Próchnica butelkowa groźna dla zębów dziecka

Jak sama nazwa wskazuje, próchnica butelkowa pojawia się w jamie ustnej dzieci, którym zbyt długo i często towarzyszy „butelka” pełna mleka, słodzonych herbatek, soczków. Choroba ta dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 11 rokiem życia, ale najbardziej narażone są na nią niemowlęta i małe dzieci kładzione spać z butelką w buzi.

Spis treści

Próchnica butelkowa może pojawić się nagle na wielu zębach, drastycznie zmieniając wygląd jamy ustnej dziecka.

"Dlaczego butelka jest zła? Bo cały czas, praktycznie bez większych przerw jej smoczek ląduje u dziecka w buzi, a po każdym takim „posiłku” zwiększa się ilość cukrów, które są fermentowane przez bakterie bytujące w jamie ustnej. Im dłuższy kontakt kwasów z powierzchnią zębów, tym większe szkody dla uzębienia. Ślina wypłukuje te kwasy i cukry przywracając równowagę kwasowo-zasadową po około pół godzinie. Jednak w trakcie snu jej produkcja zdecydowanie się zmniejsza, dlatego tak istotne jest unikanie karmienia butelką przed snem a także w nocy" - mówi stomatolog Aleksandra Brylikowska.

Objawy i leczenie

Zmiany próchnicy butelkowej obejmują głównie ubytki w obrębie czterech górnych siekaczy, zęby dolne w mniejszym stopniu są narażone na jej rozwój, ponieważ są chronione językiem, który cały czas przemywa je śliną. Charakterystyczne objawy zaczynają się od małych białych plamek, w przypadku których wystarcza fluoryzacja i częstsze wizyty kontrolne w celu profilaktyki, obserwacji i zahamowaniu dalszego postępu choroby.
Potem pojawiają się małe ubytki zęba - w ich przypadku wystarcza leczenie zachowawcze czyli zrobienie zwykłej plomby - i coraz bardziej rozległe, wymagające impregnacji azotanem srebra. Niestety powoduje on czarne przebarwienie i często rodzice – bojąc się, że ich dziecko może być wyśmiewane przez inne dzieci - nie decydują się na ten zabieg, powodując dalszy rozwój próchnicy. Jeśli ząb ulega zniszczeniu, konieczne jest wtedy założenie koron ze stali nierdzewnej, a czasem nawet jego usunięcie.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Reklama

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy butelkowej:

- dziecko nie może zasypiać z butelką w buzi
- należy w miarę szybko nauczyć dziecko picia z kubeczka
- warto zamiast słodkich napojów podawać dziecku wodę, która nie szkodzi na zęby
- trzeba dbać o higienę jamy ustnej dziecka już od pojawienia się pierwszego ząbka
- nie wolno zaniedbywać wizyt kontrolnych u dentysty

Zobacz: Jak ograniczyć wizyty u dentysty?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!