Przed wakacyjnym wyjazdem odwiedź dentystę

Dlaczego powinieneś iść do dentysty przed wyjazdem na wakacje? Możesz oszczędzić pieniądze i oszczędzić sobie bólu. Dotyczy to m.in. osób latających samolotami czy nurkujących.

Nieważne, czy jedziesz na kilkudniowy wypoczynek, czy na dłuższy urlop - nie pozwól, by ból zęba zepsuł Ci zabawę. Dlatego wizyta u dentysty powinna być pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zaplanować przed wakacjami. W przeciwnym razie wymarzony i długo oczekiwany wyjazd może przerodzić się, dosłownie, w bolesną przygodę.

Tabletki przeciwbólowe - tak, ale nie na dłuższą metę

Choć na pozór nasze zęby mogą wydawać się zdrowe, wcale nie musi tak być. To, że coś w jamie ustnej dzieje się nie tak, możemy odczuć już w samolocie.

- Przyczyną bólu mogą być małe pęcherzyki powietrza, które zostały uwięzione w nieprawidłowo wypełnionych kanałach zębów. W wyniku gwałtownej zmiany ciśnienia powodują one rozpieranie tkanek około wierzchołkowych, a to może powodować dotkliwy ból. Podobnych odczuć mogą spodziewać się osoby nurkujące na dużych głębokościach – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Ból zębów przy zmianach ciśnienia może być też oznaką stanu zapalnego miazgi oraz ubytków próchnicowych. Nie lekceważmy tego zwłaszcza, jeśli marzymy o przygodzie z nurkowaniem i chcemy z bliska zobaczyć rafę koralową.

Jeśli nie wiemy, co jest przyczyną dolegliwości, zażyjmy lek przeciwbólowy zawierający kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. W przeciwieństwie do tabletek z paracetamolem, działają one również w stanach zapalnych.

- Ale pamiętajmy, że stosowanie leków przeciwbólowych nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę, gdyż mogą spowodować poważne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a także uszkodzić nerki i prowadzić do anemii. Dlatego jeśli ból będzie nam doskwierał wciąż po wylądowaniu samolotu, powinniśmy odwiedzić najbliższego stomatologa – dodaje lek. stom. Monika Stachowicz.

Tymczasowa plomba - możesz założyć ją samodzielnie

W nagłym przypadku, gdy zwiedzamy egzotyczne kraje i o dentystę trudno, a ukruszył się nam ząb bądź wypadnie plomba, wcale nie musimy od razu przerywać urlopu. Od niedawna w aptekach dostępne są tymczasowe wypełnienia do samodzielnego założenia.

- W sytuacjach awaryjnych, kiedy nie mamy możliwości skorzystać z pomocy stomatologa, to najlepsze rozwiązanie. Tymczasowy opatrunek szczelnie zamyka ząb do czterech tygodni. Zabezpiecza go przed nadwrażliwością na zimno, bakteriami i resztkami jedzenia, a także chroni język i policzki przed ostrymi krawędziami szkliwa – wyjaśnia dentystka.

Tymczasowe plomby mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. A ich aplikacja jest bardzo prosta. Wyciska się niewielką ilość preparatu i nakłada szpatułką na zęba. Następnie delikatnie należy zagryźć zęby, by wypełnienie dopasowało się do zgryzu. I tak już po kilkunastu minutach można ponownie jeść i pić, a także cieszyć się wakacjami!

Co robić z wybitym lub złamanym zębem?

Z wybitym zębem nie można zwlekać z wizytą u dentysty, bo już po dwóch godzinach od urazu może dojść do wysuszenia komórek ozębnej i cementu korzeniowego. Wówczas replantacja zęba jest niemożliwa.

Dlatego w przypadku wybicia zęba, należy go przemyć zimną wodą i przechowywać w wilgotnym środowisku - do czasu aż nie usiądziemy na fotelu dentystycznym. Najlepsza do tego jest sól fizjologiczna, ale podobne właściwości do niej ma też mleko i ślina. Warto pamiętać, by nie chwytać go za korzeń, a za koronę. W przeciwnym razie możemy uszkodzić włókna ozębnej, co uniemożliwi replantację.

Podobnie należy postępować w przypadku złamanego zęba - umieśćmy go w wilgotnym środowisku i pędźmy do stomatologa. W wielu sytuacjach odłamane fragmenty zęba mogą zostać z powrotem przyklejone.

Nie nabaw się nadwrażliwości zębów

Wakacje to czas, kiedy spożywamy więcej lodów i zimnych napojów. Drastyczna zmiana temperatury osłabia nasze szkliwo, które może nawet popękać odsłaniając strukturę zęba. Wówczas ubytki w szkliwie mogą powodować przeszywający ból.

Stomatolodzy zalecają, by stosować pasty do zębów z fluorem, który tworzy ochronną warstwę na powierzchni zębów. Pierwiastek ten wzmacnia szkliwo zębów i tym samym zwiększa odporność na działanie szkodliwych bodźców zewnętrznych. Dodatkowo chroni też szyjki zębów przed próchnicą.

Inną pastą przeciwdziałającą nadwrażliwości zębów jest pasta zawierająca recaldent. Przywraca ona równowagę mineralną w jamie ustnej, uwalnia wapń i fosfor, które wbudowują się w zęby i neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie płytki nazębnej.

Przed nadwrażliwością możemy uchronić nasze zęby podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Zabieg lakierowania preparatem z fluorem jest bezbolesny i przynosi natychmiastowy efekt.

Czytaj też: Polacy i próchnica. Statystyki gorsze niż na Białorusi

Dlaczego warto żuć gumę?

O zęby na wakacjach powinniśmy dbać tak samo jak w domu. Zatem starajmy się je myć po każdym posiłku i używajmy nici dentystycznych.

– Jeśli akurat wypoczywamy na plaży, bądź jesteśmy na wycieczce i nie mamy możliwości umycia zębów, żujmy gumę. Dzięki zawartemu w niej ksylitolowi, sztucznemu środkowi słodzącemu, wytwarza się więcej śliny, która stanowi samoistną ochronę przed demineralizacją szkliwa. Jest ona bogata w jony wapnia, fosforu i wodorowęglany, podwyższa pH jamy ustnej i zapobiega wystąpieniu fazy kwaśnej – mówi dentystka.

Ślina przyspiesza oczyszczanie resztek jedzenia z jamy ustnej, neutralizuje kwasy organiczne, które produkowane są przez bakterie płytki nazębnej, a jej składniki ułatwiają remineralizację szkliwa.

Pamiętajmy, że żucie gumy nie powinno trwać więcej niż 20 minut. W przeciwnym razie obciążymy układ stomatognatyczny.

Odwiedź dentystę, zaoszczędzisz sobie pieniędzy i kłopotu

Nie ulega wątpliwości, że zęby powinien skontrolować stomatolog przed naszym urlopem. Dzięki temu nie tylko unikniemy przykrych niespodzianek podczas wypoczynku, ale i zaoszczędzimy pieniądze. W zachodnich krajach za usługi dentystyczne płaci się krocie. Zabiegi dentystyczne mogą być nawet kilka razy droższe niż w Polsce.

– Osoby, które mają częste problemy z zębami, powinny zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W wielu krajach należących do Unii Europejskiej umożliwia ona bezpłatne leczenie lub częściowy zwrot jego kosztów. Ale nie wszędzie.  Wyjątkami są m.in. Hiszpania, Malta, Włochy, Bułgaria i Norwegia – wyjaśnia dentystka.

Czytaj też: Własne zęby na całe życie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA