Poronienie – rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży

Poronienie to powikłanie ciąży, zakończone obumarciem jaja płodowego. Oznacza to, iż ciąża kończy się przed 22 tygodniem wydaleniem obumarłego płodu. Sytuacja ta dotyka sporą liczbę kobiet. Najczęstszą przyczyną poronienia są wady genetyczne płodu. Ale dość powszechnymi przyczynami są także zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne czy wiek kobiety. Objawy poronienia mogą być bardzo różne i w głównej mierze zależą od wieku ciąży i predyspozycji zdrowotnych kobiety.
Para rozpacza z powodu poronienia
źródło:123RF

Spis treści

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. I jest to również specyficzny czas dla organizmu. W niektórych przypadkach dochodzi do przedwczesnego zakończenia ciąży w tym samym czasie, w którym przewidywana jest kolejna miesiączka. Wiele kobiet niekiedy nawet nie wie, że zaszły w ciążę i szybko poroniły. Najczęstszy objaw, jakim jest krwawienie pojawia się u wielu kobiet w pierwszych 16 tygodniach ciąży. U wielu proces krwawienia zatrzymuje się i płód dalej rozwija się prawidłowo. U niektórych krwawienie utrzymuje się dłużej i zarodek zostaje odrzucony. Rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży są bardzo różne i charakteryzują się różnymi objawami. Wiele przyczyn wpływa na ryzyko wystąpienia poronień. 

przyczyny-poronienia">

Przyczyny poronienia

Statystyki wskazują, iż około 15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze ciąży. W połowie przypadków do poronień dochodzi jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w jamie macicy. 

Do najczęściej występujących przyczyn poronienia należą:

 • wady genetyczne zarodka – oznaczają one nieprawidłowości w DNA, a większość wczesnych poronień to skutek wadliwych genów; tego typu zaburzenia są dziedziczne albo powstają tuż po zapłodnieniu,
 • wiek kobiety – współczesna medycyna znacznie przedłuża w tym zakresie wiek kobiety, ale z upływem lat wzrasta niepłodność każdej kobiety,
 • nfekcje (bakteryjne lub wirusowe) – kobiety ciężarne mają osłabioną odporność, a tym samym większą podatność na infekcje,
 • niehigieniczny tryb życia i niewłaściwa dieta – a w szczególności niedobory składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, które powodują wady rozwojowe płodu,
 • duży stres – szczególnie w pierwszych trzech tygodniach ciąży,
 • czynniki anatomiczne – a przede wszystkim nieprawidłowa budowa macicy,
 • zaburzenia hormonalne – a w szczególności zbyt mała ilość progesteronu czy chora tarczyca.

Poronienie to poważny problem medyczny, ale znając przyczyny i objawy można niekiedy zmniejszyć ryzyko utraty ciąży.

rodzaje-poronienia">

Rodzaje poronienia

Poronienie to oddzielenie się elementów jaja płodowego z macicy bez jakiejkolwiek możliwości rozwoju płodu poza macicą. 

Pierwszy podział poronień uwzględnia czas przedwczesnego zakończenia ciąży:

 • poronienie jednofazowe – do 8 tygodnia ciąży, kiedy z macicy zostaje wydalone jajo płodowe i element łożyska jednocześnie,
 • poronienie dwufazowe – po 8 tygodniu ciąży, które polega na wydaleniu jaja, a dopiero potem elementu łożyskowego.

Drugi podział uzależnia rodzaj poronienia w zależności od jego przebiegu. 

 1. Poronienie samoistne 

●     zupełne, doprowadzające do wydalenia całego jaja płodowego (szyjka macicy jest zupełnie zamknięta),

●     niezupełne, doprowadzające do wydalenia elementów jaja płodowego (szyjka macicy jest nadal rozwarta).

 1. Poronienie zatrzymane(zwane także poronieniem chybionym)- wmacicy znajduje się już martwe jajo płodowe, ale szyjka macicy jest nadal zamknięta. Gdy martwy płód nie wydostaje się samoistnie w ciągu 8 tygodni, należy farmakologicznie wywołać skurcze macicy.
 2. Poronienie nawykowe(zwane także poronieniem nawracającym)- występuje wtedy, gdy dochodzi do 3 poronień z rzędu.
 3. Poronienie zagrażające ten rodzaj nie oznacza jeszcze utraty ciąży, ale ryzyko jest bardzo wysokie.
 4. Poronienie trąbkowepojawia się przy ciąży jajowodowej bańkowej, podczas której zarodek rozwija się poza granicami macicy, w tak zwanej bańce.
 5. Poronienie septyczneto każde, do którego dochodzi przez zakażenie macicy lub zarodka (lub macicy i zarodka łącznie) i powstaje stan zapalny.

Niekiedy dochodzi do tak zwanych poronień posocznicowych, które wywołują bakterie lub toksyny, rozprzestrzeniające się w układzie krwionośnym lub w obrębie żeńskich narządów płciowych. 

objawy-poronienia">

Objawy poronienia

Jak wygląda poronienie? Objawy poronienia są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wieku ciąży. O ich intensywności decyduje także stopień zaawansowania poronienia. Tylko lekarz może stwierdzić stan zagrożenia ciąży i rodzaj poronienia, analizując jego objawy. 

 1. Krwawienie i plamienie z dróg rodnychjest to najpopularniejszy objaw, którym charakteryzuje się poronienie zagrażające. Lekarz stosuje wtedy leczenie zachowawcze, ale raczej przy tych objawach rokowania są złe.
 2. Skurcze brzuchatraktowane są jako naturalny element ciąży. Ale tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli mają one duże i bolesne natężenie, a także utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać poronienie.
 3. Wydzielina z pochwynie tylko krwawienia może oznaczać poronienie. Często kobiety zauważają biało-różowy śluz lub nawet tylko wodnistą wydzielinę. Kiedy w śluzie są zauważalne fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz w dużej ilości też może sygnalizować zagrożenie ciąży.
 4. Ból w podbrzuszu często pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu.
 5. Wysoka gorączka, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny- powyżej 38 stopni Celsjusza, której mogą towarzyszyć bóle typowe dla przeziębień, takie jak bóle mięśni, sztywność karku czy dreszcze.
 6. Niespodziewana i niewytłumaczalna utrata wagiwpierwszych miesiącach ciąży spadek wagi jest raczej typowy dla przyszłych mam, ale nadmierny i zbyt szybki powinien zaniepokoić.
 7. Szybki zanik ciążowych dolegliwościzbyt gwałtowna utrata wrażliwości piersi czy nagłe ustanie nudności to przesłanki, które także mogą oznaczać wczesne poronienie.
 8. Brak czynności serca płodu- ten objaw może być wykryty tylko w trakcie badania USG i pojawia się czasem bez innych dodatkowych dolegliwości.
 9. Zapalenie przydatkówtaki stan zapalny może być także objawem poronienia, ale tylko ginekolog jest w stanie postawić słuszną diagnozę.
 10. Odejście płynu owodniowegopłyn owodniowy to naturalne środowisko życia płodu o ogromnym znaczeniu dla jego prawidłowego rozwoju, a jego brak pozbawia płód najważniejszej ochrony.

Jak widać istnieje szereg objawów, które powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. Ich pojawienie może oznaczać poronienie, a każda z takich sytuacji powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

puste-jajo-plodowe ">

Puste jajo płodowe 

Puste jajo płodowe to inaczej ciąża bezzarodkowa. Są to przypadki, w których doszło do zapłodnienia, ale komórki podzieliły się w nieprawidłowy sposób. W normalnej ciąży zarodek rozwija się w pęcherzyku płodowym. 

Przy ciąży bezzarodkowej tego rozwijającego się zarodka nie ma, ale wywołuje ona objawy normalnie rozwijającej się ciąży.  Ta specyficzna patologia ciąży wykrywana jest dopiero przy pierwszym badaniu USG i jest to w tym przypadku jedyne wiarygodne badanie. W sytuacjach pustego jaja płodowego wyniki testu ciążowego dają wynik pozytywny. Ciąża bezzarodkowa kończy się z reguły samoistnym poronieniem. Jeśli lekarz nie stwierdza jego oznak, wykonuje wyłyżeczkowanie macicy. Ciąża bezzarodkowa wymaga szybkiej interwencji medycznej, aby nie doszło do zakażenia czy innych powikłań.     

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
 • 2. dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!