Problem z zapaleniem układu moczowego

Starszy niż rok
Dolegliwości zdrowotne są jedną z głównych przyczyn rezygnacji z planów wśród kobiet. Najczęściej to one są powodem wykluczenia Polek z przyjemności, jakie dają im życie seksualne (28%), praca (24%) oraz aktywność sportowa (22%). Na plany związane z życiem seksualnym największy wpływ mają infekcje układu moczowego. Z powodu ZUM w dowolnym obszarze musiało przynajmniej raz zrezygnować aż 15% Polek.
 

Problemy związane z układem moczowym są wśród kobiet bardzo powszechne. Trzy na cztery Polki doświadczyły tego rodzaju dolegliwości osobiście – wynika z badań ośrodka Millward Brown przeprowadzonych w ramach akcji „Niewykluczone” .

Poznaj: Najczęstsze choroby nerek

Damski układ moczowy

84% kobiet słyszało o problemach z układem moczowym u osoby z bliskiego otoczenia. Najczęstszymi objawami, jakich doświadczają kobiety w tym trudnym okresie, są częste wizyty w toalecie oraz pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu (po 63%). Prawie jedna trzecia (27%) cierpiała z powodu zapalenia układu moczowego (ZUM) w ciągu ostatniego roku.

„Bolesne parcie na pęcherz, ból i pieczenie w czasie oddawania moczu, a także gorączka, bóle podbrzusza i krzyża, dreszcze i ogólne rozbicie to objawy towarzyszące zakażeniu układu moczowego. Zna je co druga kobieta, bo jest to jedna z najczęściej występujących kobiecych przypadłości. Stąd też w naturalny sposób ZUM jest jedną z najczęstszych przeszkód, ograniczających możliwość normalnego funkcjonowania. Współczesne kobiety nie chcą, aby cokolwiek przeszkodziło im w realizacji planów. Do mojego gabinetu przychodzą kobiety aktywne seksualnie, po menopauzie oraz w ciąży. Świadome, nastawione na szybkie rozwiązania wiedzą, że tak intymnych spraw nie można bagatelizować” – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ekspert akcji „Niewykluczone”.

Czytaj też: Problem z zapaleniem układu moczowego

Profilaktyka

Ze względu na łatwość infekcji, które uniemożliwiają realizację planów, warto stosować się do podstawowych zasad profilaktycznych, które mogą ograniczyć ryzyko zachorowania takich jak: przestrzeganie higieny oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Czy wiesz, że: Azotyny w moczu - wskazują na obecność bakterii i infekcji

„Zalecamy wypijanie ok. 2,5 litra płynów dziennie ze względu na wypłukiwanie szkodliwych drobnoustrojów z układu moczowego. Będzie to wiązało się z częstymi wizytami w toalecie, ale w przypadku ZUM wstrzymywanie opróżniania pęcherza nie jest wskazane. Należy także o tym pamiętać po stosunku oraz przed snem. Kobietom po menopauzie zaleca się stosowanie kremów dopochwowych z hormonami, które dzięki zmianom pH ograniczają zdolność bakterii chorobotwórczych do namnażania.

Pomocne jest także zażywanie preparatów zawierających ekstrakt z żurawiny. Kiedy po 2-3 dniach domowej kuracji nie ma poprawy lub zapalenie się zaostrza, należy niezwłocznie udać się do lekarza” – tłumaczy ekspert.

„Niewykluczone” to akcja promująca postawę społeczną kobiet, które nie dają się wykluczyć z przyjemności życia mimo zdrowotnych dolegliwości. Są wśród nich matki, sportsmenki, kobiety biznesu. Promuje postawę aktywną, brak zgody na wykluczenie z życia.

Czytaj też: Nietrzymanie moczu u kobiet

Sprawdź: Jak wykluczyć podejrzenie raka pęcherza

Zobacz: Częste oddawanie moczu - przyczyny i leczenie częstomoczu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA