Nowy sklep

już ON-LINE

Prezerwatywa - metoda antykoncepcji

Prezerwatywa jest najpopularniejszą metodą antykoncepcji. Nie tylko zabezpiecza przed niechcianą ciążą, ale też chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnej u kobiety.
prezerwatywa antykoncepcja
Źródło: 123RF
 

Prezerwatywa należy do mechanicznych metod antykoncepcji. Jej ideą jest uniemożliwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej, a podstawą działania fizyczna bariera, która stanowi zaporę nie do pokonania. Prezerwatywa, jako jedyna metoda antykoncepcyjna, chroni zarówno kobietę, jak i mężczyznę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie zaburza krzepnięcia krwi, ani płodności. Można ją bez problemu stosować z innymi lekami przyjmowanymi na stałe. Metoda jest zalecana zarówno parom, które współżyją regularnie, jak i tym które robią to rzadziej.

Jaką skuteczność ma prezerwatywa?

Jaką skuteczność ma męska prezerwatywa? Według wskaźnika Pearla określa się ją na poziomie 3-7, czyli dość wysokim. Skuteczność wzrasta, gdy stosujemy równolegle środki chemiczne np. kremy czy żele plemnikobójcze.

Są jednak czynniki, które mogą zmniejszyć skuteczność prezerwatywy. Zazwyczaj wiążą się z jej nieodpowiednim stosowaniem. Prezerwatywa może być nieskuteczna, gdy: założymy ją zbyt późno, uszkodzimy ją np. paznokciem, nieodpowiednio ją złożymy, przez co ześlizgnie się z członka. Podczas stosowania prezerwatywy panowie nie powinni też używać olejków nawilżających, wazeliny, oliwki dla dzieci, emulsji do ciała czy kremów na bazie olejków. Wszystkie te preparaty mogą uszkodzić prezerwatywę i zmniejszyć jej skuteczność.

Skuteczność prezerwatywy zależy też od sposobu jej przechowywania. Przed użyciem, należ sprawdzić jej ważność, ponieważ prezerwatywa ma określony termin ważności. Najczęściej pięć lat. Powinna być też przechowywana w chłodnym i zacienionym miejscu.

Zobacz: Antykoncepcja po porodzie. Czy można stosować prezerwatywę?

Prezerwatywa chroni przed chorobami wenerycznymi i AIDS

Prezerwatywa, stanowiąca mechaniczną barierę, chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ta metoda antykoncepcji zalecana jest szczególnie w przypadku seksu z przygodnymi partnerami. Prezerwatywa chroni bowiem przed wirusem HIV, a także kiłą czy rzeżączką. HIV powoduje śmiertelną chorobą, a nieleczona kiła i rzeżączka mogą doprowadzić do bezpłodności i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zdarzają się też przypadki zakażenia chlamydiozą i rzęsistkowicą (rzęsistek pochwowy). Podczas kontaktów seksualnych można zakazić się również wirusem żółtaczki typu B i C oraz opryszczką. Żółtaczka typu C jest nieuleczalna, a wirus opryszczki pozostaje w organizmie na zawsze. Opryszczka na częściach intymnych może być bardzo bolesna.

Przeczytaj: Antykoncepcja w plastrach: Za i Przeciw

Rodzaje prezerwatyw

Prezerwatywy oprócz uniemożliwienia zapłodnienia czy ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową mogą też urozmaicić seks. Wystarczy wybrać prezerwatywy kolorowe, pachnące lub z wypustkami.

Więcej o rodzajach i rozmiarach prezerwatyw przeczytasz tutaj.

Zobacz: Naturalne metody antykoncepcji – stosowanie i skuteczność

Czytaj też: Minipigułka, czyli jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna

Czytaj też: Dni płodne objawy – jak kobieta odczuwa owulację?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)