarzy. Bardzo rzadko u chorych dochodzi do obustronnego paraliżu twarzy. Przypadłość ta może wystąpić w każdym wieku.

Zdaniem specjalistów na wystąpienie choroby Bella najbardziej narażone są osoby żyjące w przewlekłym stresie, zmęczone, których organizm jest osłabiony. Na szczęście porażenie Bella u około 70- 80 procent pacjentów jest całkowicie wyleczalne. Objawy najczęściej ustępują, i to całkowicie, po około 6-8 tygodniach leczenia oraz rehabilitacji.

Około 10-15 procent chorych po leczeniu skarży się na nieznaczne dolegliwości związane z porażeniem. Podobna grupa osób ma trwałe uszkodzenie nerwu i w ich przypadku konieczne jest leczenie operacyjne.

Choroba Bella

Porażenie Bella, czyli samoistne uszkodzenie nerwu, stanowi większość przypadków porażeń nerwu twarzowego. Inne przypadki porażenia nerwu twarzowego powodować mogą choroby zakaźne, takie jak półpasiec, mononukleoza, ospa wietrzna, kiła, świnka, a nawet wirus opryszczki. Wśród innych przyczyn są też grzybica, infekcje bakteryjne, cukrzyca, udar mózgu, choroby nowotworowe (np. białaczka, perlak, mięsak). Do paraliżu twarzy dochodzi także w skutek urazów:

 • kości czaszki,
 • twarzy,
 • uszu,

ale też w wyniku uszkodzenia nerwu w trakcie zabiegu neurochirurgicznego. Do uszkodzenia może też dojść przy gwałtownej zmianie ciśnienia powietrza.

Uszkodzenia nerwu twarzowego mogą wystąpić również przy chorobach kości, zapaleniu ucha środkowego, stwardnieniu rozsianym i stwardnieniu zanikowym bocznym. Paraliż twarzy może wystąpić u chorych z zespołem Guillaina-Barrego (choroba autoimmunologiczna, atakująca obwodowy układu nerwowy).

Porażenie Bella – leczenie i rehabilitacja

W przypadku samoistnego paraliżu, czyli porażeniu Bella, chorzy muszą przyjmować glikokortykosteroidy (kortykosteroidy). Lekarz może też zlecić przyjmowanie dużych dawek witamin oraz zaleci jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Pacjenci z porażeniem Bella obejmowani są opieką fizykoterapeutyczną. Przy tym schorzeniu zastosować można lampę soluks, elektroterapię (prądy lecznicze), ultradźwięki, biostymulację laserową. Stosowany jest też delikatny masaż klasyczny, jednostronny lub obustronny, zawierający takie elementy jak: głaskanie, oklepywanie rozcieranie, ugniatanie, wibracja. Masaż ten ma pomóc osiągnąć odpowiednie napięcie mięśni, poprawić ukrwienie i elastyczność ich włókien. Chory może też stosować w domu ciepłe okłady.

Porażenie Bella – ćwiczenia

Podczas rekonwalescencji pacjent cierpiący na porażenie typu Bella powinien wykonywać kilka razy dziennie ćwiczenia mięśni mimicznych, m.in. marszczenie czoła i nosa, naprzemienne zamykanie oczu, opuszczanie brwi, szerokie otwieranie ust, szczerzenie zębów, uśmiechanie się z zaciśniętymi zębami i z odsłoniętymi zębami, opuszczanie kącików w dół, wypychanie językiem policzków, wysuwanie w przód żuchwy i przesuwanie jej na boki, gwizdanie, wymawianie samogłosek: I, O, U, Y, E, A.

Zanim pacjent rozpocznie zabiegi i ćwiczenia w domu powinien skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub rehabilitantem. 

Czytaj również: Zapalenie ucha środkowego - objawy, leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 28)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij