} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Lek na alzheimera - LMTX

Badaczom udało się opracować lek, który może nie tylko łagodzić objawy choroby Alzheimera, lecz także w pełni jej zapobiegać. Według naukowców preparat pojawi się na rynku już za cztery lata.
Spis treści

To ważne odkrycie, bowiem dotychczas, ze względu na nieznajomość czynników wywołujących chorobę, niemożliwe było jej leczenie przyczynowe. Jedyną formę obrony stanowiło więc leczenie objawów alzheimera, które mogło co najwyżej wpłynąć na poprawę jakości życia chorego.

Reklama

LMTX

Nowatorski środek, jaki wynaleziony został przez brytyjskich naukowców z Aberdeen University, to LMTX. Jego działanie polega na rozpuszczeniu białka (złogów A-beta-amyloidu, które odpowiadają za śmierć komórek nerwowych i doprowadzają do zmian otępiennych), jakie tworzy się w naszym mózgu wraz z wiekiem. Co najważniejsze, nowy lek działa inaczej niż obecnie stosowane preparaty – nie tylko spowalnia rozwój choroby Alzheimera, lecz także jej zapobiega.

Tabletka przeszła pozytywne teksty zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach. W ostatnim eksperymencie wzięło udział blisko 1500 kobiet i mężczyzn, którzy zmagali się z łagodną postacią alzheimera. Dzięki dwuletnim testom wiemy już, że u 90 proc. pacjentów proces choroby wyhamował – poprawiła się jakość ich życia, nie zaobserwowano też skutków ubocznych, jakie wynikać mogą ze stosowania leku.

Reklama

Leczenie choroby Alzheimera

Do tej pory alzheimer traktowany był jak choroba nieuleczalna, która powoduje nieodwracalne zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za myślenie czy zachowanie. Dziś na alzheimera cierpi już co dziesiąta osoba powyżej 65. roku życia. Badacze przewidują jednak, że do że do 2050 roku liczba osób zmagających się z tą chorobą podwoi się.

Jeśli zatem LMTX skutecznie powstrzyma zmiany otępienne, odkrycie brytyjskich naukowców może okazać się - dla wciąż starzejących się społeczeństw - przełomowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Probiotyk na biegunkę - ile razy dziennie? Jaki wybrać?
Lekarz w kitlu
Tabletki na nietrzymanie moczu – bez recepty i ziołowe
Tabletki oraz szklanka z wodą
Interakcje leków - sprawdź jakich leków nie można łączyć
Tabletki
Podobne artykuły
Alkohol i leki
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Jaki antybiotyk na zatoki? Oto nasze rekomendacje!
Mężczyzna inhaluje się solą fizjologiczną
Sól fizjologiczna do inhalacji - dla dzieci i dorosłych. Czy pomaga?
Mężczyzna połyka tabletkę
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Kobieta wymiotuje w toalecie
Leki przeciwwymiotne – bez recepty i na receptę. Rodzaje

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!