Dla Ciebie, na zdrowie!

Przełomowa metoda dobierania win, czyli słodkie wino do pikantnego dania

Dopasowanie wina do potrawy wcale nie jest łatwe - stworzenie harmonijnej kompozycji jest wręcz sztuką. Tym trudniejszą, iż obecnie mamy do wyboru ogromny wachlarz win i jeszcze więcej różnych dań.
Przełomowa metoda dobierania win, czyli słodkie wino do pikantnego dania
Źródło: Fotolia
Spis treści

Wybierając wino do potrawy powinno się zwrócić uwagę, aby trunek swoim smakiem i aromatem nie zdominował całego posiłku. I odwrotnie – potrawa nie powinna przyćmiewać wina. To doprowadziło do powstania znanej zasady, według której białe wino podawane jest do ryb i drobiu, czerwone do mięsa czerwonego, a słodkie do deserów. Ta prosta reguła ułatwia życie każdemu, kto na winie specjalnie się nie zna, a chce zaserwować gościom odpowiedni trunek do kolacji. Są jednak przypadki, w których po prostu się nie sprawdza, dlatego już jakiś czas temu została znacznie rozbudowana

Reklama

Harmonia, a nawet... kontrast

"Osiągnięcie harmonii smaków jedzenia oraz wina wymaga przyswojenia pewnej wiedzy. Na początek wystarczą jednak podstawowe informacje. Do lekkich dań, takich jak sałatki, przystawki z delikatnie doprawionego drobiu czy ryby podajemy równie lekkie wino – może być białe lub różowe. Nie zaserwujemy go już jednak do potraw intensywnie przyprawionych i ciężkich, przy których zdecydowanie lepsze będą poważniejsze dzieła, takie jak Viognier, Gewurztraminer, niektóre Alvarinho i wina fermentowane w dębowych baryłkach" – mówi Tomasz Kolecki-Majewicz, ambasador win regionu Tejo, czyli największego regionu winnego w Portugalii.

Dobrze jeśli wino oraz danie pochodzą z jednego regionu – produkty z tego samego miejsca przeważnie odpowiednio się ze sobą komponują, tworząc świetnie dobrany duet. Dlatego kuchnie lokalne często serwują wino miejscowe, które przez lata idealnie dopasowało się do tamtejszych potraw.

Istnieje również druga szkoła zestawiania wina z potrawą, według której powinno się kierować kontrastem. Dzięki temu wino może wydobyć z potrawy jej inne oblicze. Można więc serwować słodki trunek do pikantnego dania. Jest to jednak dużo trudniejsze i stosowane  najczęściej przez wprawionych miłośników wina. Co również istotne, takie kontrastowe połączenia mogą być różnie odebrane – dla każdego inne zestawienie może być uznane za udane. Wino to także idealny pomysl na drobny prezent.

Reklama

Kompozycja smaków

Dobierając wino do posiłku trzeba wziąć pod uwagę, jak wpływają na siebie dane smaki. Znajomość tych zasad pozwoli podkreślić walory smakowe posiłku oraz zneutralizować te mniej pożądane. "Dania, w których mocno odczuwamy słony smak, najlepiej komponują się z winami wytrawnymi - ich wytrawność jest delikatnie neutralizowana, ale zyskują pełniejszy smak. Słodkie nuty potrawy powodują zaś, że wino wydaje się bardziej wytrawne. Cukier wzmacnia także odczucie goryczy, dlatego do deserów nie podajemy wina wytrawnego, ponieważ zniekształciłoby to jego smak. Wino wytrawne równoważny ciężkość potrawy, często więc serwuje się je z daniami tłustymi. Jeśli natomiast chcemy zneutralizować gorycz dania, to zdecydowanie unikajmy tanin" – wyjaśnia Tomasz Kolecki-Majewicz.

Często w jednej potrawie pojawia się wiele różnych smaków, co może utrudnić dobór odpowiedniego wina. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na główny składnik dania i do niego dobrać wino. Gdy potrawa jest przygotowywana na bazie wina, to wystarczy ten sam trunek zaserwować do posiłku. W pozostałych przypadkach można posłużyć się poniższymi wskazówkami:

  • Wina białe łagodne o owocowych aromatach – warzywa surowe oraz duszone, delikatnie przyrządzone ryby, owoce morza, subtelnie przyprawiony drób, lekkie przystawki z owocami (np. sałaty z gruszkami czy malinami), świeży ser kozi i owczy oraz mozzarella.
  • Wina białe ciężkie i wyraziste – owoce morza, ryby duszone i smażone z sosami maślanymi i śmietanowymi, wędzone ryby, intensywnie przyprawiony drób (np. gęś nadziewana kaszą), pieczone, łagodnie przyprawione mięso ciemne, np. z jasnym sosem, dzikie ptactwo.
  • Wina różowe – mocno przyprawiony drób, dzikie ptactwo, zimne przystawki, wędliny, wieprzowina, cielęcina, grzyby, miękkie i ostre sery.
  • Wina czerwone łagodne o owocowych aromatach – mięsa wędzone, zimne przystawki, delikatne mięsa czerwone, wyraziste dania z drobiu (np. z gęsiny), wiśnie i jagody, dojrzałe sery z mleka krowiego, a także dania z truflami, grzybami, musztardą oraz ziołami typu tymianek, liść laurowy czy oregano.
  • Wina czerwone ciężkie, aromatyczne – wyraziście przyrządzony ciemny drób, pieprzna kiełbasa, czerwone mięso, dziczyzna, mięsa z grilla, sery twarde leżakowane, jagody, śliwki oraz dania z masłem i śmietaną, czosnkiem, grzybami, musztardą i ziołami – rozmarynem, tymiankiem i oregano.

Podczas podawania wina ważna jest również kolejność serwowania - białe wina zawsze mają pierwszeństwo przed czerwonymi, lekkie przed ciężkimi, a słodkie po wytrawnych, choć znane są klasyczne wyjątki.

I choć zasad dotyczących łączenia wina z potrawami jest bardzo dużo, to ostatecznie najważniejsze, by dane zestawienie trafiło w nasz gust - nawet jeśli jest sprzeczne z powszechnymi regułami.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Żywienie
Koszerne jedzenie - co to jest żywność koszerna?
Koszerne jedzenie
Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść? Przykładowy jadłospis
Ryby to doskonały składnik diety przy zapaleniu żołądka
Śniadania z awokado – pomysły na zdrowe przepisy
Kanapka z awokado
Podobne artykuły
Masło klarowane
Masło klarowane (ghee) - jak zrobić i do czego je stosować?
Dieta przy kamicy żółciowej
Dieta przy kamicy żółciowej – co jeść? Przykładowy jadłospis
Produkty bogate w wapń
Źródła wapnia. Oto produkty bogate w wapń. Sprawdź, co jeść by być zdrowym
Zdrowy talerz w diecie przy menopauzie
Dieta w menopauzie - jadłospis. Co warto jeść, a czego lepiej unikać?
Produkty w diecie po usunięciu woreczka żółciowego
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – jadłospis

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!