Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka nie tylko kobiety. Dla wielu osób nie jest to wcale oczywiste, że również mężczyźni muszą się z nim często mierzyć. Przyczyny tej przykrej dolegliwości wśród nich są różne. Wśród czynników, które mają wpływ na jej pojawienie się, wyróżnia się wiek, określone schorzenie i przebyte operacje, a także stosowanie niektórych środków leczenia farmakologicznego.
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Materiał zewnętrzny

Nietrzymanie moczu u mężczyzn, a wiek

Nietrzymanie moczu u mężczyzn dotyka ponad 50% osób powyżej 50 roku życia, ale równie duży odsetek młodszych mężczyzn cierpi na tę dolegliwość. Szacuje się bowiem, że kłopoty w tym zakresie posiada od 10 do 15% z tych, którzy są w wieku od 40 do 80 lat. Sporadycznie nietrzymanie moczu pojawia się u mężczyzn poniżej 40. roku życia (5%). Częściowo zatem dolegliwości w postaci problemów z utrzymaniem moczu powiązane są z wiekiem, chociaż nie jest to regułą.

Schorzenia i operacje – a problemy z pęcherzem

Częstą przyczyną problemów z utrzymaniem moczu są różnego rodzaju schorzenia związane np. z unerwieniem pęcherza i jego wadami rozwojowymi. Starszych mężczyzn dotyka z kolei przerost gruczołu krokowego. Oprócz tego nietrzymanie moczu u mężczyzn związane z jest z różnego rodzaju zaburzeniami o charakterze neurologicznym. Wymienia się wśród nich najczęściej chorobę Parkinsona i Alzheimera. Podobny efekt mają jednak także nowotwory i udary mózgu.

Równie często kłopoty pojawiają się one po zabiegach urologicznych. Wynikają wówczas z uszkodzeń mięśni zwieracza za pomocą narzędzi chirurgicznych. W takim przypadku problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu mają w większości przypadków charakter przejściowy. Już po miesiącu od operacji u większości mężczyzn ten problem zanika. Tylko u kilku procent z nich komplikacje utrzymują się przez resztę ich życia. Wówczas stosuje się inne, alternatywne metody radzenia sobie z problemem utrzymania moczu w pęcherzu.

Zobacz czym jest: Ginekomastia

Reklama

Leki i ich wpływ na utrzymanie moczu

Problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu wynikają czasami ze stosowania niektórych leków. Wśród środków farmakologicznych, które wywołują tego typu kłopoty, znajdują się m.in. te o działaniu uspokajającym, antydepresyjne oraz przeznaczone do leczenia nadciśnienia. Warto każdorazowo przeczytać ulotkę leku, by sprawdzić, jak może on działać na organizm. Gdy pojawiają się problemy urologiczne, dobrym pomysłem może być poszukanie wspólnie z lekarzem zamiennika, który nie będzie miał negatywnego wpływu na organizm. W niektórych przypadkach możliwe jest zlikwidowanie problemu w 100 procentach.

Przyczyny nietrzymania moczu w pęcherzu mogą być u każdego mężczyzny różne. Dzięki ich poznaniu możliwe jest zastosowanie odpowiednich środków zaradczych, dzięki którym powróci się do pełni zdrowia lub przynajmniej poprawi jakość życia (przykładem są tutaj pieluchomajtki marki TENA).

Czytaj też: Choroba Fabry'ego

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!