Nowy sklep

już ON-LINE

Przeszczep wątroby - tylko od mamy

Dobre wieści dla maluszków, które muszą mieć przeszczepioną wątrobę

Przeszczepianie małemu dziecku fragmentu wątroby od matki daje w przypadku atrezji dróg żółciowych najlepsze wyniki. Badania mogą mieć praktyczne znaczenie dla rodzinnych przeszczepów. 

Czytaj: Nowotwory wątroby – co należy o nich wiedzieć?

Przeszczep wątroby u dzieci

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornijskiego w San Francisco przeanalizowali wszystkie przypadki przeszczepienia wątroby u dzieci w całych Stanach Zjednoczonych w latach 1996-2010. Wyniki badań opublikowano w "American Journal of Transplantation".

Okazało się, że dzieci z atrezją dróg żółciowych, lepiej tolerują przeszczep wątroby od matki niż od ojca. Odsetek niepowodzeń wyniósł odpowiednio 3,7 i 10,5 proc. Najprawdopodobniej organizm dziecka przyzwyczaja się do obecności komórek matki już podczas życia płodowego.

W Polsce specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali już ponad 500 przeszczepów wątroby u dzieci. Były to głównie przeszczepy rodzinne z powodu atrezji dróg żółciowych.

Atrezja (zarośnięcie) dróg żółciowych - to zagrażająca życiu choroba. Występuje raz na 10 tys. urodzeń. Jest najczęstszą przyczyną niewydolności wątroby u noworodków. Przy tej chorobie przewód odprowadzający żółć z wątroby do jelita jest niedrożny lub nie ma go wcale. Jeśli nie zostanie on odpowiednio wcześnie udrożniony, może dojść do niewydolności wątroby. Wówczas dzieci wymagają przeszczepu. Ponieważ trudno znaleźć dawcę o podobnych rozmiarach ciała, przeważnie przeprowadza się przeszczepy fragmentu wątroby od jednego z członków rodziny.

SZO/PAP

Sprawdź: Przeszczep wątroby - tylko od mamy

Zobacz: ALAT (Aminotransferaza alaninowa) - badanie wątroby i normy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)