Przed rakiem jelita grubego ochroni… soja

Naukowcy z University of Illinois dowiedli, że regularne dostarczanie organizmowi genisteiny – bioaktywnego składnika soi z grupy flawonoidów, chroni przed rakiem jelita grubego. Genisteina hamuje proces przyspieszonego wzrostu komórek rakowych, polipów i guzów złośliwych. 
 

– Badanie wykazało zmianę ekspresji trzech genów kontrolujących ważny szlak sygnalizacyjny Wnt, który jest odpowiedzialny za podziały komórkowe – powiedziała prof. Hong Chen, specjalista z zakresu nauki o żywieniu University of Illinois, i dodała: – U 90% pacjentów z rakiem okrężnicy występuje znaczna nadaktywność szlaku Wnt. Nasze badania wskazują, że dostarczanie organizmowi bogatej w genisteinę soi hamuje tę nadaktywność.

Zobacz też: Przyczyny zachorowań na raka jelita grubego.

Zbawienna genisteina

– Dobrą wiadomością jest to, że zawarta w soi genisteina hamuje nadaktywność komórek rakowych poprzez epigenetyczne zmiany w regionach regulacyjnych tych genów – mówi z kolei Yukun Zhang, członkini zespołu badawczego prof. Hong Cheng.

Zobacz wideo: Rak jelita grubego - typowe objawy

Z badania przeprowadzonego na narażonych na działanie rakotwórcze szczurach wynika, że długotrwała ekspozycja na genisteinę zmniejsza liczbę zmian przedrakowych o 40% i przywraca aktywność szlaku Wnt do normalnego poziomu. Badanie wykazało, że rak jelita grubego jest chorobą epigenetyczną, co oznacza, że czynniki dietetyczne i środowiskowe mogą wpływać na geny. Jak zauważył Piotr Poniński z firmy Polsoja, „od dawna wiadomo, że wśród imigrantów z Azji – których dieta jest bogata w białko sojowe – wzrasta zachorowalność na raka jelita grubego, gdy odchodzą od tradycyjnego sposobu żywienia i przyjmują nawyki żywieniowe właściwe dla państw zachodnich”.

– Informacje zawarte w materiale genetycznym to nie wszystko. Nawyki żywieniowe i codzienne wybory produktów spożywczych, zanieczyszczenie środowiska, a nawet poziom stresu wpływają na ekspresję genów odpowiedzialnych za raka jelita grubego – podsumowuje prof. Cheng.

Zobacz: Rak jelita grubego – skąd się bierze i jakie są metody jego leczenia?

W innym badaniu, również przeprowadzonym na University of Illinois, pod kierunkiem dr Vermont P. Dia, wykazano, że zawarta w soi lunazyna może zapobiegać przerzutom raka jelita grubego, zwłaszcza w przypadku chemooporności.

Informacja prasowa

Zobacz też: Oddech zdradzi, czy chorujesz na raka jelita

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA