Nowy sklep

już ON-LINE

Powstała szczepionka na biegunkę w podróży

Istnieje szansa, że dzięki naukowcom z Cambridge naszego wymarzonego urlopu już nigdy nie zakłóci klątwa faraona. Badacze poinformowali, że powstała szczepionka, która jest w stanie zapobiec biegunkom w podróży.

Spis treści

Do tej pory nie istniał lek, który by mógł zapobiec klątwie faraona. Jedynym sposobem na uniknięcie biegunki była odpowiednia profilaktyka, czyli m.in. unikanie picia wody z kranu, niezamawianie napojów z lodem czy ograniczone spożycie surowych warzyw i owoców. Dzięki nowej szczepionce tak daleko posunięta ostrożność nie będzie już konieczna.

Zobacz: Czy szczepienia wywołują choroby?

Reklama

Szczepionka na biegunkę

Nowa szczepionka stymuluje odporność zarówno wobec groźnych enterotoksycznych szczepów E. coli, jak i wobec wywołujących dur brzuszny (tyfus) bakterii Salmonella typhi. Lekarze mają też nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć podobną surowicę, która będzie zapobiegać także innym bakteriom (np. wywołującym rzekomobłoniaste zapalenie jelit Clostridium difficile).

Innowacyjny preparat będzie miał postać podawanych doustnie kapsułek, które nie wymagają przechowywania w lodówce. Choć szczepionka testowana była dotychczas tylko na zwierzętach, lekarze zapewniają, że badania kliniczne na ludziach również zakończą się powodzeniem. Testy z udziałem ochotników mają ruszyć już w tym roku.

Biegunka podróżnych, inaczej zwana klątwą lub zemstą faraona, dotyka cierpi blisko 10 mln ludzi rocznie. Na tzw. obszarach wysokiego ryzyka jest to dość powszechne schorzenie – stwierdza się je u ok. 20-40 proc. turystów. Przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które psują nam wakacje, powodowane są endemiczna bakterią, jaka zasila źródła wody. Przyczyną blisko 80 proc. przypadków klątwy faraona są enterotoksyczne,  enteroagregacyjne lub enteropatogenne szczepy Escherichia coli, a także Campylobacter, Shigella i Salmonella.

Polecamy: Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

Zobacz: Kiedy i przeciw czemu szczepić dziecko?

Zobacz także: Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)