Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Kasia
Źródło: 123RF
Problemy z przedwczesnym wytryskiem dotykają nawet jednego na pięciu mężczyzn. Niestety tylko 10 proc. zgłasza się z problemem do lekarza i próbuje zdiagnozować przyczyny, a te są różne: od wrodzonych, po nabyte.
 

Przedwczesny wytrysk należy do najczęstszych zaburzeń seksualnych. Dotyka mężczyzn przed 60 rokiem życia. Związany jest nie tylko z psychiką człowieka, ale także problemami organicznymi. Ma negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie mężczyzny, ale cały związek.

Zobacz: Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk polega na niemożności utrzymania stosunku seksualnego do zaspokojenia obojga partnerów. Bardzo często wytrysk nasienia następuje już podczas gry wstępnej, zanim jeszcze rozpocznie się stosunek. To niezwykle frustrujące dla obojga partnerów. Mężczyzna nie jest bowiem w stanie kontrolować tej sytuacji. Dlaczego tak się dzieje?

Przedwczesny wytrysk - przyczyny organiczne

Choć uważa się, że problem leży głównie w psychice mężczyzny, to może mieć on też podłoże organiczne. Rozpoznaje się je u osób, u których występuje niższe stężenie serotoniny, czyli neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, który odgrywa kluczową rolę w przy wytrysku. Problem może leżeć też w budowie anatomicznej. Chodzi m.in. o zbyt krótkie wędzidełko i nadwrażliwość żołędzi.

Na problemy z przedwczesnym wytryskiem negatywnie wpływają też nałogi oraz choroby współistniejące m.in. cukrzyca. Problemy mogą nasilać się wraz z wiekiem.

Przedwczesny wytrysk - przyczyny psychiczne

Przedwczesny wytrysk jest poważnym problemem, który może zniszczyć nawet najbardziej udany związek. Negatywnie wpływa na relacje partnerów. Przyczyna leży najczęściej w głowie mężczyzny. Wśród najczęstszych wymienia się: stres, nerwice, a także doświadczenia z młodości. Przedwczesny wytrysk bardzo często występuje u młodych i jeszcze niedoświadczonych seksualnie mężczyzn. Takie wspomnienia mogą rzutować na życie seksualne w przyszłości. Stosunek seksualny kojarzy się wówczas z lękiem, co nasila zaburzenia. Lęk przed kolejnym przedwczesnym wytryskiem przyspiesza reakcję seksualną, a stres nakręca mężczyznę i obniża jego sprawność seksualną. W efekcie wielu panów zaczyna unikać zbliżeń co negatywnie wpływa na relacje w związku.

W przypadku pojawienia się tego problemu, bardzo ważna jest szybka reakcja. Z badań wynika, że problem może dotyczyć nawet 20-30 proc. mężczyzn. Niestety tylko 9 proc. szuka pomocy u specjalisty. Pozostali bagatelizują problem. Warto zacząć od ćwiczeń, które pomogą przedłużyć stosunek.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA