Przeziębienie. Jak się zaczyna i jak je pokonać?

Wraz z nadejściem zimy nadchodzi też typowe dla tej pory roku przeziębienie, którego objawów doświadczył zapewne każdy i to niejednokrotnie. Zaczyna się od kataru, bólu gardła i podwyższonej temperatury ciała. Jak sobie z nim poradzić?
Źródło: 123RF
Spis treści

Czynnikiem wywołującym objawy przeziębienia są tzw. rhinowirusy, których wyróżnić można około 100 serologicznych typów. Każdorazowe przechorowanie przeziębienia uodparnia na dany typ wirusa. Ale wciąż można zarazić się innym typem rhinowirusa. Dorośli zapadają na przeziębienie zwykle od 1 do 4 razy w roku. Dzieci chorują częściej.

Przyczyny przeziębienia

Do zakażenia wirusami przeziębienia dochodzi drogą kropelkową w czasie kichania lub kaszlu. Niektórzy uważają, że do przeziębienia dochodzi po przechłodzeniu, np. przy przemoczeniu nóg lub w przeciągach, ale sama niska temperatura nie wywołuje choroby.

Przeziębienie, czyli ostry nieżyt nosa i gardła, atakuje najczęściej osoby:

 • zmęczone,
 • nieradzące sobie ze stresem, ze zmianami alergicznymi w jamie nosowo-gardłowej,
 • w środkowej fazie cyklu miesięcznego.

Pierwsze objawy przeziębienia

Choroba zazwyczaj zaczyna się powoli uczuciem pełności w nosie i częstym kichaniem. Tego samego lub następnego dnia dołącza wodnista wydzielina z nosa i ból gardła, a temperatura ciała może ulec niewielkiemu podwyższeniu. W 2-3 dniu choroby katar staje się na tyle gęsty i ropny, że może wywoływać trudności w oddychaniu przez nos i łzawienie. Infekcja trwa zwykle 5-14 dni, ale już po 3-5 dniach chory zaczyna odczuwać stopniową poprawę stanu zdrowia.

Niekiedy jednak przeziębienie prowadzi do powikłań – wskutek szerzenia się zakażenia na narządy sąsiadujące z nosem i gardłem, takie jak:

 • ucho środkowe,
 • zatoki oboczne nosa,
 • krtań,
 • tchawica,
 • oskrzela, 
 • płuca.

Przeziębienie jest najbardziej zaraźliwe tuż po pojawieniu się objawów, dlatego podstawowym sposobem zapobiegania tej chorobie jest unikanie jesienią i zimą większych skupisk ludzkich, np. w autobusie, w urzędzie czy w innych miejscach publicznych.

Przeziębienie a ciąża

Ciąża dla wielu kobiet jest jednym z najpiękniejszych okresów życia. Rozwijające się przeziębienie lub inna infekcja mogą jednak zakłócić tę harmonię. Należy pamiętać, że każde zakażenie w okresie ciąży stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Również leki zażywane w czasie ciąży mogą oddziaływać niekorzystnie na płód. Skutki działania drobnoustrojów chorobotwórczych i leków są różne, i zależą w dużej mierze od okresu ciąży, w którym zadziałały. Dlatego kobiety ciężarne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, powinny szczególnie zwracać uwagę na miejsca przebywania i unikać dużych skupisk ludzkich, a także osób zakatarzonych czy kaszlących. Jeśli jednak przeziębienie u brzemiennej kobiety już się zaczęło, to najważniejsze jest, aby pozostała ona w domu przez kilka dni. Przyjmowanie przez ciężarną leków na przeziębienie powinno być ograniczone do minimum.

Leczenie przeziębienia

Z przeziębieniem w większości przypadków organizm daje sobie radę sam. Nie ma leków przeciwwirusowych na przeziębienie, a antybiotyki są w tym przypadku nieskuteczne. W celu złagodzenia dolegliwości stosuje się natomiast leki objawowe, których bardzo wiele jest dostępnych w aptekach bez recepty.Na gorączkę najczęściej stosouje się różnorakie preparaty, jak:

   1. kwas acetylosalicylowy – znany od ponad stu lat. Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dorosłym podaje się 1-2 tabletki 4 razy dziennie. Jest lekiem skutecznym, ale może powodować działania uboczne. Dlatego jest on przeciwwskazany u osób z chorobą wrzodową (bo może ją zaostrzać), zaburzeniami krzepliwości krwi (bo zmniejsza jej krzepliwość), astmą oskrzelową (bo może wywoływać napady duszności) lub niewydolnością nerek. Nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego dzieciom do lat 12 ze względu na możliwość ciężkiego uszkodzenia wątroby.


   2. paracetamol – bezpieczny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, o czym świadczy fakt, że może być zażywany przez kobiety ciężarne od 4 miesiąca ciąży i karmiące oraz podawany noworodkom i niemowlętom. W przeciwieństwie do kwasu acetylosalicylowego nie drażni błony śluzowej żołądka, toteż poleca się go chorym na chorobę wrzodową. Można podawać go również chorym z astmą aspirynową lub alergią na kwas acetylosalicylowy. Bez kontroli lekarskiej nie należy paracetamolu stosować dłużej niż 3 dni u dzieci i 10 dni u dorosłych. Paracetamolu nie należy podawać osobom z uszkodzoną wątrobą i alkoholikom, ponieważ może u nich dojść do zatrucia tym lekiem.


   3. alternatywne ziołowe leki przeciwgorączkowe – kora wierzby, kwiat lipy oraz owoce maliny. W aptekach znajdują się również złożone preparaty ziołowe przeciwgorączkowe zawierające korę wierzby i kwiat lipy, np. syrop Pyrosal, mieszanka Pyrosan i Pyrotex-fix. Maliny jako lek przeciwgorączkowy i napotny można stosować w postaci syropu ze świeżych owoców lub naparu z owoców suszonych.


Rutyna i witamina C zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych włosowatych i zwiększają ich odporność mechaniczną. Na katar można często stosowane są:

   1. krople do nosa zawierające składniki obkurczające naczynia krwionośne obrzękniętej błony śluzowej nosa, dzięki czemu nos się udrażnia.. Należy jednak uprzedzić chorego, że stosowanie kropli do nosa powyżej 6-7 dni może powodować zanik błony śluzowej nosa.

   2. preparaty doustne, które zastosowane na początku kataru wyraźnie zmniejszają jego objawy. Zawierają w swoim składzie lek obkurczający naczynia krwionośne błony śluzowej i lek przeciwalergiczny. Jednak stosowanie tych preparatów wymaga konsultacji lekarza, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania, np. ciężkie nadciśnienie tętnicze, zaawansowana choroba wieńcowa serca, nadczynność tarczycy, jaskra, przerost gruczołu krokowego.

   3. balsam zawierający olejki eteryczne (np. sosnowy, tymiankowy, eukaliptusowy) do wcierania w skórę klatki piersiowej. Olejki te są bardzo lotne, toteż są wdychane przez nos i oddziałują na błonę śluzową nosa przeciwzapalnie.

Leki na ból gardła

 1. Płukanki z mieszanek ziołowych.
 2. Preparaty do płukania gardła lub zioła do płukania gardła
 3. Odkażające tabletki do ssania.
 4. Tabletki przeciwzapalne. Na suchy kaszel dobry jest syrop przeciwkaszlowy, a jeśli kaszel jest wilgotny z odkrztuszaniem plwociny, pomocny jest syrop wykrztuśny, np. sosnowy, prawoślazowy.
 5. Spray do gardła -  spray do gardła, dzięki zawartości benzydaminy, czyli substacji o działaniu przeciwzapalnym i znieczulającym, działa szybko i domiejscowo. Zmniejsza również obrzęk i ma działanie odkażające. Benzydamina przenika przez skórę oraz powierzchnię błon śluzowych, działają bezpośrednio w stanach zapalnych tkanek.

Zakatarzonym pacjentom można też zaproponować złożone leki przeciwprzeziębieniowe, które znajdują się w szerokim wyborze w każdej aptece. Najczęściej zawierają w swoim składzie:

 • paracetamol,
 • kofeinę,
 • środek przeciwkaszlowy oraz zmniejszający przekrwienie błony śluzowej w różnych proporcjach.

Leki te łagodzą katar, kaszel, gorączkę, ból głowy. Należy uprzedzić pacjenta, żeby nie zażywał jednocześnie różnych leków przeciwprzeziębieniowych, bo zwiększają się wówczas dawki ich składników, co może być szkodliwe dla zdrowia. Przeciwwskazaniami do stosowania tych preparatów są: ciąża i okres karmienia, nadczynność tarczycy, jaskra, przerost gruczołu krokowego.

Leczenie przeziębienia u kobiet w ciąży

Jak już wspomniano, farmakoterapia kobiet w ciąży powinna być ograniczona do minimum. W celu złagodzenia kataru można polecić ciężarnej smarowanie skóry wokół otworów nosa maścią majerankową (tą samą, która jest zalecana niemowlętom), a przeciwgorączkowo – herbatę z sokiem malinowym lub napar z suszonych owoców malin.

Ciężarne od IV miesiąca ciąży mogą również jako lek przeciwgorączkowy zażywać paracetamol. Ból gardła można złagodzić płukanką z szałwii. Można również zażywać wapno i witaminę C.Jednak jeśli objawy infekcji u kobiety w ciąży nasilają się, to powinna ona zgłosić się do lekarza, który zdecyduje o dalszym leczeniu. W czasie ciąży każdej kobiecie powinna przyświecać zasada: „im mniej leków, tym lepiej”. A najlepiej ich w ogóle nie zażywać, jeśli nie ma ścisłych wskazań lekarskich. Warto przypominać chorym, że choroba szybciej ustępuje, jeśli pozostaną oni kilka dni w domu i po prostu odpoczną. Korzystnie działa też nawilżanie powietrza w pokoju oraz wypijanie zwiększonej ilości płynów, które rozluźniają wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając jej odkrztuszanie. Jeśli zdarzy się, że pomimo stosowanego leczenia objawy nasilają się lub występują nowe, to koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Co robisz, aby pozbyć się kaszlu?

  Przyjmuję naturalny syrop

  Sięgam po środki dostępne w aptekach

  Wykonuję inhalację

  Dbam o nawilżenie powietrza

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Inhalacje na gardło – z czego można je przygotować?
Przeczytaj artykuł
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Podobne artykuły
Chrypa u dziecka: przyczyny, leki. Co podać, jak leczyć?
Uczucie czegoś w gardle: w przełyku, krtani. Co oznacza?
Drapanie w gardle: przyczyny, domowe sposoby. Jakie leki?
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny, domowe sposoby
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę
Kamienie migdałkowe - przyczyny, leczenie i usuwanie
Zapalenie przełyku - objawy, rodzaje. Jak leczyć zapalenie przełyku?
Wymaz z gardła - co wykrywa? Przebieg i wyniki

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama