Przeziębienie w ciąży

"Im mniej leków, tym lepiej", a najlepiej w ogóle ich nie zażywać bez wskazań lekarza.
 

Każda infekcja w okresie ciąży stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu, ponieważ organizm matki zostaje zaatakowany przez wirusy, bakterie czy też pierwotniaki. Również leki zażywane w czasie ciąży mogą oddziaływać niekorzystnie na płód.

Zobacz też: Katar u kobiet w ciąży - metody leczenia

Skutki działania wspomnianych szkodliwych czynników są różne i zależą w dużej mierze od okresu ciąży, w którym zadziałały.

W czasie pierwszego trymestru ciąży tj. w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży może dochodzić do uszkodzenia zarodka i powstawania wad rozwojowych lub nawet poronienia. W późniejszym okresie ciąży niekorzystne wpływy czynników zakaźnych lub leków mogą wywołać poród przedwczesny i wówczas rodzi się wcześniak wymagający intensywnej opieki medycznej. Stąd też dla kobiet ciężarnych, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, najlepiej byłoby unikać jesienią i zimą dużych skupisk ludzkich, w których bardzo łatwo jest o "złapanie" kataru czy też zapalenia gardła.

Jeśli jednak przeziębienie już się zaczęło u kobiety w ciąży, to najważniejsze jest, aby pozostała ona w domu przez kilka dni. Przyjmowanie leków przez ciężarną powinno być ograniczone do minimum.

Zobacz: Jak przetrwać przeziębienie?

Co można:

  • W celu złagodzenia kataru można smarować skórę wokół otworów nosa np. maścią majerankową .
  • W celu obniżenia gorączki można pić herbatę z sokiem malinowym lub napar z suszonych owoców malin. Ciężarne od IV miesiąca ciąży mogą również jako lek przeciwgorączkowy zażywać paracetamol.
  • Ból gardła można złagodzić płukanką z szałwii.
  • Na kaszel skuteczne są tabletki ułatwiające wykrztuszanie. Można również zażywać wapno i witaminę C.

Jeśli jednak objawy infekcji u kobiety w ciąży nasilają się, to powinna ona zgłosić się do lekarza. Czasem jednak konieczny okazuje się antybiotyk.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

Najbezpieczniejsze antybiotyki dla kobiet w ciąży:

  • penicyliny (ampicylina, amoksycylina)
  • alternatywą mogą być makrolidy np. spiramycyna

Nie wolno natomiast zażywać w czasie ciąży tetracyklin, ponieważ wywołują one u dzieci żółtobrunatne zabarwienie zębów oraz zaburzają wzrost kości. Druga grupą antybiotyków, przeciwwskazaną w czasie ciąży są aminoglikozydy ponieważ mogą one uszkodzić słuch lub nerki płodu.

AW

Zobacz: Leki na przeziębienie, które nie działają. Jak wybierać?

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czytaj też: Opryszczka wargowa w ciąży – groźna, czy nie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA