Przełomowa operacja we Wrocławiu: sparaliżowany mężczyzna znów chodzi!

Starszy niż rok
Do przełomowej operacji doszło we Wrocławiu. Polscy lekarze przy wsparciu z Wielkiej Brytanii pomogli sparaliżowanemu od pasa w dół mężczyźnie odzyskać czucie w nogach!
 

Do przełomowej operacji doszło we Wrocławiu. Polscy lekarze przy wsparciu z Wielkiej Brytanii pomogli sparaliżowanemu od pasa w dół mężczyźnie odzyskać czucie w nogach!

Kilka lat temu mężczyzna został brutalnie zaatakowany. Na skutek obrażeń miał przerwany rdzeń kręgowy i stracił czucia w nogach.

Operacja po porażliwu ciała

Lekarze postanowili wykorzystać tzw. glejowe komórki węchowe z mózgu mężczyzny, które mają właściwości neuroregeneracyjne. Były one dotychczas testowane w badaniach klinicznych. Operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu była pierwszym przypadkiem ich wykorzystania w przypadku rdzenia kręgowego człowieka.

Do operacji doszło kilka miesięcy temu. Rehabilitacja przebiega jednak stopniowo. Mężczyzna znów porusza nogami, jest w stanie jeździć samochodem i zrobić kilka kroków przy pomocy chodzika. Specjaliści liczą na dalszy postęp.

O przeprowadzonej w Polsce operacji donoszą obecnie z entuzjazmem media na całym świecie. Jeszcze nie wiadomo jednak, czy zastosowana technika będzie mogła pomóc większej liczbie sparaliżowanych osób. Dotychczasowe wyniki pierwszego pacjenta dają taką nadzieję, ale lekarze zalecają ostrożność. Z drugiej strony przyznają, że liczą, że dzięki nowej technice pomóc będzie można również innym chorym - cierpiącym na jaskrę, udary mózgu czy stwardnienie rozsiane.

Czytaj też: Sława nie pozbawiła ich empatii. Aktorzy pomagają

Zobacz też: Operacja kolana - endoskopowa czy tradycyjna?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA