Problemy ze stawami a trening aerobowy

Wszyscy wiemy, że uprawianie sportu sprzyja zdrowiu. Jazda na rowerze, spacery czy bieganie zdecydowanie wspomagają naszą ogólną kondycję. Trudności zaczynają się, gdy cierpimy na zapalenia stawów lub inne schorzenia dotykające narządów ruchu. Pojawia się więc pytanie: czy można tu coś poradzić? Odpowiedzią jest woda.
 

Wyniki badań przedstawione przez uczonych w ramach Kanadyjskiego Kongresu Krążenia wykazały, że osoby korzystające na przykład z rowerów treningowych w wodzie mogą uzyskać podobne efekty, jak w przypadku typowych ćwiczeń na rowerze stacjonarnym.

Innymi słowy, gdy nie ma możliwości, by ćwiczyć na lądzie, osoby cierpiące na zapalenia stawów z powodzeniem mogą ćwiczyć w zanurzeniu, wspomagając swój trening aerobowy.

Trening w wodzie

Często można spotkać się z opinią, że ćwiczenia wykonywane w wodzie nie dają tych samych rezultatów, jakie uzyskamy na sali treningowej lub na powietrzu. Tym samym, trening aerobowy u osób mających poważne problemy ze stawami nie przynosiłby pożądanych efektów. Zdaniem dr. Martina Juneau z montrealskiego Instytutu Serca rzeczywistość przeczy takim twierdzeniom.

Co zrobić, gdy dokuczają stawy?

Przeprowadzone badania – polegające na porównywaniu wydolności organizmu podczas wykonywania identycznych ćwiczeń w wodzie i na powietrzu – wykazały, że wodny trening aerobowy może być nawet bardziej korzystny. Według dr. Jusseau dolna część tułowia i nogi poddane są działaniu ciśnienia wody, co sprawia, że krew łatwiej wraca do serca. Podobny, choć dużo silniejszy efekt obserwujemy w przypadku skafandrów ciśnieniowych dla pilotów myśliwców. Dzięki nim w czasie przeciążeń krew wolniej odpływa z głowy i górnych części ciała, ułatwiając pilotom zachowanie przytomności.

Ćwiczenia areobowe

Badacze podkreślają, że ćwiczenia w wodzie są doskonałą alternatywą dla osób z przeróżnymi dolegliwościami stawowymi, w tym ze stanami zapalnymi, które nie mają możliwości ćwiczenia w normalnych warunkach. Wskazują także, że w wielu przypadkach zalecanym sportem byłoby pływanie, ale nie każdy to potrafi i nie każdy ma na to siły. Tymczasem ćwiczenia aerobowe w wodzie niosą ze sobą szereg korzyści. Poprawiają krążenie i są mniej obciążające dla serca. Pomagają także ograniczyć obawy związane z poruszaniem się i minimalizują ryzyko wystąpienia kontuzji. W wielu przypadkach chorób reumatycznych trening wodny może okazać się jedyną dostępną formą aktywności fizycznej, dzięki której można ograniczyć stres i nabrać więcej energii potrzebnej do zmagań z chorobą.

Jak zauważa dr Beth Abramson z Heart and Stroke Foundation, dodatkową korzyścią będzie obniżone ryzyko zawału serca. Jej zdaniem osoby cierpiące na choroby stawów mają więc szansę na aktywność fizyczną, zaś choroba wcale nie musi oznaczać zmiany stylu życia np. na wyłącznie siedzący.

Czytaj także: Jak dbać o stawy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA