Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Przewodnik po sprzęcie rehabilitacyjnym: co warto mieć w swoim domu?

Silne mięśnie i właściwa koordynacja ruchowa to podstawy samodzielnego funkcjonowania każdego dnia. Nawet niewielki problem w obrębie stabilności ciała może bowiem przełożyć się na trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków. Jak więc zadbać o własne zdrowie w domu? Pomocny okazuje się tu sprzęt rehabilitacyjny. Tylko który dokładnie wybrać do domowego użytku? Wartościowe podpowiedzi znajdziesz poniżej!
Niebieskie piłki rehabiltacyjne
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Dlaczego warto mieć w swoim domu sprzęt rehabilitacyjny?

Urazy i kontuzje są jedną z najczęstszych „zachęt” do zadbania o własne ciało. Po zdjęciu usztywnień np. gipsowych czy po zabiegach operacyjnych mięśnie są osłabione i wymagają odbudowy, w czym pomaga oczywiście ruch. Aktywność fizyczna jest ważna także ze względu na profilaktykę i ogólne samopoczucie, dlatego też warto o nią zadbać chociażby w domowych warunkach. Z pomocą przyjdzie Ci tu dobrany do Twoich potrzeb sprzęt rehabilitacyjny.

Dlaczego dokładnie warto mieć go we własnym mieszkaniu? Domowy zestaw sprzętu rehabilitacyjnego będzie zawsze w zasięgu ręki, co jest nie tylko wygodne, ale i praktyczne - pozwoli na większą regularność ćwiczeń. Własny sprzęt to także szansa na jego spersonalizowanie do własnych potrzeb, ale i oszczędność, jaką na dłuższą metę zyskujesz rezygnując z karnetów na zajęcia.

Reklama

Różnorodny sprzęt rehabilitacyjny do domowego użytku: co wybrać?

Aby pomóc sobie w powrocie do pełnej sprawności po kontuzjach czy zadbać o codzienną profilaktykę układu ruchu, warto wyposażyć swoje mieszkanie w sprzęt rehabilitacyjny, który umożliwi wykonywanie ćwiczeń w komfortowych warunkach domowych. Różnorodność dostępnego sprzętu pozwala na dobranie urządzeń idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb, celów i możliwości. Wystarczy, że odwiedzisz odpowiednio wyposażony sklep rehabilitacyjny, a z pewnością znajdziesz w nim to, czego szukasz!

Sprzęt do ćwiczeń siłowych

Twoim celem jest wzmocnienie siły mięśniowej? Szukasz wartościowego sprzętu do ćwiczeń siłowych? W domowych warunkach możesz wykorzystać np. hantle czy kettlebelle o różnej ciężkości. Nie zajmują one wiele miejsca, a przy tym mogą być wykorzystane przy wielu różnych ćwiczeniach. Do ćwiczeń w domu możesz wykorzystać także drążek do podciągania, który z łatwością zamontujesz na framudze drzwi.

Sprzęt do ćwiczeń koordynacji ruchowej

Potrzebny Ci sprzęt ortopedyczny, z pomocą którego poprawisz swoją koordynację ruchową? Chcesz wzmocnić swoje kończyny dolne i poprawić czucie głębokie?  Pomogą Ci w tym różnego typu dyski, platformy i poduszki sensomotoryczne, dzięki którym zadbasz o swoją stabilność w domowym zaciszu. Pomocne będą także równoważnie i maty, a także piłki gimnastyczne.

Sprzęt do rozciągania i mobilizacji

Elastyczność mięśni ma bardzo duże znaczenie pod względem mobilności całego ciała. Warto więc systematycznie się rozciągać, by zachować elastyczność mięśni i przeciwdziałać ich urazom. Jako sprzęt do domowego użytku z tej kategorii warto wybrać taśmy rozciągające, rollery i piłeczki z wypustkami. Nie zapomnij o kupnie samej maty, na której będziesz ćwiczyć.

Sprzęt do terapii napięć mięśniowych

Sprzęt rehabilitacyjny, który warto mieć w domu, to także ten do rozluźniania napięć mięśniowych. W niwelacji spowodowanego nimi bólu pomogą m.in. elektrostymulatory mięśni czy masażery. Świetnie sprawdzą się też maty do akupresury.

Wybór sprzętu rehabilitacyjnego powinien być podyktowany potrzebami, ale i możliwościami Twojego ciała. Jeśli nie jesteś pewien, co najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rehabilitacja
Przewodnik po sprzęcie rehabilitacyjnym: co warto mieć w swoim domu?
Niebieskie piłki rehabiltacyjne
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne - czy są skuteczne?
Taśmy przeciwbólowe
Podobne artykuły
Osoba leżąca na brzuchu podczas zabiegu z użyciem pola magnetycznego
Pole magnetyczne - jak działa w rehabilitacji? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Osoba leczona prądami
Prądy TENS - na czym polega rehabilitacja? Zastosowanie i wskazania
Plastry kinesio dla sportowców
Plastry kinesiotaping. Jak naklejać taśmę kinezjologiczną?
Kinesio taping
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Pacjentka z opieką długoterminową
Skala Barthel - od niej zależy, czy dostaniesz pieniądze na opiekę długoterminową

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior