Prewencja i pierwsza pomoc w przypadku użądleń

Starszy niż rok
Będąc na łące, nad wodą, w parku lub w mieście jesteśmy narażeni na kontakt z owadami żądlącymi. Możemy się ich wystrzegać jednak czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Dlatego powinniśmy się nauczyć przestrzegać bezpiecznych zachowań.

Aby się uchronić przed pogryzieniami najlepiej jest w ogóle nie podchodzić do gniazd owadów. Szczególnie, w okresie upałów i suszy, kiedy pszczoły i osy robią się nerwowe, nie powinno się ich drażnić. Jeśli znajdziemy się przypadkiem w takiej sytuacji trzeba zachować zimną krew. Nie panikować i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Zwłaszcza, gdy owad pojawi się już na naszym ciele. Przy pierwszej próbie zabicia intruza najczęściej dochodzi do użądlenia.

Użądlenia przez owady z rodziny osowatych należą do najbardziej bolących i niebezpiecznych. Szczególnie, gdy uraz znajduje się w okolicy dużych naczyń krwionośnych i jad błyskawicznie dostaje się do krwioobiegu.

Czytaj też: Ukąszenia, użądlenia – jak sobie z nimi radzić?

Poważne skutki niosą ze sobą także wielokrotne ukąszenia, ukąszenia w usta bądź w gardło. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej podczas spożywania posiłków lub napojów, gdy owad dostanie się do jamy ustnej. Wtedy najczęściej dochodzi do zatkania światła dróg oddechach, które może zakończyć się uduszeniem.

Owady bardzo często wlatują do szklanek z napojem lub siadają na owocach, ciastach i innych słodkich daniach. Dlatego pamiętajmy, żeby zachować szczególna uwagę podczas pikniku, lub spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Zawsze należy zakręcać butelki z napojami oraz szczelnie przykrywać pojemniki ze smakołykami.

Pierwsza pomoc

W odróżnieniu od os i szerszeni najbardziej bolącymi i poważnymi są użądlenia przez pszczoły, ponieważ zostawiają one żądło w ciele ofiary.
Pierwsza pomoc polega na jak najszybszym usunięciu żądła pensetą lub czubkiem jałowej igły. Aby dokładnie zobaczyć żądło można pomóc sobie szkłem powiększającym. Nie należy wyciągać żądła palcami, ponieważ na jego końcu jest pęcherzyk jadowy, którego ucisk powoduje dodatkowe wstrzyknięcie jadu do naskórka. Po usunięciu żądła zaleca się okład z sody oczyszczonej, która neutralizuje kwas mrówkowy zawarty w wydzielinie wstrzykniętej przez owada dając upragnioną ulgę. Do okładów można również użyć wody z octem, amoniakiem lub kostki lodu.

Spawdź: Alergia na jad owadów

Szczególnie niebezpieczne są ukąszenia u dzieci i osób ze skłonnością do alergii. W takich przypadkach niezbędna jest szybka pomoc lekarska i podanie dożylnych leków odczulających. Jad owadów jest mieszaniną silnych enzymów i peptydów. Po przedostaniu się pod skórę powoduje miejscową reakcję zapalną, która objawia się bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem skóry. W ostatnim czasie zauważa się coraz to silniejsze odczyny alergiczne. Najgroźniejszym z nich jest wstrząs anafilaktyczny, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego osoby uczulone na jad powinny już zawczasu zabezpieczyć swój organizm przed reakcją na ewentualne ukąszenia.

Zobacz: Podstępny atak pyłków – dlaczego dochodzi do uczulenia?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA