
Spis treści
Ciąża to szczególny czas dla kobiety. I jest to również specyficzny czas dla organizmu. W niektórych przypadkach dochodzi do przedwczesnego zakończenia ciąży w tym samym czasie, w którym przewidywana jest kolejna miesiączka. Wiele kobiet niekiedy nawet nie wie, że zaszły w ciążę i szybko poroniły. Najczęstszy objaw, jakim jest krwawienie pojawia się u wielu kobiet w pierwszych 16 tygodniach ciąży. U wielu proces krwawienia zatrzymuje się i płód dalej rozwija się prawidłowo. U niektórych krwawienie utrzymuje się dłużej i zarodek zostaje odrzucony. Rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży są bardzo różne i charakteryzują się różnymi objawami. Wiele przyczyn wpływa na ryzyko wystąpienia poronień.
Przyczyny poronienia
Statystyki wskazują, iż około 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze ciąży. W połowie przypadków do poronień dochodzi jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy.
Do najczęściej występujących przyczyn poronienia należą:
- wady genetyczne zarodka – oznaczają one nieprawidłowości w DNA, a większość wczesnych poronień to skutek wadliwych genów; tego typu zaburzenia są dziedziczne albo powstają tuż po zapłodnieniu,
- wiek kobiety – współczesna medycyna znacznie przedłuża w tym zakresie wiek kobiety, ale z upływem lat wzrasta niepłodność każdej kobiety,
- nfekcje (bakteryjne lub wirusowe) – kobiety ciężarne mają osłabioną odporność, a tym samym większą podatność na infekcje,
- niehigieniczny tryb życia i niewłaściwa dieta – a w szczególności niedobory składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, które powodują wady rozwojowe płodu,
- duży stres – szczególnie w pierwszych trzech tygodniach ciąży,
- czynniki anatomiczne – a przede wszystkim nieprawidłowa budowa macicy,
- zaburzenia hormonalne – a w szczególności zbyt mała ilość progesteronu czy chora tarczyca.
Poronienie to poważny problem medyczny, ale znając przyczyny i objawy można niekiedy zmniejszyć ryzyko utraty ciąży.
Rodzaje poronienia
Poronienie to oddzielenie się elementów jaja płodowego z macicy bez jakiejkolwiek możliwości rozwoju płodu poza macicą.
Pierwszy podział poronień uwzględnia czas przedwczesnego zakończenia ciąży:
- poronienie jednofazowe – do 8 tygodnia ciąży, kiedy z macicy zostaje wydalone jajo płodowe i element łożyska jednocześnie,
- poronienie dwufazowe – po 8 tygodniu ciąży, które polega na wydaleniu jaja, a dopiero potem elementu łożyskowego.
Drugi podział uzależnia rodzaj poronienia w zależności od jego przebiegu.
- Poronienie samoistne
● zupełne, doprowadzające do wydalenia całego jaja płodowego (szyjka macicy jest zupełnie zamknięta),
● niezupełne, doprowadzające do wydalenia elementów jaja płodowego (szyjka macicy jest nadal rozwarta).
- Poronienie zatrzymane(zwane także poronieniem chybionym)- wmacicy znajduje się już martwe jajo płodowe, ale szyjka macicy jest nadal zamknięta. Gdy martwy płód nie wydostaje się samoistnie w ciągu 8 tygodni, należy farmakologicznie wywołać skurcze macicy.
- Poronienie nawykowe(zwane także poronieniem nawracającym)- występuje wtedy, gdy dochodzi do 3 poronień z rzędu.
- Poronienie zagrażające - ten rodzaj nie oznacza jeszcze utraty ciąży, ale ryzyko jest bardzo wysokie.
- Poronienie trąbkowe- pojawia się przy ciąży jajowodowej bańkowej, podczas której zarodek rozwija się poza granicami macicy, w tak zwanej bańce.
- Poronienie septyczne- to każde, do którego dochodzi przez zakażenie macicy lub zarodka (lub macicy i zarodka łącznie) i powstaje stan zapalny.
Niekiedy dochodzi do tak zwanych poronień posocznicowych, które wywołują bakterie lub toksyny, rozprzestrzeniające się w układzie krwionośnym lub w obrębie żeńskich narządów płciowych.
Objawy poronienia
Jak wygląda poronienie? Objawy poronienia są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wieku ciąży. O ich intensywności decyduje także stopień zaawansowania poronienia. Tylko lekarz może stwierdzić stan zagrożenia ciąży i rodzaj poronienia, analizując jego objawy.
- Krwawienie i plamienie z dróg rodnych- jest to najpopularniejszy objaw, którym charakteryzuje się poronienie zagrażające. Lekarz stosuje wtedy leczenie zachowawcze, ale raczej przy tych objawach rokowania są złe.
- Skurcze brzucha- traktowane są jako naturalny element ciąży. Ale tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli mają one duże i bolesne natężenie, a także utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać poronienie.
- Wydzielina z pochwy- nie tylko krwawienia może oznaczać poronienie. Często kobiety zauważają biało-różowy śluz lub nawet tylko wodnistą wydzielinę. Kiedy w śluzie są zauważalne fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz w dużej ilości też może sygnalizować zagrożenie ciąży.
- Ból w podbrzuszu - często pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu.
- Wysoka gorączka, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny- powyżej 38 stopni Celsjusza, której mogą towarzyszyć bóle typowe dla przeziębień, takie jak bóle mięśni, sztywność karku czy dreszcze.
- Niespodziewana i niewytłumaczalna utrata wagi- wpierwszych miesiącach ciąży spadek wagi jest raczej typowy dla przyszłych mam, ale nadmierny i zbyt szybki powinien zaniepokoić.
- Szybki zanik ciążowych dolegliwości- zbyt gwałtowna utrata wrażliwości piersi czy nagłe ustanie nudności to przesłanki, które także mogą oznaczać wczesne poronienie.
- Brak czynności serca płodu- ten objaw może być wykryty tylko w trakcie badania USG i pojawia się czasem bez innych dodatkowych dolegliwości.
- Zapalenie przydatków- taki stan zapalny może być także objawem poronienia, ale tylko ginekolog jest w stanie postawić słuszną diagnozę.
- Odejście płynu owodniowego- płyn owodniowy to naturalne środowisko życia płodu o ogromnym znaczeniu dla jego prawidłowego rozwoju, a jego brak pozbawia płód najważniejszej ochrony.
Jak widać istnieje szereg objawów, które powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. Ich pojawienie może oznaczać poronienie, a każda z takich sytuacji powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem.
Puste jajo płodowe
Puste jajo płodowe to inaczej ciąża bezzarodkowa. Są to przypadki, w których doszło do zapłodnienia, ale komórki podzieliły się w nieprawidłowy sposób. W normalnej ciąży zarodek rozwija się w pęcherzyku płodowym.
Przy ciąży bezzarodkowej tego rozwijającego się zarodka nie ma, ale wywołuje ona objawy normalnie rozwijającej się ciąży. Ta specyficzna patologia ciąży wykrywana jest dopiero przy pierwszym badaniu USG i jest to w tym przypadku jedyne wiarygodne badanie. W sytuacjach pustego jaja płodowego wyniki testu ciążowego dają wynik pozytywny. Ciąża bezzarodkowa kończy się z reguły samoistnym poronieniem. Jeśli lekarz nie stwierdza jego oznak, wykonuje wyłyżeczkowanie macicy. Ciąża bezzarodkowa wymaga szybkiej interwencji medycznej, aby nie doszło do zakażenia czy innych powikłań.
Czytaj też:
Zobacz Także:
Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?
Bibliografia
- 1. dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
- 2. dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
Oceń artykuł
(liczba ocen 0)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!