Próchnica butelkowa groźna dla zębów dziecka

Jak sama nazwa wskazuje, próchnica butelkowa pojawia się w jamie ustnej dzieci, którym zbyt długo i często towarzyszy „butelka” pełna mleka, słodzonych herbatek, soczków. Choroba ta dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 11 rokiem życia, ale najbardziej narażone są na nią niemowlęta i małe dzieci kładzione spać z butelką w buzi.

Próchnica butelkowa może pojawić się nagle na wielu zębach, drastycznie zmieniając wygląd jamy ustnej dziecka.

"Dlaczego butelka jest zła? Bo cały czas, praktycznie bez większych przerw jej smoczek ląduje u dziecka w buzi, a po każdym takim „posiłku” zwiększa się ilość cukrów, które są fermentowane przez bakterie bytujące w jamie ustnej. Im dłuższy kontakt kwasów z powierzchnią zębów, tym większe szkody dla uzębienia. Ślina wypłukuje te kwasy i cukry przywracając równowagę kwasowo-zasadową po około pół godzinie. Jednak w trakcie snu jej produkcja zdecydowanie się zmniejsza, dlatego tak istotne jest unikanie karmienia butelką przed snem a także w nocy" - mówi stomatolog Aleksandra Brylikowska.

Zobacz: Próchnica u dzieci. O mleczaki też trzeba dbać!

Objawy i leczenie

Zmiany próchnicy butelkowej obejmują głównie ubytki w obrębie czterech górnych siekaczy, zęby dolne w mniejszym stopniu są narażone na jej rozwój, ponieważ są chronione językiem, który cały czas przemywa je śliną. Charakterystyczne objawy zaczynają się od małych białych plamek, w przypadku których wystarcza fluoryzacja i częstsze wizyty kontrolne w celu profilaktyki, obserwacji i zahamowaniu dalszego postępu choroby.
Potem pojawiają się małe ubytki zęba - w ich przypadku wystarcza leczenie zachowawcze czyli zrobienie zwykłej plomby - i coraz bardziej rozległe, wymagające impregnacji azotanem srebra. Niestety powoduje on czarne przebarwienie i często rodzice – bojąc się, że ich dziecko może być wyśmiewane przez inne dzieci - nie decydują się na ten zabieg, powodując dalszy rozwój próchnicy. Jeśli ząb ulega zniszczeniu, konieczne jest wtedy założenie koron ze stali nierdzewnej, a czasem nawet jego usunięcie.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy butelkowej:

- dziecko nie może zasypiać z butelką w buzi
- należy w miarę szybko nauczyć dziecko picia z kubeczka
- warto zamiast słodkich napojów podawać dziecku wodę, która nie szkodzi na zęby
- trzeba dbać o higienę jamy ustnej dziecka już od pojawienia się pierwszego ząbka
- nie wolno zaniedbywać wizyt kontrolnych u dentysty

Zobacz: Jak ograniczyć wizyty u dentysty?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA