Próchnica butelkowa groźna dla zębów dziecka

Jak sama nazwa wskazuje, próchnica butelkowa pojawia się w jamie ustnej dzieci, którym zbyt długo i często towarzyszy „butelka” pełna mleka, słodzonych herbatek, soczków. Choroba ta dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 11 rokiem życia, ale najbardziej narażone są na nią niemowlęta i małe dzieci kładzione spać z butelką w buzi.
 

Próchnica butelkowa może pojawić się nagle na wielu zębach, drastycznie zmieniając wygląd jamy ustnej dziecka.

"Dlaczego butelka jest zła? Bo cały czas, praktycznie bez większych przerw jej smoczek ląduje u dziecka w buzi, a po każdym takim „posiłku” zwiększa się ilość cukrów, które są fermentowane przez bakterie bytujące w jamie ustnej. Im dłuższy kontakt kwasów z powierzchnią zębów, tym większe szkody dla uzębienia. Ślina wypłukuje te kwasy i cukry przywracając równowagę kwasowo-zasadową po około pół godzinie. Jednak w trakcie snu jej produkcja zdecydowanie się zmniejsza, dlatego tak istotne jest unikanie karmienia butelką przed snem a także w nocy" - mówi stomatolog Aleksandra Brylikowska.

Zobacz: Próchnica u dzieci. O mleczaki też trzeba dbać!

Objawy i leczenie

Zmiany próchnicy butelkowej obejmują głównie ubytki w obrębie czterech górnych siekaczy, zęby dolne w mniejszym stopniu są narażone na jej rozwój, ponieważ są chronione językiem, który cały czas przemywa je śliną. Charakterystyczne objawy zaczynają się od małych białych plamek, w przypadku których wystarcza fluoryzacja i częstsze wizyty kontrolne w celu profilaktyki, obserwacji i zahamowaniu dalszego postępu choroby.
Potem pojawiają się małe ubytki zęba - w ich przypadku wystarcza leczenie zachowawcze czyli zrobienie zwykłej plomby - i coraz bardziej rozległe, wymagające impregnacji azotanem srebra. Niestety powoduje on czarne przebarwienie i często rodzice – bojąc się, że ich dziecko może być wyśmiewane przez inne dzieci - nie decydują się na ten zabieg, powodując dalszy rozwój próchnicy. Jeśli ząb ulega zniszczeniu, konieczne jest wtedy założenie koron ze stali nierdzewnej, a czasem nawet jego usunięcie.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy butelkowej:

- dziecko nie może zasypiać z butelką w buzi
- należy w miarę szybko nauczyć dziecko picia z kubeczka
- warto zamiast słodkich napojów podawać dziecku wodę, która nie szkodzi na zęby
- trzeba dbać o higienę jamy ustnej dziecka już od pojawienia się pierwszego ząbka
- nie wolno zaniedbywać wizyt kontrolnych u dentysty

Zobacz: Jak ograniczyć wizyty u dentysty?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA