Porady

Potworniak

2011-11-25

Co to jest?

Potworniak to częsty (zwłaszcza u dzieci) guz, który występuje w jądrze, jajniku i innych lokalizacjach. Najczęściej rozwija się w 1 i 2 dekadzie życia. Jak już wspomniano powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa. Powstała w ten sposób multipotencjalna komórka nowotworowa różnicuje się w kierunku tkanek embrionalnych (tworzących ciało zarodka, a potem dorosłego człowieka) i nadmiernie mnoży się tworząc liczne nowotworowe komórki potomne. Wspomniane komórki budują guz nowotworowy. W zależności od stopnia zróżnicowania wyróżniamy dojrzały (łagodny) i niedojrzały (złośliwy) potworniak.

Czytaj też: Nowotwory jajników

Potworniak dojrzały najczęściej występuje jako duża torbiel, wewnątrz której znajdują się m.in. owłosiona skóra, zęby, chrząstka i fragmenty innych narządów. Potworniak niedojrzały to guz zawierający niedojrzałe komórki, które nie budują rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka tkanek czy fragmentów narządów.

Objawy

Najczęstszą lokalizacją potworniaka u obu płci jest okolica krzyżowo-ogonowa. Zazwyczaj guz jest dobrze widoczną, wystającą ponad poziom skóry pleców masą. W związku ze znacznym rozmiarem guza, potworniak w tej lokalizacji jest wykrywany wkrótce po lub nieraz przed urodzeniem (podczas badania USG kobiety ciężarnej).

U chłopców, u których potworniak rozwija się w jądrze, do najczęstszych objawów należą: niebolesne powiększenie jednego lub (rzadko) obu jąder, stwardnienie i nierówność powierzchni jądra oraz uczucie ciężaru w mosznie. W rzadkich przypadkach choroba może przebiegać z bólem i uczuciem rozpierania moszny. W przypadku zaawansowanego potworniaka niedojrzałego mogą pojawić się objawy przerzutów odległych, takie jak: bóle w okolicy lędźwiowej, bóle brzucha, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, krwioplucie, duszność.

U dziewcząt, u których potworniak rozwija się w jajniku, objawy wynikają głównie z dużych rozmiarów guza nowotworowego. Należą do nich uczucie pełności w brzuchu, bóle podbrzusza, ból podczas oddawania moczu i/lub stolca. W przypadku zaawansowanego potworniaka niedojrzałego mogą pojawić się: wzdęcia, niestrawność, zaparcia, uczucie pełności po spożyciu nawet niewielkiego posiłku, utrata apetytu, nudności i wymioty, nienormalnie częste oddawanie moczu, nieregularne miesiączki, upławy z pochwy. Może pojawić się utrata lub przyrost wagi i powiększenie węzłów chłonnych.

Diagnostyka i leczenie

Potworniaka rozpoznaje się po badaniu histo-patologicznym usuniętego chirurgicznie guza. Leczenie operacyjne wdraża się po stwierdzeniu w badaniu fizykalnym i USG obecności guza jądra lub jajnika. Potworniak zazwyczaj nie produkuje żadnego z markerów nowotworowych (ich poziomy we krwi znajdują się więc w granicach normy).

Postępowanie w przypadku potworniaka dojrzałego polega na chirurgicznym usunięciu całego guza. Ponieważ jest to nowotwór łagodny nie jest konieczne żadne leczenie uzupełniające, a pacjent/ka jest wyleczony/a.

W przypadku potworniaka niedojrzałego poza chirurgicznym usunięciem guza stosuje się uzupełniającą chemioterapię.

Więcej na temat nowotworów zarodkowych jajników i jąder w opracowaniu na ten temat - kliknij tutaj!

Zobacz: Diagnostyka niepłodności u kobiet

Zobacz także

Specjalista
Zdrowie na talerzu, czyli od czego zacząć dzień
Blog
Śpiąca królewna
Blog
Czy czerwone mięso jest rakotwórcze ?
Wiadomości
Jak tworzy się i rozwija rak szyjki macicy?
Specjalista
Fitness plażowe - jak rzeźbić sylwetkę latem

Dołącz do nas