Przełom w medycynie: elektroniczne ramię sterowane pracą mózgu

Starszy niż rok
Elektroniczne ramię sterowane mózgiem? To już nie science fiction, a rzeczywistość. Dzięki współpracy grupy lekarzy i naukowców sparaliżowanej kobiecie udało się kontrolować mechaniczną ręką za pomocą impulsów generowanych przez znajdujące się w mózgu neurony.

Choć prace nad stworzeniem kończyn, którymi można sterować za pomocą pracy mózgu trwają już od lat, dopiero teraz udało się uzyskać tak spektakularne wyniki. Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu sprawili, że sparaliżowana od szyi w dół kobieta była w stanie na tyle skutecznie poruszać robotycznym ramieniem, by samodzielnie zjeść tabliczkę czekolady.

Rzeczywistość dogoniła fikcję, gdy mózg kobiety udało się „podłączyć” do komputera. W czasie 4-godzinnej operacji umieszczono w głowie kobiety setki elektrod, część czaszki zaś zastąpiono sztucznym tworzywem, następnie kable podłączono do komputera. Dzięki wcześniejszemu rejestrowaniu aktywności mózgu lekarze wiedzieli, jak interpretować impulsy generowane przez neurony w mózgu pacjentki.

Zobacz: Nowe w medycynie – endoskop o średnicy włosa

Sterowanie komputera za pomocą mózgu

BCI to tzw. brain-computer interface oznaczający interfejs, który pozwala sterować komputerem za pomocą mózgu. To właśnie za jego pomocą 52-letnia Jan Scheuermann już po dwóch dniach od rozpoczęcia eksperymentu była w stanie poruszać mechanicznym ramieniem w przód i w tył, a po tygodniu nauczyła się podnosić przedmioty i bezpiecznie odkładać je na miejsce. Lekarze i naukowcy zgodnie przyznają, że są pozytywnie zaskoczeni szybkością postępów u pacjentki.

Mimo interesujących rezultatów praca nad mechanicznym ramieniem nie jest jeszcze doskonała – wokół elektrod wykształca się bowiem tkanka bliznowata, która zakłóca dochodzące do komputera impulsy. Naukowcy uważają, że takie defekty da się jednak łatwo naprawić (m.in. dzięki mniejszym elektrodom). Przekonują też, że w przyszłości możliwe będzie wyposażenie mechanicznego ramienia w sensory, dzięki którym osoba sparaliżowana odczuwałaby również fakturę i temperaturę przedmiotów.

Źródło: Gazeta.pl

Czytaj: Przełom w medycynie: odkryto nową warstwę rogówki

Zobacz też: Przełom w medycynie - powstał lek na alzheimera

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA