Nowy sklep

już ON-LINE

Późne ojcostwo zwiększa ryzyko choroby?

Mężczyźni nie powinni odkładać ojcostwa „na później”. Najnowsze badania wykazały, że starsi ojcowie przekazują więcej mutacji genetycznych odpowiadających m.in. za rozwój autyzmu swoim dzieciom niż ojcowie młodsi.
 

W badaniach przeprowadzonych przez zespół islandzkich naukowców pod przewodnictwem dr Kari Stefansson wzięło udział ponad 70 rodziców i ich dzieci. Zbadano genomy dzieci chorych na autyzm lub schizofrenię, a następnie porównywano je z kodem genetycznym ich zdrowych rodziców.

Sprawdź też: Dieta przyszłego ojca. Co zwiększa płodność mężczyzny?

Ważne DNA

Wyniki badań jasno wykazały, że liczba mutacji jest bezpośrednio związana z wiekiem ojca w momencie poczęcia dziecka – przeciętny 20-letni mężczyzna przekazuje swojemu potomstwu ok. 25 mutacji, podczas gdy 40-latek aż 65. Chociaż nie wszystkie mutacje są szkodliwe, czasami wystarczy drobna zmiana w kodzie DNA, by choroba rozwinęła się u potomka.

Dr Stefansson przekonuje, że wiek kobiet nie ma równie silnego wpływu na wystąpienie chorób psychicznych u dzieci, co wiek mężczyzn. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że kobiety rodzą się ze wszystkimi komórkami jajowymi, zaś plemniki mężczyzn są produkowane w ciągu całego ich życia.

Czytaj też: Choroba Fabry'ego

Dr Stefansson dodaje również, że naukowcy opierali się na starszych badaniach, w których także wykazano związek pomiędzy wiekiem mężczyzny a niektórymi schorzeniami u dziecka.

„Średni wiek mężczyzn, którzy zostają ojcami w krajach uprzemysłowionych, stopniowo wzrasta od lat 70. Również od tego okresu zauważono wzrost przypadków autyzmu i jest wielce prawdopodobne, że wiąże się to z coraz późniejszym ojcostwem” – twierdzi Stefansson.

Zobacz też: Jechałem na koksie, teraz mam chore dziecko

Zdaniem jednego z profesorów University of Michigan, jeżeli kolejne badania potwierdzą tę hipotezę, w przyszłości idealnym rozwiązaniem może być zamrażanie nasienia przez młodych mężczyzn po to, aby mogli wykorzystać je później, w dogodnym dla siebie momencie.

Publikację na ten temat zamieszcza najnowszy tygodnik naukowy „Nature”.

Czytaj też: Depresja poporodowa ojca – temat tabu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)