Przygotuj samą siebie na Święta

Przygotuj samą siebie na Święta
Starszy niż rok
Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych okresów w roku. Pragniemy nacieszyć się towarzystwem naszych najbliższych, wypocząć psychicznie i zregenerować siły fizyczne. Aby jednak mieć dobre samopoczucie, trzeba wygospodarować trochę czasu, aby odpowiednio przygotować... samą siebie.

Klimat Świąt to nie tylko idealnie wysprzątane i udekorowane mieszkanie oraz wspaniałe dania na stole. To również ludzie, którzy w tym okresie zadbają o uśmiech i dobry nastrój, ładnie się ubiorą i na tych kilka dni zapomną o codziennych kłopotach i troskach.

Zacznij od relaksu w wannie

Najlepszym sposobem na relaks jest gorąca, aromatyczna kąpiel. Urozmaicamy ją używając płynu, soli lub odpowiedniego do nastroju olejku zapachowego. Lawendowy - odpręży i zrelaksuje nasze ciało, mandarynkowy lub pomarańczowy - dostarczy nam energii i witalności, jaśmin pobudzi zmysły, a coraz bardziej popularna zielona herbata przywróci wewnętrzną harmonię i spokój. Jeżeli chcemy nadać przyjemny aromat naszemu mieszkaniu, możemy skorzystać z zapachów w aerozolach i rozpylić np. na pościel albo w szafie z ubraniami. Wigoru i energii dodać nam mogą tzw. "przemienne prysznice" (ciepły na zmianę z zimnym), po których poczujemy się rześko i zdrowo.

Zadbaj o świeżą cerę

Korzystne dla ciała jest wmasowanie po kąpieli oliwki albo balsamu, które zapobiegają wysuszaniu się skóry i pobudzają jej krążenie. Pamiętajmy także o twarzy. Możemy położyć maseczkę, w zależności od potrzeb i rodzaju skóry np. odświeżającą i rozjaśniającą (z wyciągiem z ogórków), odżywczą (najlepiej owocową lub warzywną, np. z marchewki), wygładzającą (z lnu). Cera odzyska świeżość i swój naturalny koloryt. Warto pamiętać o tym, że wiele wspaniałych kosmetyków znajduje się w naszej kuchni i szkoda byłoby z ich dobrodziejstw nie skorzystać (np. żółtka - do wzmocnienia włosów, jogurt - jako doskonała błyskawiczna maseczka do twarzy).

Ubierz się po królewsku

Do wigilijnej kolacji i świątecznych posiłków powinniśmy usiąść odświeżone i odświętne. Warto pomyśleć o specjalnym stroju, makijażu i fryzurze. Gdy za oknem chłód, ubierzmy się w pastelowe kolory, które "ocieplą" atmosferę. Makijaż może być w zbliżonych do ubrania kolorach - będzie wtedy ładnie z nim współgrał. Najbardziej naturalnie wyglądać będziemy w barwach piaskowych, błękitnych, łososiowych lub delikatnych różach. Warto w zaskoczyć rodzinę zmianą fryzury, wystarczy podkręcenie zwykle prostych włosów lub fantazyjne ich upięcie. Pamiętajmy, że najtańszym i najskuteczniejszym kosmetykiem jest uśmiech, dzięki któremu będziemy w naturalny sposób sympatyczne i pełne uroku.

Śmiej się, śpiewaj i dużo rozmawiaj

Święta są czasem szczególnej bliskości, wzajemnego zrozumienia i wybaczania błędów. Warto na chwilę zapomnieć o problemach. Warto też ograniczyć oglądanie telewizji i cieszyć się świąteczną magią: wspólnymi posiłkami, rozmowami, śpiewaniem kolęd przy światłach choinki. Powinniśmy korzystać z uroków zimowej aury i pamiętać o spacerach na świeżym powietrzu. Nawet w ponury i bezśnieżny dzień świąteczny klimat mogą zapewnić przechadzka po pięknie oświetlonych ulicach miasta albo godzinny spacer samochodowy. W takim nastroju święta będą prawdziwym odpoczynkiem od codzienności.

Elżbieta Koman

Przeczytaj także:

Wyjątkowe Święta. Psycholog o Bożym Narodzeniu

Stresogenne święta

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA