Przyczyny zaburzeń erekcji

W Polsce ponad 3 miliony mężczyzn cierpią na zaburzenia erekcji, jednak tylko niewielka część z nich zgłasza się do lekarza.
 

Problemy ze wzwodem wciąż są tematem tabu. Tymczasem jest to zjawisko dość powszechne i można skutecznie z nim walczyć – warto więc przełamać niechęć przed rozmową ze specjalistą.

Czym są zaburzenia erekcji?

O zaburzeniach erekcji mówimy, gdy mężczyzna nie może osiągnąć pełnego wzwodu, lub utrzymać go na tyle długo, by odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. Choć zaburzenie to nie stanowi zagrożenia dla życia, to może życie skutecznie uprzykrzyć. Mężczyźni dotknięci tym problemem czują się niedowartościowani i mało męscy. Skutkiem niskiej samooceny bywa unikanie współżycia seksualnego z obawy przed porażką, pogorszenie relacji z partnerką, która czuje się odrzucona, a także agresja będąca próbą „wyładowania” negatywnych emocji.

Masz problemy z erekcją? Sprawdź, jak je zwalczać

Przyczyny zaburzeń erekcji

Wbrew pozorom, wiek nie jest najważniejszą przyczyną problemów ze wzwodem, choć stanowi czynnik ryzyka. Powody zaburzeń mogą być organiczne, np. nieprawidłowa budowa prącia, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, przebyte operacje chirurgiczne okolicy gruczołu krokowego, przyjmowanie leków. Często zaburzenia erekcji towarzyszą przewlekłym chorobom, takim jak cukrzyca czy stwardnienie rozsiane. O zagrożeniu tym problemem powinny pamiętać osoby korzystające z używek – papierosów, alkoholu, narkotyków. Drugą ważną grupę przyczyn stanowią czynniki psychologiczne, takie jak nadmierny stres, problemy w związku czy niska samoocena. Silna presja wywierana na mężczyzn bywa przyczyną obniżonej potencji.  

Czytaj też: Naturalne afrodyzjaki vs. Viagra

Jak walczyć z zaburzeniami erekcji?

Pierwszym krokiem w walce z zaburzeniami erekcji jest pokonanie wstydu i udanie się do lekarza, który pomoże rozpoznać przyczynę i dobrać skuteczny sposób leczenia. Z pewnością na poprawę potencji wpłynie odstawienie używek oraz zdrowy tryb życia, oparty na racjonalnej diecie i aktywności fizycznej. Jednym z czynników ryzyka jest otyłość, warto więc kontrolować masę ciała. Jeżeli zaburzenia erekcji spowodowane są inną przewlekłą chorobą i pojmowanymi lekami, być może lekarz zaproponuje zmianę leczenia lub dawki. Warto zadbać o dobre relacje z partnerem – poczucie bliskości i zaufania podczas współżycia jest najlepszym gwarantem powodzenia.

Zobacz: Zaburzenia wzwodu – jakiego lekarza wybrać?

Sprawdź: Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Sprawdź też: Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn. Najczęstsze objawy i sposoby leczenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA