Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Przyczyny suchości pochwy. Czy można jej zapobiec?

Dolegliwość ta dotyka kobiet w każdym wieku. Istnieje wiele przyczyn suchości pochwy, z którymi można sobie poradzić. Zdarza się jednak, że suchość pochwy staje się problemem, który powinien zostać rozwiązany przez specjalistę.
Spis treści

Reklama

Nieprzyjemna suchość

Odczucie suchości jest dla wielu kobiet dość nieprzyjemne. Naturalne jest bowiem wydzielanie przez pochwę śluzu, który nawilża ścianki kobiecych narządów płciowych. O suchości pochwy mówi się wówczas, gdy ilość śluzu produkowanego przez narząd jest niewystarczająca. Doprowadza do uczucia pieczenia, bolesnych otarć oraz swędzenia, a także odczuwania bólu podczas stosunku.

Do objawów suchości pochwy należą również upławy, które przybierają żółtawą oraz zielonkawą barwę. Noszenie wkładek higienicznych nie wyeliminuje jednak problemu, ponieważ ocieranie narządów o wkładki wzmaga tylko poczucie pieczenia i swędzenia pochwy.

Reklama

Naturalne nawilżenie

Zadaniem wydzieliny z pochwy jest przede wszystkim złagodzenie tarcia podczas stosunku. Jej odpowiednia ilość produkowana jest podczas podniecenia seksualnego. Ma jednak także inne właściwości – dzięki wydzielinie do wewnątrz nie przedostają się szkodliwe dla zdrowia bakterie.

Reklama

Brak nawilżenia przed miesiączką

Brak odpowiedniej ilości wydzieliny w pochwie może zdarzyć się każdej kobiecie. Suchość pochwy pojawia się zwłaszcza przed miesiączką. Za brak odpowiedniego nawilżenia odpowiadają estrogeny, których poziom przez krwawieniem znacznie spada. W przypadku, gdy objawy są naprawdę dokuczliwe, należy sięgnąć po specjalne preparaty – globulki lub żele intymne, które nawilżą ścianki pochwy.

Reklama

Suchość po urodzeniu dziecka

Nieprzyjemne uczucie suchości w pochwie często dotyka kobiet po porodzie. Podobnie jak w przypadku czasu przedmiesiączkowego, po urodzeniu dziecka znacznie spada poziom żeńskich hormonów płciowych. Ciało kobiety po porodzie, poza spadkiem hormonów, odczuwa również bolesne skutki porodu, co potęguje uczucie dyskomfortu. W przypadku suchości pochwy po porodzie należy przez kilka kolejnych tygodni wstrzymać się przed podejmowaniem współżycia. Następnie warto sięgnąć po globulki dopochwowe.

Reklama

Suchość pochwy po menopauzie

Spadek żeńskich hormonów, zarówno estrogenów, jak i progesteronu, dotyka kobiet w trakcie menopauzy. Na tym etapie życia kobiety również zauważa się poważne problemy związane z ograniczeniem wydzielania płynów pochwowych. Na dodatek pochwa traci elastyczność i nawilżenie, przez co możliwe jest odczuwanie dyskomfortu – pieczenia oraz swędzenia pochwy. Może to doprowadzić do infekcji intymnych, które pogłębią problem suchości.

Reklama

Inne przyczyny

Suchość pochwy nie zależy jedynie od spadku estrogenów we krwi. Za brak nawilżenia odpowiedzialny jest również tryb życia. Ciągły stres, zmęczenie, nieodpowiednia dieta i palenie papierosów sprawiają, że ciało kobiety nie pracuje prawidłowo, doprowadzając między innymi do suchości, a co za tym idzie, większej podatności na infekcje intymne.

Wpływ na brak nawilżenia może mieć również przyjmowanie źle dobranych pigułek antykoncepcyjnych. By zlikwidować problem, wystarczy zmienić tabletki na takie, które mają w sobie większe stężenie hormonów. Zmianę leku należy jednak uzgodnić z ginekologiem.

Reklama

Zmień styl życia

Jeśli zatem suchość wynika ze stylu życia, wystarczy zmienić swe nawyki. By zniwelować uczucie suchości pochwy należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W tym celu wystarczy codziennie pić około 1-2 litrów wody dziennie. Nie można też zapominać o higienie okolic intymnych. Należy wybierać bawełnianą bieliznę, która nie ociera narządów płciowych, a także płyny do mycia z odpowiednim pH.

Zobacz też: Swędzenie i pieczenie pochwy. Sprawdź, czy to grzybica

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny. Leki, wkładki

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!