Proktologia wszystko o co wstydzisz się zapytać

Starszy niż rok
Nasz ekspert dr Piotr Maciaszczyk o wstydliwych chorobach jelita grubego i odbytnicy
 

Choroby końcowego układu pokarmowego  należą do grupy  wstydliwych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Lekarza wstydzimy się zapytać, a zimny pot oblewa kiedy pomyślimy o badaniach.

Na najczęstsze zadawane przez pacjentów w tej sprawie pytania odpowiada nasz ekspert dr Piotr Maciaszczyk.

Przyjmuję bardzo duże ilości leków przeczyszczających w postaci tabletek, czopków i ziół w płynie. Mam wrażenie, że bez ich stosowania nigdy nie oddałabym stolca. Niestety ilość przyjmowanych przeze mnie leków ciągle się zwiększa. Czy mogę przerwać tę sytuację, jak to zrobić?

Piotr Maciaszczyk: Problem zaparć, bo to zagadnienie pojawia się w pytaniu pacjentki, jest problemem bardzo częstym. Dotyczy on głównie osób w wieku starszym, ale z zaparciami walczą także osoby młode. Przede wszystkim należy poznać odpowiedź na pytanie czy mamy do czynienia z tzw. zaparciami nawykowymi, czy też przyczyną utrudnień w oddawaniu stolca są zmiany w zakresie jelita grubego powodujące zwężenia jego światła. Wszelkie przyczyny zwężenia można rozpoznać na podstawie badania lekarza specjalisty i dalej badań endoskopowych / rektoskopia, kolonoskopia/.

Jedną z częstych przyczyn obserwowanych zaparć jest rak jelita grubego, który wzrastając w śluzówce jelita grubego może okrężnie zwężać jego światło.

PM: W przypadku zaparć nawykowych należy przeanalizować stosowaną dietę, ilość przyjmowanych doustnie płynów. Picie płynów w ilości około 2-2,5l/dobę pozwala uzyskać prawidłową konsystencję stolca, a dieta bogato błonnikowa wpływa bezpośrednio na mechanikę jelita. Przyjmowanie wszelkich leków przeczyszczających w sposób sztuczny wymusza oddanie stolca, ale z drugiej strony zwalnia jelito z jego naturalnej pracy.  Z czasem jelito przyzwyczaja się do stosowanego specyfiku i pacjent zamienia go na inny lub zwiększa jego dawkę.

Należy więc, najlepiej pod okiem lekarza, początkowo ograniczyć, później całkowicie zaprzestać przyjmowania leków przeczyszczających.  Bywają jednak sytuacje kiedy całkowity powrót prawidłowej czynności jelita, szczególnie o pacjentów w wieku podeszłym jest bardzo trudny do osiągnięcia. Przyczyną zaparć mogą być także zaburzenia metaboliczne, neurologiczne czy psychiczne.

Nie tylko właściwe żywienie, ale również wysilek fizyczny mogą pomóc przy zaparciach.


Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj

W trakcie oddawania stolca zauważam każdorazowo obecność jasno czerwonej krwi na papierze toaletowym. Do jakiego lekarza muszę się skierować i czy objaw ten oznacza dla mnie poważny problem? Odpowiedź

Podczas oddawania stolca odczuwam bardzo silny, kłujący ból okolicy odbytu. Ból ten ustępuje kilka minut po tej czynności. Co jest przyczyną moich dolegliwości, jak mogę im zapobiec? Odpowiedź

Jestem studentką i moje kłopoty dotyczące jelita grubego mają miejsce od kilku lat. Pojawiające się biegunki na przemian z zaparciami, bóle brzucha, wzdęcia często ograniczają moją zdolność do funkcjonowania w codziennym życiu. Czy moje kłopoty wynikają ze złej diety, obecności stresu czy może choruję na określoną chorobę? Odpowiedź

Od kilku tygodni odczuwam silne swędzenie w okolicy odbytu. Stosowałam różne płyny do higieny intymnej i maści łagodzące polecone mi w aptece. Objaw uległ tylko nieznacznemu zmniejszeniu. Jak mogę skutecznie zwalczyć ten problem? Odpowiedź

ek, az, jw

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA