ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Produkty bezglutenowe: lista z jedzeniem bez glutenu. Sklep

Produkty bezglutenowe to całkowicie bezpieczne artykuły spożywcze. Przeznaczone są dla osób, które nie mogą spożywać glutenu ze względów zdrowotnych. Osoby uczulone na gluten powinny stosować w swojej codziennej diecie właśnie te produkty, aby nie narażać organizmu na przykre dolegliwości. Szeroka gama artykułów bezglutenowych, dostępnych na rynku, pozwala w pełni korzystać z różnorodności potraw i smaków nawet tym osobom, które uczula gluten i powoduje przykre dolegliwości zdrowotne. Warto poznać listę produktów bezglutenowych i wprowadzać je do codziennego jadłospisu.
Różne produkty bezglutenowe na drewnianej desce
źrodło:123RF
Spis treści

Gluten to rodzaj białka roślinnego. Występuje on w ziarnach takich zbóż, jak pszenica, żyto, jęczmień i niekiedy owies. Produkty spożywcze wyprodukowane na bazie glutenu są sprężyste i lepkie, a dodatkowo wzbogacone aromatem i wyrazistym smakiem. Dlatego jest tak szeroko stosowany przy produkcji żywności. 

Wiele osób jednak nie może spożywać tego rodzaju białka ze względów zdrowotnych. Kiedy organizm go nie przyswaja, należy natychmiast wyeliminować gluten z diety. W przeciwnym razie pojawiają się częste biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, wysypki, rumień czy nawet silne reakcje alergiczne.

Bardzo poważną dolegliwością, spowodowaną uczuleniem na gluten, jest uszkodzenie kosmków jelitowych, a to ogromnie utrudnia prawidłowe wchłanianie  pożywienia, doprowadzając nawet do groźnej choroby zwanej celiakią. Wszystkie produkty bezglutenowe zapobiegają tym nieprzyjemnym dolegliwościom i wspomagają układ trawienny. Warto je wprowadzać do codziennej diety. 

Reklama

Produkty bezglutenowe 

Produkty bezglutenowe pozwalają skomponować w pełni bezglutenową dietę. Wymaga ona zmiany wielu nawyków żywieniowych, ale skuteczne wykluczenie tego typu białka roślinnego zmniejsza lub całkowicie likwiduje dolegliwości związane ze spożywaniem glutenu. W sytuacji jego nietolerancji przez organizm ma to kluczowe znaczenie. Aby w pełni chronić układ pokarmowy przed glutenem należy stosować tylko te produkty, które są pozbawione jego obecności w swoim składzie. 

Oto lista produktów bezglutenowych

●      produkty zbożowe- mąki i kasze ze zbóż bezglutenowych; pieczywo z mąk bezglutenowych; makarony z mąk bezglutenowych;ryż biały i brązowy; płatki ryżowe; skrobia kukurydziana i ryżowa,

●      mięso, jaja i ryby -ale tylko świeże i nieprzetworzone, wysokogatunkowe (bez panierki)

●      tłuszcze- masło, margaryna,smalec, oliwa z oliwek,olej roślinny,

●      mleko i produkty mleczne- mleko świeże, w kartonie, zagęszczone, mleko w proszku,jogurty naturalne,kefiry,maślanki,ser biały i żółty nieprzetworzony,

●      warzywa i przetwory warzywne- warzywa świeże,mrożone,typu strączkowego czyli groch, fasola, soczewica,ziemniaki,

●      owoce- świeże, mrożone, konserwowane

●      słodycze, desery i cukier-dżem, miód,ciastka i ciasta pieczone z produktów bezglutenowych,domowe kisiele i budynie z mąki ziemniaczanej,

●      napoje - herbaty,soki owocowe,woda mineralna,kawa naturalna,kompoty,ziołowe napary,

●      zupy- tylko domowe, przygotowane z dozwolonych bezglutenowych produktów,

●      przyprawy - sól, pieprz,przyprawy jednorodne,ocet winny,ocet jabłkowy.

Wszystkie produkty spożywcze, dostępne w sklepach, które są oznaczone symbolem przekreślonego kłosa to jedzenie bezglutenowe i całkowicie bezpieczne dla osób uczulonych na ten rodzaj białka roślinnego. 

Reklama

Chleb bezglutenowy

Chleb to podstawa posiłku dla większości osób. Ten rodzaj chleba, który jest wypieczony z pszenicy, żyta czy jęczmienia musi być całkowicie wyeliminowany z diety osób uczulonych na gluten. Ale w większości sklepów można już kupić chleb bezglutenowy, można też upiec go samodzielnie w domu. Chleb bezglutenowy różni się od tradycyjnego nie tylko smakiem, ale też i zapachem i konsystencją. Pieczony w domu jest całkowicie pozbawiony glutenu. Zawsze należy pamiętać, iż wykorzystując mąkę bezglutenową trzeba dodawać więcej wody niż przy zwykłej mące, a także piec taki chleb w odpowiedniej formie do pieczenia, aby nie był płaską masą po wyjęciu z piekarnika. 

Rynek oferuje obecnie różne rodzaje pieczywa bezglutenowego w ramach szerokiego asortymentu produktów bezglutenowych. I tak można kupić chleb bezglutenowy tradycyjny (bez żadnych dodatków), wieloziarnisty (z dodatkiem siemienia lnianego czy słonecznika), tostowy, chrupki albo ciemny. Ten ostatni wzbogacony jest w swoim składzie o mąkę gryczaną. Można także przygotowywać chleb bezglutenowy w domu na zakwasie lub bez drożdży. Wielu osobom uczulonym na gluten ciężko jest zrezygnować z chleba w jadłospisie, a chleb bezglutenowy to idealne rozwiązanie dla tych, którzy glutenu nie tolerują. 

Reklama

Mąka bezglutenowa

Mąka bezglutenowa idealnie zastępuje tę tradycyjną i tym samym rozszerza możliwości przyrządzania produktów bezglutenowych. Jest ona nie tylko bazą wypieków, ale także źródłem witamin, błonnika, białka i antyoksydantów. Cechuje ją także niski indeks glikemiczny. 

Mąka bezglutenowa dzieli się na 2 podstawowe rodzaje:

  • mąkę naturalną bezglutenową, która nie wymaga już żadnego oczyszczania,
  • mąkę oczyszczoną z glutenu.

Oprócz walorów zdrowotnych, mąki bezglutenowe posiadają swoje charakterystyczne właściwości – smak, zapach, strukturę. Niektóre z nich zaliczane są do mąk sklejających, z dużą zawartością skrobi, inne do uniwersalnych, stosowanych do większości dań. Te z roślin strączkowych powinny być mieszane z innymi z uwagi na intensywny smak i zapach, podobnie jak mąki z ziaren i orzechów. 

Oto główne (i najpowszechniejsze) rodzaje mąki bezglutenowej:

  • ryżowa, najbardziej popularna, słodka i grubo mielona,
  • jaglana, o żółtym kolorze, neutralna w smaku, dobrze sklejająca,
  • owsiana, która jest uznawana za najlepszy zamiennik mąki pszennej,
  • gryczana, intensywna w smaku, nawet z odrobiną goryczy, w szarobrązowym kolorze,
  • kukurydziana, używana głównie do wypieków miękkich i delikatnych,
  • ziemniaczana, która stanowi o lepkości i elastyczności produktów bezglutenowych,
  • z tapioki, o neutralnym smaku i przeźroczysta po gotowaniu,
  • z ciecierzycy, głównie stosowana do słonych wypieków,
  • sojowa, charakteryzująca się mocnym smakiem i zapachem,
  • orzechowa, tłusta i ciężka, ale idealna do ciast,
  • migdałowa, cięższa od pszennej, ale bez problemu ją zastępująca. 

Reklama

Makaron bezglutenowy 

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie swojej kuchni bez makaronu. Niestety osoby uczulone na gluten nie mogą przygotowywać dań z tradycyjnym makaronem. Dlatego też warto znaleźć wśród produktów bezglutenowych makarony bezglutenowe. Rynek oferuje całe mnóstwo takich makaronów.

Do ich produkcji używane są różne rodzaje mąki bezglutenowej, a swą postacią i formą niczym nie różnią od klasycznego makaronu. Można kupić popularne świderki, spaghetti, penne czy tagliatelle. Można też taki makaron zrobić samodzielnie w warunkach domowych. Tak naprawdę makarony bezglutenowe niewiele różnią się w smaku od tych tradycyjnych.

Do głównych odmian makaronu bezglutenowego zaliczane są:

  • makaron gryczany
  • makaron z ciecierzycy,
  • makaron kukurydziany,
  • makaron ryżowy. 

Kupując żywność bezglutenową należy zawsze dokładnie przeczytać jej skład i sprawdzić, czy jest oznaczony symbolem przekreślonego kłosa. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Stępień, P. Bogdański „Nadwrażliwość na gluten – fakty i kontrowersje”, Wybrane Problemy Kliniczne, Klinika Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, 2013 r.,
  • K. Obtułowicz, J. Waga, W. Dyga „Gluten – mechanizmy nietolerancji, objawy i możliwości leczenia”, Zakład Alergologii Klinicznej i Środkowej UJCM w Krakowie, Przegląd Lekarski, 2015
  • I. Rybicka, A. Gliszczyńska-Śmigło „Niedobory składników odżywczych w diecie bezglutenowej”, Katedra Technologii i Analizy Instrumentalnej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 2016 r.,
  • A. Dittfeld, K. Gwizdek, D. Parol, M. Michalski „Dieta bezglutenowa – charakterystyka grup docelowych”, Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2017 r.,
  • E. Lange, J. Rachtan-Janicka „Dieta bezglutenowa- potrzeba czy moda?”, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW, Warszawa, 2014 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowa żywność
Migdały - jak rosną i jak je obrać? Poznaj ich właściwości
Garść migdałów do jedzenia
Olej z krokosza - jakie ma właściwości? Przeciwwskazania
Olej z krokosza w butelce a obok kwiaty
Tofu wędzone, marynowane i naturalne – gdzie kupić? Cena
Tofu wędzone na drewnianej desce
Podobne artykuły
Miseczka z tofu
Co to jest i jak smakuje tofu? Sprawdź, jak przyrządzić danie z serem sojowym
Orzechy nerkowca w miseczce
Orzechy nerkowca - właściwości zdrowotne i odżywcze
Napój ze spiruliny
Spirulina - co to jest i na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania
Gotowany kalafior
Kiszony kalafior – jak kisić? Przepis
Buteleczka zawierająca olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka - na co pomaga i jakie ma właściwości? Dawkowanie i przeciwwskazania

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!