Poznaj objawy i rodzaje białaczek. Dowiedz się jak ją zdiagnozować!

Białaczka, nazywana również leukemią, to nowotwór, który spowodowany jest nadmiernym, niekontrolowanym i nieprawidłowym rozrostem komórek układu białokrwinkowego. Jaki jest przebieg białaczki? Czym się objawia białaczka szpikowa?
Białaczka

Artykuł sponsorowany

Białaczka wzięła swoją nazwę od białawego koloru próbki krwi pacjenta chorego na ostrą białaczkę. Czym jest ten nowotwór?

Jak powstaje białaczka?

Nowotwór krwi jakim jest białaczka powstaje wówczas, gdy we krwi obwodowej pojawia się duża ilość niedojrzałych białych krwinek. To powoduje, że we krwi, szpiku, a także narządach wewnętrznych takich jak np. śledziona czy węzły chłonne, zmianie ulega ilość i jakość białych krwinek. Nowotwór krwi jakim jest białaczka częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Białaczka szpikowa, limfoblastyczna, ostra i przewlekła, czyli rodzaje białaczek

Białaczki dzieli się na te o przebiegu ostrym oraz te o charakterze przewlekłym. Spośród nich rozróżnia się 4 główne typy: ostrą białaczkę szpikową nazywaną inaczej AML, przewleką białaczkę szpikową określaną jako CML, ostrą białaczkę limfoblastyczną, czyli ALL i przewlekłą białaczkę limfocytową zwaną CLL.

Przebieg każdej z nich jest inny. Białaczka o charakterze przewlekłym może rozwijać się bezobjawowo, a pacjent może nie zauważyć jej symptomów nawet przez… kilka lat. Zupełnie inaczej przebiega nowotwór o charakterze ostrym. W tym przypadku objawy pojawiają się wcześnie i są bardzo silne. Choroba przebiega w sposób gwałtowny i agresywny.

Objawy białaczki

Wśród najczęstszych objawów białaczki są m.in. osłabienie, szybkie męczenie się, gorączka, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne czy depresja. Chorzy cierpią także często na zmiany w jamie ustnej i w gardle np. w wyniku zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Może pojawić się np. przerost dziąseł, krwawienie, pojawianie się na skórze siniaków i wybroczyn. Krwawienie to może być wynikiem np. małopłytkowości. U pacjentów z białaczką powiększeniu ulegają też węzły chłonne – np. szyjne czy nadobojczykowe, a także powiększenie śledziony. Chcesz dowiedzieć się więcej o nowotworze jakim jest białaczka, jej rodzajach i sposobach leczenia? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Jak zdiagnozować białaczkę?

W diagnostyce białaczki wykorzystuje się takie badania jak np. morfologia krwi obwodowej. Badanie to może jednak jedynie sugerować chorobę nowotworową krwi. By potwierdzić lub wykluczyć nowotwór krwi należy więc wykonać bardziej specjalistyczne badania. Wówczas wykonuje się m.in. zdjęcia RTG, USG lub analizuje pobrany od pacjenta szpik z mostka lub biodra.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!