Prezent dla niemowlaka i noworodka na baby shower

Po amerykańskich walentynkach oraz Haloween przyszedł czas na baby shower. Uroczystość organizowana dla ciężarnej z okazji zbliżających się narodzin dziecka staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Zwyczaj przywędrował do nas z krajów anglosaskich, ale tradycja świętowania zbliżającego się porodu sięga najodleglejszych zakątków świata. Sprawdź, czym właściwie jest i skąd się wziął baby shower oraz jaki prezent dla niemowlaka i przyszłej mamy kupić.
Baby shower
Fot. 123RF

Spis treści

Baby shower 

Baby shower to anglosaskie określenie na zwyczaj świętowania z okazji zbliżających się narodzin dziecka. Ten zbitek dwóch angielskich słów, oznaczających kolejno dziecko i prysznic, można przetłumaczyć jako oblewanie narodzin dziecka. W praktyce wiąże się to jednak nie z zakrapianą alkoholem imprezą, lecz z obdarowywaniem przyszłej mamy prezentami. Tradycja obchodzenia baby shower została zapoczątkowana w 1900 roku w Stanach Zjednoczonych.

Przyjęcia z okazji narodzin dziecka organizowano zwykle w godzinach popołudniowych na świeżym powietrzu. Panie spotykały się przy herbatce i wręczały przyszłej mamie drobne upominki. Zwyczaj świętowania z okazji zbliżającego się porodu kojarzymy powszechnie z krajami anglosaskimi, ale warto wiedzieć, że ta tradycja sięga najodleglejszych zakątków świata. Imprezy na wzór baby shower organizują także mieszkanki Ameryki Południowej pod nazwą fiesta de obsequios czy cha de bebe.

W Indiach obchodzi się Valaikappu – jest to ceremonia, w czasie której za przyszłą matkę i dziecko odmawia się modlitwy. W Afryce z kolei odprawia się obrzędy, które mają zapewnić przyszłej mamie zdrowie oraz uchronić przed poronieniem, przedwczesnym porodem oraz śmiercią. 

Prezent dla noworodka na baby shower 

Pomimo wielu zabobonów, jak choćby tradycja niekompletowania wyprawki dla dziecka przed porodem, zwyczaj świętowania baby shower dotarł także do Polski i zaczyna konkurować z pradawnym pępkowym. Panie mają swoje baby shower, a panowie pępkowe.

Polki obchodzą baby shower podobnie jak Amerykanki. Obowiązkowe są dekoracje związane z płcią maluszka, tort z pieluszek, słodkie przekąski, gry i zabawy oraz masa prezentów. Obdarowywanie przyszłej mamy prezentami to punkt kulminacyjny imprezy. Poza dobrą zabawą oraz spotkaniem się w babskim gronie, w baby shower chodzi przecież o to, żeby pomóc przyszłej mamie w kompletowaniu wyprawki. Jaki prezent dla noworodka warto kupić na baby shower? Sprawę często ułatwia lista prezentów przygotowana przez przyszłą mamę. Jeśli jednak takiej nie posiadamy, musimy wykazać się pomysłowością.

Warto podpytać inne uczestniczki imprezy, jaki prezent dla noworodka zamierzają kupić, dzięki temu podarunki nie będą się powielać. Warto też złożyć się na prezent z kilkoma osobami i obdarować przyszłych rodziców czymś praktycznym i przy okazji odciążyć ich domowy budżet. Może to być nosidełko, laktator, przewijak czy elektroniczna niania. 

Prezent na baby shower niespodziankę 

Baby shower zwykle jest organizowane w trzecim trymestrze ciąży, kiedy przyszła mama oraz jej bliscy znają płeć dziecka. Niekiedy jednak wiadomość o tym, czy będzie chłopiec czy dziewczynka trzymana jest w tajemnicy aż do baby shower. Wówczas dopiero w trakcie imprezy goście poznają płeć dziecka.

Wybierając się na baby shower niespodziankę, musimy wykazać się kreatywnością i kupić prezent, który będzie odpowiedni zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca. W takiej sytuacji idealnym pomysłem na prezent jest tort pieluszkowy, czyli zrobiony z pieluszek i ozdobiony drobiazgami dla maluszka, takimi jak śpioszki, skarpetki, smoczek czy butelka. Pamiętajmy jednak, by wybierać upominki w neutralnych kolorach – najlepiej w bieli, beżach lub szarościach. 

Baby shower - prezenty dla dziewczynki lub chłopca 

Jeśli znamy płeć dziecka nie musimy się ograniczać do neutralnych kolorów. Zwykle prezenty dla dziewczynki obfitują w róże, a dla chłopców w błękity. Co kupić? Pamiętajmy, że kompletownie wyprawki dla dziecka nie jest prostym zadaniem. Lista rzeczy niezbędnych zwykle przekracza oczekiwania i budżet rodziców. Między innymi dlatego powstało baby shower – ma ono pomóc w skompletowaniu wyprawki. Na tzw. liście wyprawkowej znajdziemy mnóstwo niezbędnych przedmiotów, począwszy od kosmetyków pielęgnacyjnych, pieluszek poprzez ubranka, pościel i kocyki, na niezbędnych akcesoriach, takich jak butelki, smoczki czy gryzaki kończąc. 

Co kupić na baby shower dla przyszłej mamy? 

Szukając prezentu na baby shower, będziemy się zastanawiać czy kupić coś dla przyszłej mamy czy dla maluszka. Idealnym rozwiązaniem jest kupienie czegoś, co przyda się obojgu. Świetnym pomysłem na prezent zarówno dla niemowlaka, jak i rodziców jest termometr bezdotykowy. Po pojawieniu się dziecka na świecie, stanie się on jednym z najważniejszych urządzeń w domu. Warto wybrać termometr, który ma więcej zastosowań. Najlepiej taki, który umożliwi nam pomiar temperatury ciała, przedmiotu oraz otoczenia.

Czytaj:

 

Bibliografia

  • https://baby-shower.pl/baby-shower-czyli-bociankowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.