Posiadanie zwierzęcia dobre dla zdrowia? 5 powodów

Starszy niż rok
Domowe zwierzę ma pozytywny wpływ na zdrowie opiekunów. Posiadanie pupila zaleca się m.in. osobom samotnym, chorym na serce czy rodzinom z małymi dziećmi. Dlaczego?

Ileż to przyjemności daje widok merdającego ogonem psa, gdy wracamy do domu. Albo mruczenie głaskanego kota. Ale mieć domowe zwierzę warto nie tylko dla przyjemności. Okazuje się, że również dla zdrowia. Oto 5 powodów.

1. Zdrowe serce

Opieka nad zwierzęciem wymaga ruchu. Spacery z psem mają świetny wpływ na serce i układ krążenia. Dużo łatwiej w ich przypadku o motywację niż w przypadku samotnych przechadzek. Zbadano nawet, że ludzie, które rzeczywiście mają problemy z sercem i mają zarazem zwierzęta, żyją dłużej niż pozostali chorzy. Co więcej, już samo głaskanie pupila wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i spowalnia tętno.

2. Lepszy nastrój

Posiadanie zwierzęcia czyni ludzi szczęśliwszymi, bardziej otwartymi i mniej samotnymi. Rzadziej odwiedzają oni lekarza z błahych przyczyn. Przyczyną jest prawdopodobnie poczucie przynależności i większej kontroli nad życiem. Nawet gdy ktoś mieszka w odosobnieniu, zawsze wie, że ma obok przyjaciela przywiązanego do niego w sposób bezwarunkowy. To pozwala poczuć się potrzebnym i docenianym.

Zobacz też: depresja-podwaja-ryzyko-zawalu,1260,1.html">Depresja podwaja ryzyko zawału

3. Obniżenie stresu

Czas spędzony z ukochanym zwierzątkiem kojąco wpływa na nerwy. Uwalnia się wtedy hormon relaksu, a stres przemija. Zwierzęciu można bezpiecznie zwierzyć się, gdy ma się kłopoty, a wspólna zabawa pozwala na szybsze nabranie dystansu.

4. Kontakt z innymi ludźmi

Zwierzęta ułatwiają kontakt z innymi ludźmi. Zwierzę daje dobry pretekst, żeby się poznać. Z ludźmi, którzy spacerują z psami, znacznie łatwiej jest rozpocząć rozmowę niż z przypadkowymi osobami na ulicy. Wyniki wielu badań dowodzą, że dzieci ze zwierzętami w domu ogólnie nawiązują łatwiej relacje z innymi. W ich przypadku to jednak dopiero początek długiej listy zalet.

5. Świetny wpływ na dzieci

Dzieci dorastające w domach, w których są zwierzęta, rzadziej łapią alerie i astmę. Specjaliści stawiają jednak warunek: zwierzę powinno pojawić się w domu zanim dziecko będzie miało 6 miesięcy. Tam, gdzie żyją psy i koty, małe dzieci rzadziej się przeziębiają i łapią infekcje. Rzadziej dotyczy ich też problem depresji. Gdy dziecko dorasta, jako opiekun zwierzęcia uczy się ponadto odpowiedzialności.

Zwierzęta wykorzystuje się w leczeniu, potrafią one pomagać chorym osobom w normalnym funkcjonowaniu. Co drugi Polak opiekuje się w domu zwierzęciem. Jak widać, z dużą korzyścią również dla własnego zdrowia.

Czytaj też: Dlaczego pies chroni dziecko przed alergią?

Zobacz: Alergia: co bardziej uczula - pies czy kot? Jak niebezpieczne mogą być kocie alergeny?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA