Poród rodzinny – co warto o nim wiedzieć?

Czasy, w których ojcowie wyczekiwali pod porodówką na wieść o narodzinach dziecka, już dawno minęły. Teraz coraz częściej pary decydują się na tzw. poród rodzinny, podczas którego kobiecie może towarzyszyć partner, co ma pozytywny wpływ na jej samopoczucie oraz poczucie bezpieczeństwa.
Poród rodzinny

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym jest poród rodzinny?

Poród rodzinny to narodziny dziecka, w których uczestniczą partner kobiety lub inna bliska jej osoba (np. matka, siostra lub przyjaciółka). W Polsce jest on możliwy od 1994 roku – wcześniej rodzina ciężarnej często nie miała wstępu nawet na oddział położniczy. Szacuje się, że każdego roku porody rodzinne stanowią około 30% wszystkich porodów.

Najczęściej osoba bliska towarzyszy kobiecie podczas porodu siłami natury. Po narodzinach dziecka ma prawo zostać na oddziale wraz z mamą i dzieckiem. Pary, które decydują się na poród w Medicover, mogą być razem także w trakcie cesarskiego cięcia.

Dlaczego pary decydują się na poród rodzinny?

Poród rodzinny ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest poczucie bezpieczeństwa. Kobieta, której towarzyszy bliska osoba, jest spokojniejsza oraz odczuwa mniejszy stres związany z hospitalizacją i narodzinami dziecka (zwłaszcza gdy konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia). Czuje się także mniej samotna. Na przestrzeni lat przeprowadzono liczne badania, które dowiodły, że poród rodzinny wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań okołoporodowych.

Kobiety decydują się na obecność partnera podczas porodu ze względu na wsparcie, którego może on im udzielić. Chodzi m.in. o masaż i ćwiczenia oddechowe, które pozwalają skutecznie złagodzić ból podczas skurczów. Bliska osoba może także pomóc zmienić ubranie, podać wodę do picia, wytrzeć pot lub po prostu być i trzymać za rękę. A po narodzinach dziecka brać udział w pielęgnacji maluszka wspólnie z kobietą.

Wiele osób jest zdania, że poród rodzinny zbliża partnerów do siebie i wpływa pozytywnie na ich związek. Tworzy się także niezwykła więź między tatą i dzieckiem. Warto jednak pamiętać, że nie każdy mężczyzna może czuć się gotowy na udział w porodzie. Często powodem jest niemożność zniesienia cierpienia kobiety. Zdarza się także lęk przed tym, że partnerka przestanie być atrakcyjna seksualnie. Podobne obawy może mieć również ciężarna. Dlatego decyzja o porodzie rodzinnym powinna być zawsze przedyskutowana i podjęta wspólnie.

Reklama

Warunki podczas porodu rodzinnego

Podczas porodu rodzinnego na sali porodowej panują specjalne warunki. Przede wszystkim rodząca i bliska jej osoba mają zapewniony wysoki stopień intymności. Na sali porodowej nie ma innych kobiet, ograniczona jest także obecność personelu medycznego (jeżeli początkowe fazy porodu przebiegają prawidłowo). Ciężarna ma zwykle do dyspozycji prysznic, wannę oraz inne sprzęty, które mogą okazać się przydatne w łagodzeniu bólu podczas skurczów (np. gumowe piłki lub wałki do masażu). Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od warunków, które panują w danym szpitalu lub klinice.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->