Nowy sklep

już ON-LINE

Profilaktyka malaryczna – pytania i odpowiedzi

Dr n. med. Piotr Kajfasz, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej, odpowiada na pytania dotyczące profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem i profilaktyki malarycznej.
 

Zgłosić się nie później niż na 6-8 tygodni przed wyjazdem do lekarza chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny transportu, poradni chorób tropikalnych, certyfikowanego centrum medycyny podróży lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Podczas takiej wizyty zostanie omówiona i zaproponowana profilaktyka chorób wektorowych, ze szczególnym uwzględnieniem malarii i dengi, omówione i zaproponowane szczepienia ochronne, profilaktyka biegunki podróżnych, skompletowana zostanie apteczka.

Czytaj także: Zdrowie w tropiku – jak przygotować się do egzotycznych podróży?

Apteczka

Kompletowanie apteczki powinno być indywidualne po konsultacji z lekarzem. Standardowe wyposażenie winno zawierać leki przeciwbiegunkowe, rozkurczające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwmalaryczne oraz te, które są stale przyjmowane (np. na nadciśnienie).

Bardzo realnym. Osoby podróżujące z rejonów wolnych od malarii w rejony zagrożenia tą chorobą są szczególnie podatne na ciężki przebieg, jeśli nie biorą leków przeciwmalarycznych. Statystycznie, co roku jest jeden śmiertelny przypadek malarii – przypadek importowany z tropiku. Od 1984 roku do stycznia 2012 roku potwierdzono 23 śmiertelne przypadki malarii na terenie Rzeczpospolitej.?

Wywołane przez Plasmodium falciparum – zarodźca sierpowego, który powoduje zimnicę tropikalną, zwaną złośliwą. Ciężki przebieg inwazji obserwuje się u osób, które nie brały chemioprofilaktyki oraz w przypadkach opóźnionego rozpoznania i leczenia.

W Afryce Subsaharyjskiej oraz Oceanii, następnie na subkontynencie Indyjskim, w południowo-wschodniej Azji, dorzeczu Amazonki i Orinoko.

Do zarażenia dochodzi przez ukłucie samicy komara widliszka. Pierwsze objawy inwazji są niecharakterystyczne: bóle mięśni, stawów, ogólne rozbicie. W tej fazie choroby malaria przypomina grypę lub infekcje przeziębieniowe. Następnie występują napadowe zwyżki ciepłoty ciała (gorączki) poprzedzone uczuciem zimna i dreszczami. Synonimem malarii jest zimnica.

Czytaj także najnowsze doniesienia o szczepionce przeciw malarii: Pierwsza szczepionka przeciwko malarii na rynku w 2015 r.?

Jak się zabezpieczyć

Tak. Profilaktyka malarii powinna składać się z dwóch elementów: postępowania nieswoistego, ograniczającego liczbę ukłuć przez komary (środki odstraszające komary, czyli repelenty, moskitiery, środki owadobójcze) oraz postępowania swoistego, czyli chemioprofilaktyki – przyjmowania leków przeciwmalarycznych.

Każda osoba udająca się w rejon malaryczny. Informacji o zagrożeniu malarią należy szukać na oficjalnych stronach internetowych CDC, WHO, głównego inspektoratu sanitarnego, państwowej inspekcji sanitarnej, centrum informacji medycyny podróży, u specjalisty chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny transportu, lekarza, który uzyskał certyfikat i jest wpisany do krajowej listy certyfikowanych centrów medycyny podróży.

Tak, jeśli są przepisane przez lekarza posiadającego wiedzę w tym temacie, po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta.

Sprawdź, jak wygląda: Profilaktyka antymalaryczna

Zobacz: Choroby tropikalne. Śmiertelne i przerażające

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)