Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyny powstawania żylaków
Żylaki kończyn dolnych, choć potrafią mocno oszpecić wygląd nóg, to nie tylko problem estetyczny. To przede wszystkim skutek poważnej choroby układu krwionośnego - niewydolności żylnej. Do ich powstania przyczynia się wiele czynników.

Wśród powodów powstawania żylaków często wymieniana jest odziedziczona skłonność do tego schorzenia, np. brak lub niedorozwój zastawek żylnych, na co niestety pacjent nie ma żadnego wpływu. Wiedząc jednak o takim obciążeniu dziedzicznym może zwracać szczególną uwagę na swoje nogi, eliminować inne przyczyny powstawania żylaków oraz reagować natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Zwłaszcza jeśli również z innych powodów należy do grupy podwyższonego ryzyka, np. jest płci żeńskiej - kobiety mają żylaki znacznie częściej niż mężczyźni, czy jest osobą w podeszłym wieku.

Czytaj też: Leczenie żylaków, czyli przewlekłej niewydolności żylnej

Na obniżenie sprawności naczyń żylnych mają też wpływ praca oraz ogólnie sposób i styl naszego życia. "Przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych są najczęściej czynniki cywilizacyjne, a więc te wszystkie rzeczy, które nabyliśmy - mówi lek. med. Leszek Gruszecki, chirurg i flebolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. - Siedzący tryb życia, praca stojąca, praca siedząca, nadwaga. Palenie papierosów również ma wpływ na powstawanie żylaków".

Czytaj także: Żylaki – jak je skutecznie leczyć

Zobacz wideo: Niewydolność żylna kończyn dolnych - objawy

Dlaczego mam żylaki?

Wśród innych czynników mogących prowadzić do powstawania żylaków można jeszcze m.in. wymienić:

- częste gorące kąpiele, nadużywanie sauny;

- złe nawyki żywieniowe;

- płaskostopie lub inna wada postawy;

- ciąża i poród;

- przebyta kuracja hormonalna;

- wysoki wzrost.

Piotr Wiechowski

Zobacz: Żylaki - najważniejsza profilaktyka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA