Problemy z erekcją. Sprawdź, jak je zwalczać

erekcja

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Choroby, przyjmowanie leków, styl życia, nadwaga, nałogi, stres – wszystko może zaburzyć życie seksualne mężczyzny i doprowadzić do impotencji. Problem jest poważny, bo już połowa panów w wieku 40-70 lat miewa kłopoty z erekcją, a aż 70 procent nie zgłasza problemu lekarzowi. Tymczasem najnowsze metody leczenia impotencji pozwalają czerpać radość z seksu.

W każdym wieku mężczyznę może spotkać sytuacja, kiedy pojawią się problemy ze wzwodem, niweczące próby odbycia stosunku seksualnego. Pojedyncze incydenty, które wystąpią po nadużyciu alkoholu, stresującym dniu czy przemęczeniu fizycznym, nie są powodem do niepokoju. Gdy jednak problemy z erekcją pojawiają się coraz częściej, mamy do czynienia z impotencją. Szacuje się, że zaburzenia erekcji występuje u ok. 1,5 mln Polaków.

Choć kłopoty w łóżku to nie „koniec męskości”, jak sądzi wielu, trzeba wspólnie z lekarzem poszukać przyczyn zaburzeń w kontaktach seksualnych. To bardzo ważne, nie tylko ze względy na samopoczucie mężczyzny, ale także na jego zdrowie. Często zdarza się bowiem, że problemy z erekcją są sygnałem rozwijających się w organizmie poważnych chorób. Rozwiązanie problemu w porę, może nie tylko ułatwić powrót do normalnego życia seksualnego, ale także uchronić mężczyznę przed zawałem serca i udarem mózgu. Tymczasem panowie wstydzą się rozmawiać o impotencji. Szacuje się, że tylko co dziesiąty pacjent z zaburzeniami wzwodu jest leczony pod opieką specjalisty.

Przyczyny fizyczne impotencji

U większości przypadków impotencja ma podłoże organiczne. W podeszłym wieku, kiedy do zaburzeń dochodzi najczęściej, może być ona pierwszym sygnałem wielu chorób układu krążenia, dlatego oprócz konsultacji u seksuologa, pacjent powinien zgłosić problem także kardiologowi. Innymi chorobami, które mają wpływ na jakość życia seksualnego, bez względu na wiek, są m.in: cukrzyca, depresja, choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, udar mózgu), schorzenia nerek, wątroby, tarczycy, przewlekła obturacyjna choroba płuc, bezdech senny, nadmiar cholesterolu we krwi. U starszych panów powodem kłopotów mogą być również zaburzenia hormonalne (podczas andropauzy zmniejsza się w organizmie ilość testosteronu), a także zmiany miażdżycowe, które sprawiają, że penis jest mniej ukrwiony, a tym samym mniej sprawny. Wzwód zaburzają też niektóre leki regulujące ciśnienie krwi, uspokajające, przeciwdepresyjne, antyhistaminowe i zmniejszające apetyt.

Przyczyny psychiczne

Kłopoty z potencją, zwłaszcza u młodych panów w okolicach 30-tki, często wynikają z niehigienicznego stylu życia. Przepływ krwi do penisa jest osłabiony, gdy mężczyzna jest otyły, nie uprawia sportu i ma siedzący tryb życia, często żywi się przetworzoną żywnością oraz fast foodami, ciągle jest przemęczony pracą, zestresowany i niewyspany, dużo pali, nadużywa alkoholu i narkotyzuje się. Zaburzenia erekcji mogą się pojawić też, gdy mężczyzna ma np. kompleks małego członka, poczucie niższości, nieuświadomione potrzeby homoseksualne, cierpi na nerwice seksualne, lęki i zahamowania psychiczne, ma traumatyczne przeżycia związane z seksualnością.  

Leczenie impotencji

Najnowsze metody leczenia impotencji dają jednak pacjentom szansę na powrót do normalnego życia seksualnego. Dlatego każdy mężczyzna, u którego powtarzają się zaburzenia wzwodu, powinien zgłosić się do seksuologa, urologa lub internisty. Na rynku dostępnych jest wiele maści i „cudownych” tabletek, ale pochodząca z legalnego źródła terapia farmakologiczna, daje największe szanse na powrót do pełnej sprawności. Lekarz może przepisać pacjentowi leczenie farmakologiczne – w postaci tabletek lub iniekcji do ciał jamistych członka. Gdy brak potencji jest spowodowany przyczynami psychicznymi, pacjent kierowany jest na psychoterapię. Treningi mogą odbywać się w towarzystwie partnerki lub indywidualnie. Czasem zalecane są seanse hipnozy. 

Gdy u mężczyzny nie działa farmakoterapia i psychoterapia, można mu wszczepić zewnętrzny aparat próżniowy. Działa w ten sposób, że za pomocą cylindra wytwarza się podciśnienie, które ułatwia napływ krwi do członka, specjalny pierścień uciskowy zakładany u nasady prącia utrzymuje w nim krew przez pół godziny. Czasem lekarz proponuje chirurgiczne leczenie impotencji, najczęściej polega ono na usunięciu stulejki, skrzywień członka, protezowaniu prącia lub udrożnieniu naczyń członka.

Dla utrzymania sprawnego życia seksualnego niezwykle ważna jest także profilaktyka. Otyli powinni zredukować wagę, zacząć regularnie ćwiczyć, przejść na dietę zawierającą dużo warzyw, owoców, ryb i chudego mięsa (np. na dietę śródziemnomorską), a także regularnie badać poziom ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu. Więcej: Problem z erekcją? Sprawdź idealną dietę na potencję

Czytaj też:

Temat miesiąca: Skuteczne sposoby na ból gardła