Portale społecznościowe dobre dla zdrowia psychicznego seniora

Starszy niż rok
Naukowcy udowodnili, że osoby starsze regularnie korzystające z portali społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter są mniej podatne na depresję.
 

Przeprowadzono wiele badań, które jasno pokazują, że aktywne życie towarzyskie pomaga zapobiec depresji. Najnowsze testy wykazały, że u osób po „50” odwiedzanie portali społecznościowych może znacznie zmniejszyć ryzyko zaburzeń depresyjnych – informuje portal Senior.pl. Czytaj także: Jak dbać o psychikę seniora?

Seniorzy na Facebooku

Naukowcy z University of Alabama przeanalizowali dane niemal 800 osób w wieku powyżej 50 lat. Uczestnicy zostali poproszeni o zrelacjonowanie praktykowanych przez nich zwyczajów korzystania z internetu. Następnie ci sami uczestnicy zostali poddani testom sprawdzającym ich kondycję psychiczną.

Wyniki badań pokazały, że u kobiet i mężczyzn regularnie korzystających z Facebooka czy Twittera prawdopodobieństwo diagnozy depresji było o jedną trzecią niższe w porównaniu do pozostałych.

Badacze zastrzegają jednak, że testy nie wykazują zależności przyczynowo-skutkowej. Może być tak, że osoby optymistycznie nastawione do życia są bardziej skłonne do nawiązywania kontaktów towarzyskich za pomocą portali społecznościowych i odwrotnie – ludzie bardziej pesymistyczni, podatni na depresję, mogą unikać tego rodzaju interakcji.

Czytaj także: Jak opiekować się osobą starszą?

Zobacz: Uzależnienia osób starszych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA