Przełom w medycynie: odkryto nową warstwę rogówki

Choć wydawałoby się, że ludzka anatomia już dawno została w pełni opisana, naukowcy znaleźli właśnie nową strukturę naszego ciała – szóstą warstwę rogówki.

Spis treści

Odkrycia dokonał Harminder Dua, profesor okulistyki z Uniwersytetu w Nottingham. Opisana warstwa jest bardzo cienka – jej grubość wynosi zaledwie 15 mikronów (jeden mikron to jedna tysięczna milimetra!). Naukowiec jest zdania, że odnalezienie tej najgłębiej położonej warstwy rogówki zmieni nie tylko specjalistyczne podręczniki, ale też sprawi, że operacje oczu osób z urazami rogówki będą bezpieczniejsze i prostsze.

6 warstwa rogówki

Szóstą warstwę rogówki, zwaną od nazwiska odkrywcy „warstwą Dua”, udało się odkryć dzięki zaaplikowaniu do przedniej błony gałki ocznej powietrza i zbadaniu jej poszczególnych elementów za pomocą mikroskopu elektronowego. Naukowcy twierdzą, że to właśnie na skutek rozdarcia nowo odkrytej warstwy dochodzi do obrzęku rogówki, a co za tym idzie – zaburzenia, które polega na gromadzeniu się płynu między warstwami rogówki. To z kolei powoduje schorzenie, które prowadzi do poważnego zaburzenia wzroku.

Odkrycia dokonano dzięki badaniom fragmentów rogówek przeznaczonych do przeszczepów oraz oczu pochodzących ze zwłok przekazywanych do badań naukowych.

Zobacz: 10 porad, jak chronić oczy przed promieniowaniem UV

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij