Nowy sklep

już ON-LINE

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności. Są bezpieczną, bardzo skuteczną i komfortową metodą korekcji wad wzroku. Wydawać by się mogło, że każdy może je nosić. Istnieje jednak grupa przeciwwskazań uniemożliwiających – czasowo lub na stałe – stosowanie soczewek kontaktowych.
 

Do przeciwwskazań tych należą między innymi choroby i stany powodujące suchość gałki ocznej. Wymienić tu można np. tzw. zespół suchego oka (inaczej zespół Sjögrena) – czyli chorobę autoimmunologiczną, która objawia się m.in. niedostatecznym wydzielaniem łez. Kiedyś oznaczało to bezwzględne przeciwwskazanie do noszenia soczewek kontaktowych. Obecnie pojawiły się specjalne soczewki dla dotkniętych tym schorzeniem pacjentów, zawierające dodatkowo środek nawilżający. Ostateczna decyzja o noszeniu soczewek zawsze jednak należy do specjalisty.

Czytaj też: Okulary czy soczewki? Rzuć okiem i podejmij decyzję

Soczewki dla alergika?

Kolejną grupę przeciwwskazań do stosowania soczewek kontaktowych stanowią wszelkiego rodzaju alergie – na płyny do pielęgnacji, na materiał, z którego wykonane są soczewki czy na osady gromadzące się na powierzchni soczewek w miarę ich użytkowania.

Czasowym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek są infekcje oczu o różnej etiologii - wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Po wyleczeniu takich zakażeń można wrócić do używania soczewek.

Zobacz też: Krótka historia soczewek kontaktowych.

Kolejnym przeciwwskazaniem może być też wiek – zazwyczaj nie stosuje się soczewek u dzieci poniżej 8 lat, ponieważ trudno je nauczyć prawidłowego zakładania, zdejmowania czy pielęgnacji zamienników okularów. W niektórych schorzeniach oczu czy wadach wzroku zdarza się jednak, że okuliści zalecają soczewki kontaktowe nawet u niemowląt.

Czytaj: Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)