Przeciwdziałanie bólom reumatycznym mamy we krwi

Dla wielu osób cierpiących na choroby reumatyczne związane z zapaleniem stawów niezwykle ważne jest poprawienie jakości życia, a przede wszystkim uwolnienie się od bólu. Badania prowadzone nad jednym z czynników krwiotwórczych sugerują, że być może jest to w zasięgu naszych możliwości.

Jakiś czas temu na celowniku naukowców znalazła się cytokina o tajemniczej nazwie GM-CSF. Jest to białko stymulujące m.in. tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów, a więc ważnych tworów znajdujących się w naszej krwi, które pełnią istotne funkcje obronne dla organizmu. Wydzielanie CM-CSF jest szczególnie potrzebne podczas infekcji, gdyż przyczynia się do zwiększenia liczby granulocytów, a zwłaszcza ich specjalnego rodzaju - neutrofilów. Neutrofile pełnią zasadniczą rolę w odpowiedzi odpornościowej organizmu, głównie przeciw bakteriom, a także innym czynnikom chorobotwórczym.

Sprawdź: Co zrobić, gdy dokuczają stawy?

CM-CSF 

Cytokina CM-CSF pośredniczy również w komunikacji między komórkami. Zdaniem uczonych w ten sposób staje się jednocześnie elementem uczestniczącym w powstawaniu stanu zapalnego. Pojawiło się więc pytanie, czy zablokowanie jej aktywności może stać się częścią terapii w chorobach zapalnych, np. reumatycznych.

Przeprowadzone badania pokazały, że blokowanie czynnika CM-CSF z udziałem odpowiednich antyciał może prowadzić do znacznego zahamowania objawów choroby, np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów – co dało już pierwsze efekty w testach klinicznych. Najnowsze wyniki badań sugerują również, że ograniczanie działania CM-CSF może przyczynić się do zniesienia bólu w niektórych chorobach, także w wielu przypadkach zapalenia kości i stawów.

Warto przypomnieć, że reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo wyniszczający proces, który zaczyna ujawniać się najczęściej między 30. a 40. rokiem życia. W większości przypadków dotyka kobiet.

Zobacz więcej: (Prawie) wszystko o reumatyzmie

Zdaniem naukowców prowadzących badania nad blokowaniem aktywności CM-CSF: prof. Johna Hamiltona i dra Andrew Cooka z Uniwersytetu w Melbourne, rzecz jest szczególnie ważna, jeśli weźmiemy pod uwagę starzenie się społeczeństw w krajach rozwiniętych. Choroby powiązane ze stanami zapalnymi kości i stawów będą coraz powszechniejsze i będą bardziej oddziaływać – zarówno na społeczeństwo, jak i zasoby medyczne. Kontynuowanie badań nad możliwościami zniesienia bólu u pacjentów ma więc nie tylko decydujące znaczenie dla jakości życia pacjentów, ale może także przynieść duże korzyści na gruncie społecznym i finansowym.

Czytaj też: Alergia sprawcą reumatyzmu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy wyborze suplementów diety sprawdzam:

  Skład

  Markę produktu

  Opinie o produkcie 

  Cenę 

  Czas na jaki wystarczy opakowanie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA