Nowy sklep

już ON-LINE

Problemy z orgazmem? Być może to anorgazmia

Charakterystyczną cechą anorgazmii jest niemożność uzyskania orgazmu pomimo odczuwania seksualnego podniecenia. Problem występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jakie są jego przyczyny? Jak można leczyć anorgazmię?

Spis treści

Gdy brak orgazmu jest chorobą

Z anograzmią ma się do czynienia, gdy pomimo odczuwania podniecenia seksualnego nie udaje się uzyskać orgazmu. Bardzo trudno określić, jak wiele osób może mieć problemy z osiąganiem przyjemności płynącej ze współżycia seksualnego, ponieważ na to zaburzenie może się składać wiele różnych czynników.

Anorgazmia doprowadza do wielu frustracji oraz problemów, zwłaszcza jeśli nie zostanie zdiagnozowana. W przeważającej części problem ten dotyka kobiet, choć dotyczyć może również mężczyzn. Wpływ na brak orgazmu mają zarówno czynniki kulturowe, jak i somatyczne.

 

Anograzmia u kobiety

Do czynników somatycznych, a zatem wynikających z zaburzeń orgazmu, zalicza się między innymi niski poziom estrogenów lub testosteronu. Problemy hormonalne mogą pojawić się także w przypadku takich chorób jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Inną, poważną przyczyną mogą być wady wrodzone narządów płciowych lub uszkodzenie nerwu sromowego – tak zwana neuralgia nerwu sromowego lub syndrom Alcocka. Przyczyną choroby jest najczęściej uraz lub uszkodzenie nerwu, uniemożliwiający odczuwanie przyjemności.

Reklama

Łechtaczka odpowiedzialna za orgazm

W dużej mierze wpływ na anorgazmie może mieć również okres poporodowy, kiedy to narządy rozrodcze kobiety goją się po porodzie. Anorgazmia może również wiązać się z uzkodzeniami łechtaczki, odpowiedzialnej za odczuwanie orgazmu, małą kurczliwością mięśni Kegla lub menopauzą.

Czynniki psychiczne

W dużej mierze za brak orgazmu odpowiedzialne są uwarunkowania kulturowe lub psychiczne. Problemy wynikają często z przekonania, że właściwy orgazm to orgazm pochwowy, którego uzyskanie jest znacznie trudniejsze niż orgazmu łechtaczkowego. Stąd też kobieta może zostać posądzona o oziębłość.

Brak orgazmu może wynikać również z problemów na tle nerwowym lub urazów psychicznych wynikających z wykorzystania seksualnego. Uwarunkowania kulturowe również wpływają na problemy z orgazmem, narzucając rygor religijny lub ograniczenia wynikające z wychowania.

Brak orgazmu u mężczyzny

W przypadku mężczyzn brak orgazmu może wynikać z niskiego poziomu testosteronu, uszkodzeń nerwowych w okolicy narządów płciowych lub uszkodzeń kręgosłupa. Do pozostałych przyczyn zalicza się impotencję, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, a także depresję, stres i zmęczenie.

Reklama

Jak leczyć anorgazmię?

W przypadku problemów wynikających z niezgodności między partnerami przeprowadza się odpowiednią terapię, która pomaga zbliżyć się do siebie i przezwyciężyć bariery wynikające z problemów natury psychicznej lub kulturowej.

W przypadku przyczyn somatycznych konieczna jest wizyta u specjalisty, który wykluczy lub potwierdzi stany chorobowe mające wpływ na brak orgazmu. Wówczas odpowiednio ukierunkowane leczenie powinno przynieść rozwiązanie problemu. Ważne jest, by mówić o problemie i nie powstrzymywać się przez poczucie wstydu. Zaniechanie działań może skutkować wieloma zaburzeniami natury psychicznej i somatycznej.

Czytaj też: Seks po siedemdziesiątce

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)