Pozbądź się oponki na brzuchu. Proste sposoby

Otyłość brzuszna w postaci oponki wokół brzucha to nie tylko mało estetyczny dodatek do figury. Z jej pojawienie się może sugerować poważne kłopoty ze zdrowiem, dlatego warto pozbyć się jej jak najszybciej.
 

Nadwaga pod oponką

Otyłość brzuszna sugeruje najczęściej problemy z nadwagą, a co za tym idzie, z nadciśnieniem, cukrzycą oraz przemianą materii. Osadzający się wokół brzucha tłuszcz sugeruje, że problem z nadwagą zaczyna być poważny.

Niebezpieczna oponka

Jak pokazują statystyki, ponad 30% osób z nadwagą ma poważną otyłość brzuszną. Czasem jednak powiększony brzuszek pojawia się u szczupłych osób. Tłuszcz w okolicy brzucha wpływa również na narządy wewnętrzne, pogarszając ich pracę.

Przyczyny pojawienia się oponki

Przyczyny pojawienia się oponki na brzuchu dotyczą nie tylko nadwagi. Otyłość brzuszna dotyka częściej mężczyzn, którzy są bardziej podatni na odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Wpływ na pojawienie się oponki mają również zaburzenia hormonalne u kobiet.

Do przyczyn pojawienia się oponki na brzuchu można zaliczyć także podatność na stres. Podczas odczuwania stresu organizm wytwarza hormony odpowiedzialne za odczuwanie nadmiernego głodu.

Czytaj też: Płaski brzuch? Nieśmiertelne brzuszki to nie wszystko

Skutki posiadania oponki na brzuchu

Oponka na brzuchu skutkuje przede wszystkim naciskiem na narządy wewnętrzne,  co może następnie doprowadzić do ich otłuszczenia – zwłaszcza ścian klatki piersiowej, które zmniejszają pojemność płuc oraz wątroby. Do tego dochodzą problemy z kondycją, zwyrodnienia kręgosłupa czy choroby żylne.

Jak poradzić sobie z oponką na brzuchu?

1. Znajdź czas na ćwiczenia

W przypadku pojawienia się oponki na brzuchu, należy przede wszystkim zmienić dotychczasowy tryb życia i znaleźć czas na ćwiczenia fizyczne. Na początku nie powinny być jednak zbyt trudne, by nie obciążać organizmu.

Najlepiej ćwiczyć 3 razy dziennie po 45 minut, spacerując, jeżdżąc na rowerze lub pływając. Korzystne będą również ćwiczenia takie jak brzuszki, pompki lub przysiady. Pamiętajmy, że same brzuszki nie zlikwidują oponki na brzuchu.

2. Zmień nawyki żywieniowe

Bez wątpienia wpływ na pojawienie się otyłości brzusznej ma niezdrowa dieta, bogata w tłuszcze i węglowodany. Zupełnie zrezygnować należy z produktów przetworzonych, które pełne są soli – chipsów, paluszków, krakersów. Unikać należy również cukrów prostych w postaci słodyczy. Kaloryczny jest również alkohol.

Niekorzystnie na zdrowie wpływają smażone, nasiąknięte tłuszczem potrawy. Zamiast tego należy wybierać świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe, białe mięso oraz przede wszystkim ryby.

3. Pij co rano wodę z cytryną

By pozbyć się oponki na brzuchu, poza zdrową dietą oraz aktywnością fizyczną, skuteczne okazuje się picie ciepłej wody z dodatkiem cytryny. Napój ten działa skutecznie na gromadzący się w okolicy brzucha tłuszcz, zwiększając metabolizm. Do wody z cytryną można dodać również szczyptę soli i pić szklankę dziennie, najlepiej rano.

Czytaj też: 6 powodów, dla których warto pić wodę z sokiem cytrynowym

4. Jedz czosnek

Aby wzmocnić efekt picia wody z cytryną można codziennie rano zjadać ząbek czosnku, który wpływa korzystnie na przemianę materii oraz przyspiesza metabolizm. Krew krąży swobodniej, a zawarte w czosnku substancje przy okazji wzmocnią odporność.

5. Pij dużo wody w ciągu dnia

Woda nie tylko nawadnia organizm, ale oczyszcza go również z toksyn. Poza tym dzięki wodzie można nieco oszukać głodny organizm. Dobrze jest wypić szklankę wody niedługo przed posiłkiem, by wypełnić żołądek. Dzięki temu zjemy mniej. Picie wody przyspiesza metabolizm, wskutek czego oponka na brzuchu staje się mniejsza.

6. Pozwól, by w kuchni rządziły przyprawy

Polepszeniu trawienia sprzyja także używanie urozmaiconych przypraw. Do posiłków warto dodawać pieprz, cynamon, chili, imbir. Poza tym, że rozgrzewają organizm od środka, to na dodatek obniżają poziom cukru we krwi, zmniejszając poczucie głodu.

7. Bądź wytrwały

Wszystkie wymienione sposoby będą jednak do niczego, jeśli nie będziemy stosować ich regularnie. Stąd przyda się sporo cierpliwości, wytrwałości, a także samozaparcia w realizowaniu wyznaczonego celu. Regularność sprawi, że oponka na brzuchu zacznie maleć, a organizm poczuje się znacznie lepiej.

Czytaj też: Jak zapobiegać otyłości u dzieci?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA